Hľadať

Perfekcionista v kulinárskom umení

Perfekcionista v kulinárskom umení

Parížska ulica Balzac číslo 6 je domovom vychýrenej reštaurácie. Jej majiteľ, postarší muž s iskrou v očiach, patrí k najuznávanejším kapacitám v oblasti francúzskej gastronómie. Ak zatiaľ netušíte o akú osobnosť ide, rád vám ju predstavím. „Tajomným“ vlastníkom reštaurácie je Pierre Gagnaire, kulinársky umelec svetového rangu. Skôr než rozbehol vlastný biznis v Paríži, si zapoľoval na cenné Michelinove hviezdy na východe Francúzska. V meste Saint-Étienne ich získal dovedna tri.

small

Odborník na štýl Fusion

Vždy som túžil mať reštauráciu, ktorá by s hrdosťou čelila zajtrajšku a pritom s rešpektom hľadela na včerajšok,“ vyznal sa zo svojich pocitov Gagnaire. Naznačil, že ešte vždy je dôležité pestovať tradície, no zároveň sa netreba báť ani flirtovania so súčasnosťou. Veď aj kulinárstvo možno označiť za umeleckú činnosť, takú, ktorá rozvíja predstavivosť a testuje hranice ľudskej kreativity. Už na začiatku kariéry vniesol Gagnaire do francúzskej kuchyne nové chute, ingrediencie a textúry. Dosiahol tiež prekvapivú zlučiteľnosť rozmanitých stravovacích kultúr, čím podoprel základy štýlu fusion. Čo tento netradičný štýl prináša do gastronómie? Zaujímavé kombinácie zvyklostí určitých krajín a regiónov. Veľmi dobre spolu ladí napríklad japonská kuchyňa s vietnamskou. Kalifornská zasa čerpá inšpiráciu z Európy, konkrétne z Talianska a Francúzska.

small_1

Bombastický úspech v Las Vegas

Navštevovaný podnik v Paríži založil Gagnaire v roku 1996. O šesť rokov neskôr už vítal hostí vo svojej druhej reštaurácii Sketch v Londýne. Postupne pribudli ďalšie v Európe (Berlín, Moskva, Saint-Tropez) i v Ázii (Hongkong, Dubaj, Tokio, Soul). V roku 2009 si skúsený gastronóm naplánoval dobyť aj luxusné Las Vegas. Jeho podnik Twist situovaný do priestorov päťhviezdičkového hotela Mandarin Oriental sa stal v meste hazardu hitom. Ešte lepšie si počínala parížska reštaurácia Pierre Gagnaire. V troch rokoch za sebou (2006, 2007, 2008) sa umiestnila na bronzovej priečke hodnotenia exkluzívneho britského magazínu Restaurant. Jej hrdý majiteľ sa sčasu na čas ukáže aj v rôznych televíznych kuchárskych programoch. Čaká ho tiež účasť v tretej edícii súťaže „Culinary Masters Competition.“ Po jeho boku sa objavia talentované hviezdy z oblasti gastronómie ako David Bouley, či Dean Fearing.

small_2

Zdary a úskalia v podnikaní

V súčasnosti žije Pierre so svojou manželkou v Paríži. Práve v meste módy sa pred niekoľkými rokmi zoznámil s reštaurátorom Mouradom Mazouzom. Spoločne vytvorili silné obchodné partnerstvo, ktoré sa podpísalo napríklad pod úspešný projekt londýnskej reštaurácie Sketch. Podnik mal pritom spočiatku problémy a to najmä kvôli negatívnym reakciám z radov odbornej kritiky. Situácia sa však postupne zlepšila a dnes môžeme hovoriť o úspechu. Mourad Mazouz, ktorý sa v roku 1977 presťahoval z Alžírska do Francúzska, Gagnaira nesmierne obdivuje. Najskôr ho však šokoval. „Na tanier naservíroval slimáka i slaninku a spoločne s nimi tiež hríby, hovädzinu a foie gras. Povedal som si – ako môže niekto namixovať tak zvláštnu kombináciu, aby vôbec dávala zmysel? Napriek tomu to bolo magické,“ spomína Mazouz, ktorý Gagnaira označuje ako perfekcionistu a človeka, ktorému nesmierne záleží na tom, čo robí a tiež ako to robí.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.pierre-gagnaire.com

Mohlo by sa Vám páčiť