Hľadať

PEGASUS WORLD CUP v roku 2018 o rekordných 16 miliónov dolárov

PEGASUS WORLD CUP v roku 2018 o rekordných 16 miliónov dolárov

Na začiatku roka  (27. 1. 2017) sa uskutočnil na dostihovej dráhe Gulfstream Park v Hallandale Beach na Floride úvodný ročník  najlepšie dotovaných dostihov sveta Pegasus World Cup.  Za jeho vznikom stojí bývalý automechanik zo Štajerska, ktorý urobil v Kanade rozprávkovú kariéru. A aby toho nebolo málo, pár týždňov po skončení tohto mítingu tlačové správy priniesli ďalšiu senzačnú správu. Na budúci rok sa dotácia zvýšila na rozprávkových 16 miliónov dolárov.

 

Spoločnosť Stronach Group, ktorej zakladateľom je Frank Stronach (84 r., v roku 1954 odišiel pod menom Franz Strohsack  ako vyučený automechanik zo Štajerska do Kanady, kde urobil rozprávkovú podnikateľskú kariéru – spoločnosť Magna) začiatkom apríla oznámila, že v roku 2018 navýši dostihy Pegasus World Cup z doterajších 12 mil. dolárov na 16 miliónov. V štartovacích boxoch bude  12 štartujúcich, jedno miesto stojí milión dolárov, ďalšie štyri milióny zaplatí spoločnosť Stronach Group, ktorá vlastní skupinu najvýznamnejších závodísk v USA. Ako povedala Melinda Stronach, dcéra turfového magnáta : inauguračný ročník v januári 2017 v Gulfstream Parku na Floride sa vydaril po všetkých stránkach, pretipovalo sa rekordných 40 mil. dolárov, vyhral najlepší kôň sveta Arrogate s džokejom Mikeom Smithom v sedle, ktorý si minulý rok v novembri odniesol palmu víťazstva z prestížnych dostihov Breeders´ Cup Classic.

To všetko predstihlo očakávania, pretože to bol nádherný dostihový zážitok nielen pre Američanov, ale aj dostihových priaznivcov na celom svete. Melinda Stronach (51 r.), v minulosti aj poslankyňa  parlamentu a ministerka kanadskej vlády je teraz lídrom Stronachovských aktivít, brat Andrew sa venuje chovateľským aktivitám v žrebčíne Adena Springs (Ocala – Florida) a  PEGASUS WORLD CUP INVITATIONAL (Gr.1, 4 + st.kone, 1800 m, 16 mil. USD) sa bude konať v GP neďaleko Miami 17.januára 2018. Uvidíme, či hodenú rukavicu prijme šejk Mohammed Al Maktúm z Dubaja, hlavný architekt Dubai World Cup, ktorý sa nechal počuť, že plánuje v budúcom roku navýšiť prize money v Dubai World Cup z doterajších 10 mil. USD.

Najbohatšie dostihy sveta v eurách :

  1. PEGASUS WORLD INVITATIONAL – 16 mil. eur – GP, USA
  2. DUBAI WORLD CUP – 9,4 mil. eur – Meydan, UAE
  3. EVEREST STAKES – 7,1 mil. eur – Sydney (Randwick), Austrália
  4. DUBAI TURF – 5,65 mil. eur – Meydan, UAE
  5. DUBAI SHEEMA CLASSIC – 5,65 mil. eur – Meydan, UAE
  6. BREEDERS CUP CLASSIC – 5,65 mil. eur – USA
  7. JAPAN CUP – 5,46 mil. eur – Tokyo, Japonsko
  8. ARIMA KINEN – 5,46 mil. eur – Nakayama, Japonsko
  9. PRIX DE L‘ ARC DE TRIOMPHE – 5 mil. eur – Paris (Longchamp ), Francúzsko
  10. MELBOURNE CUP – 4,4 mil. eur – Melbourne (Flemington), Austrália

MŠ / Peter Fritz

Fotografie: Jccain/Dreamstime, Typhoonski / Dreamstime, BC Press

 

www.pegasusworldcup.com

 

 

 

Mohlo by sa Vám páčiť