Hľadať

Oscarovou celebritou je aj šéfkuchár

Uplynulo už takmer 30 rokov odvtedy, ako rakúsky imigrant Wolfgang Puck otvoril v americkom Beverly Hills svoju prvú reštauráciu Spago. Odvtedy pozná v Amerike jeho meno každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o tému kvalitného jedla. Puck má dnes po celej krajine 15 luxusných reštaurácií a sieť viac než 50 kaviarničiek a bistier.

Je autorom šiestich kuchárskych kníh, má vlastnú televíznu show a už tento víkend čaká jeho kateringový tím úloha nasýtiť hostí najväčšieho filmového sviatku roka, udeľovania cien Americkej filmovej akadémie. Puck tu bude variť už po pätnástykrát. Tento rok vybral pre Oscarové menu ázijské pochúťky.

Populárny šéfkuchár pri príprave svojich jedál rád experimentuje a kombinuje najrozličnejšie kuchárske tradície. Preto si Oscaroví hostia budú môcť pochutnať na hlavnom jedle, ktoré by našincovi pripomínalo maďarský guláš. „Budeme mať pomaly  dusené hovädzie rebierka s ázijskými koreniami,“ uviedol Puck počas nedávnej mediálnej prezentácie Oscarového menu. Rebierka budú podľa neho medzi hosťami Oscarového bálu jednoznačne najpopulárnejšou pochúťkou. „Hviezdy prichádzajú po Oscarovej show úplne vyhladované. Ceremónia trvá niekoľko hodín a mnohí strávili už predtým hodiny najrozličnejšími prípravami,“ vysvetľuje skúsený šéfkuchár. Potom s úsmevom dodá, že jedno z jeho najmilších poďakovaní sa spája s Charlize Theronovou v roku 2004, kedy táto pôvabná herečka získala zlatú sošku Oscara za hlavnú úlohu vo filme Monštrum: „Prišla celá rozžiarená a povedala mi, že tento večer zostane pre ňu nezabudnuteľný nie kvôli zisku ocenenia, ale kvôli môjmu vynikajúcemu jedlu.“ Ako výrečný šéfkuchár priznáva: „Všetci ľudia majú radi jedlo – či už radoví, populárni speváci, alebo svetoznámi herci.“

K tohtoročnému Oscarovému menu Wolfganga Pucka budú patriť aj minihamburgery, ako jedna z chuťoviek, malé pizze s lososom či so vzácnou hľuzovkou, Vietnamom inšpirované jarné rolky a ďalšie chuťovky z krabov, homárov, mušlí a ustríc. V ázijskej ponuke samozrejme nebude chýbať široká paleta japonských sushi z najkvalitnejších morských rýb. Vrcholom dezertového menu bude škatuľka Bento so zlatou soškou Oscara. Škatuľky Bento sú typické pre Japoncov, ktorí v nich prenášajú individuálne porcie jedla. Oscarové bento dostane každý účastník bálu, a keďže bude pripravené z bielej čokolády a jedlého zlatého prášku, hostia si ho nebudú musieť z bálu odniesť, ale celé hneď počas večera skonzumovať.

Oscarová kulinárska paráda si podľa Puckových odhadov vyžiada vyše pol tony homárov zo studených atlantických vôd štátu Maine, takmer rovnaké množstvo hovädzieho mäsa
a 100 kilogramov ryže. Puck plánuje použiť aj 7 kilogramov kaviáru a takmer päť kilogramov mimoriadne vzácnej čiernej hľuzovky. Až štyri tisícky malých čokoládových Oscarov sa premenia na zlaté sošky vďaka 7 kilogramom jedlého zlatého prášku. To všetko za pomoci 250 kuchárov a 650 členov obslužného personálu. Pre 1 500 pozvaných hostí organizátori privezú 1 512 fliaš exkluzívnych kalifornských vín z vinohradov Sterling, namiešaných výlučne pre Oscarový večer a 1 200 fliaš šampanského značky Moet & Chandon. Prípitky budú patriť najmä tým, ktorých stoly budú zdobiť vzácne zlaté sošky Oscarov za tohtoročné víťazstvá v celkovo 24 oceňovaných kategóriách filmovej tvorby.

Wolfgang Puck preto zrejme nebude najžiadanejšou hviezdou Oscarového večera, ale hostia jeho umenie po hodinách bez jedla určite opäť vysoko ocenia. Puck varil už hádam pre každú významnú hviezdu Hollywoodu a počas 30 rokov svojej kuchárskej kariéry v USA sa stal sám vyhľadávanou celebritou. V roku 2008 ho členovia Kulinárskeho inštitútu Ameriky zvolili za najlepšieho šéfkuchára v krajine. Na jeho menu si nepochutnávajú len návštevníci jeho luxusných reštaurácií Spago, Chinois, CUT či Postrio, ale aj hostia významných podujatí v Los Angeles. Puck varí pre televízne hviezdy počas odovzdávania cien Emmy a len pred dvomi týždňami pripravil kompletné menu pre 6 000 hostí slávnostného udeľovania hudobných cien Grammy. Najvýznamnejších 1 500 osobností filmového sveta si Puckove kulinárske pochúťky vychutná 22. februára tohto roka po udelení Oscarov v Hollywoodskom divadle Kodak.

Marika Ondruchová/ Los Angeles        Photos: Marika Ondruchová, Richard Harbaugh / ©A.M.P.A.S.

www.oscar.com

Mohlo by sa Vám páčiť