Hľadať

Paríž a ženy očami Cédrica Klapischa

Francúzskeho režiséra Cédrica Klapischa poznajú aj naši diváci z jeho filmov Erasmus a  pokračovania Erasmus 2. Zaujímavosťou však je, že nadovšetko miluje Paríž a ženy. A práve týmto dvom svojím vášňam venoval módny seriál pre časopis Madame Le Figaro.

Kto je to Cédric Klapisch a prečo si vybral práve spojenie Paríža a žien?

V prvom rade mi dovoľte predstaviť samotného Cédrica. Narodil sa 4. septembra 1961 v Paríži, čiže patrí k „čistokrvným“ Parížanom a práve táto skutočnosť ho spája s francúzskou metropolou. Roky dozrievania venoval štúdiu, napríklad  literatúry a filozofie, ale tiež navštevoval „filmovú školu“ – IDHEC, tv súčasnosti známa ako Le Femis. Školu však musel opustiť a požiadal preto o možnosť navštevovať Parížsku univerzitu – Sorbonne. Ani tu mu ale nebolo súdené zakotviť, pretože po určitej dobe sa opätovne rozhodol prejsť na IDHEC. Čakal ho však podobný osud, ako po prvý raz a školu opustil.
Až Amerika Cédricovi priniesla očakávaný úspech. Vo veku 23 rokov odcestoval do USA, kde študoval dva roky na prestížnej New York University. Skončil tu filmovú školu a podieľal sa na rôznych študentských, filmových projektoch. Okrem toho písal scenáre a režíroval štyri krátke filmy.

V roku 1989 sa vrátil do Francúzska, kde sa vrhol do víru filmového priemyslu. Výsledkom jeho snaženia boli mnohé ocenenia na filmových festivaloch. Tieto úspechy ho pred niekoľkými rokmi priviedli k rozhodnutiu založiť filmovú – produkčnú spoločnosť, ktorú vedie s kolegom Brunom Lévym.

Jeho posledným filmom je Paris. V ňom sa vyznáva z lásky k mestu a jeho obyvateľom. Hlavné úlohy stvárnili známe herecké mená Juliette Binoche a Romain Duris.
Teraz svoj vzťah k slávnemu mestu módy, bagiet, bistier, historických miest a žien vyjadril prostredníctvom fotografií, ktoré produkoval exkluzívne pre časopis Madame Le Figaro. Na produkciu tejto úžasnej foto-série Klapischovi požičali svoje produkty také esá zo sveta módy, akými sú Hermes, Prada, Chanel, Christian Laboutin a mnohé iné.
Fotografie vznikali na rôznych miestach Paríža a, samozrejme, hlavnými hrdinkami boli krásne ženy.
Viac slov asi nie je potrebných. Vychutnajte si atmosféru mesta svetiel a šarmantných dám.

Peter Fritz        Photos: ISIFA

http://madame.lefigaro.fr/
www.cedric-klapisch.com

Mohlo by sa Vám páčiť