Hľadať

Plavba výletnou loďou nie je žiadna nuda!

Pravdepodobne ste počuli mnohé z mýtov o plavbách na výletných lodiach. Povedať, že plavby nie sú pre každého, je ako povedať, že cestovanie nie je pre každého. Ak radi cestujete, plavba výletnou loďou celkom určite uspokojí vaše cestovateľské ja. Mnohí ľudia, predovšetkým muži a mladí ľudia, veria tomu, že plavba je nudná. Predstavujú si loď plnú pasažierov napchávajúcich sa v reštauráciách, kým tí aktívnejší posedávajú unudene pri bazéne. No nie je to tak. Dovoľte nám presvedčiť vás. A zaujímavá môže byť aj na jeseň, keď vás už neotravuje horúčava letných dní.

Výletná loď je ako malé mestečko plaviace sa po mori. Je to, ako si preniesť všetky vymoženosti domova každé ráno do iného prístavu. Dnes, aby uspokojili potreby všetkých vekových skupín a ľudí rôznych životných štýlov, mnohé výletné lode ponúkajú množstvo celodenných aktivít. Vaše dni a noci na lodi tak môžu byť aktívne alebo úplne odpočinkové, presne podľa vášho želania. Všetky činnosti na lodi organizuje skúsený tím animátorov. Vy sa len rozhodnete, kedy a akej aktivity sa chcete zúčastniť.

Ak ste z tých aktívnejších, mnohé z lodí sú vybavené fitnes centrom s najmodernejším vybavením, bežeckými dráhami, bazénmi, lekciami cvičenia jógy alebo pilates. Väčšie lode dokonca majú volejbalové a basketbalové ihriská, sqashové a tenisové kurty, bowlingové dráhy, golfové simulátory, či dokonca klziská! Na výletnej lodi je možné sa športovo vyžiť práve tak dobre ako doma, či možno dokonca lepšie, keďže všetky aktivity sú sústredené na jednej ploche. Ak sa rozhodnete sedieť v kúte, je to len a len vaše rozhodnutie.
Môžete začať svoje ráno veľmi skorými raňajkami – kávou a croissantom – na hlavnej palube, prebehnúť sa alebo poprechádzať a vychutnať si prekrásne svitanie. Alebo raňajkovať vo svojej kajute, či v samoobslužnom bufete alebo v reštaurácii. Dni strávené plavením sa po mori sú najrelaxujúcejšími z celej výletnej plavby. Kasíno, obchody, wellness a fitnes centrum, program a aktivity sa odohrávajú prakticky nonstop počas celého dňa. Mnohí z pasažierov však len oddychujú pri bazéne alebo si na palube vychutnávajú upokojujúce pohojdávanie lode a žiariace lúče horúceho slnka.
Obed je organizovaný podobne ako raňajky. Môžete využiť reštauráciu a objednať si menu, alebo môžete ostať v plavkách a vychutnať si len burger či pizzu v pohodlí bufetu pri bazéne. V menu reštaurácií a bufetov nájdete široký výber medzinárodných jedál, či miestne špeciality podľa navštívených krajín a prístavov.

Pre tých, ktorí sa radi zoznamujú s novými ľuďmi, sú ideálne hry v bazéne pripravené animátorským tímom. Môžete ich však len pozorovať ako divák, či úplne ignorovať a radšej si zacvičiť, pospať, čítať, či naučiť sa tancovať, prípadne si v kinosále pozrieť najnovšie filmy.
S blížiacim sa časom večere je načase sa vyobliekať. Na väčšine lodí je večera a večerný program udalosťou a vyvrcholením dňa. Každý večer je príležitosťou pre nové zážitky. Niektorí pasažieri sa pred večerou ešte zvyknú poprechádzať po palube a vychutnať si pohľad na zapadajúce slnko, iní si dajú aperitív v niektorom z lodných barov a posedia s priateľmi.
Večera v hlavnej reštaurácii je spoločenskou udalosťou. Výnimočnými nie sú ani tzv. gala večere, ktoré ponúkajú zvláštne menu, slávnostnú atmosféru a prítomnosť kapitána a jeho dôstojníkov. Počas každej plavby sa koná celý rad špeciálnych gastronomických udalostí, ako napr. veľkolepý a lákavý polnočný bufet alebo rôzne tematicky zamerané bufety podľa navštívených prístavov.  

Po večeri je v hlavnej sále pripravený pre pasažierov kabaretný program s tanečníkmi a zabávačmi. Za pomalšou hudbou môžu zájsť do piano baru, či pokiaľ dávajú prednosť zábave, karaoke môže byť to pravé. Po hlavnom večernom programe sa tí unavenejší zvyčajne odoberú do svojich kajút, zábavychtiví zájdu na drink do jedného z  barov alebo do rána tancujú pri živej hudbe v tanečnej sále, alebo v nočnom klube, kde hrá DJ jeden hit za druhým.
Väčšina výletných lodí sa plaví počas noci, tak aby ráno mohli kotviť v ďalšom prístave. Ak si privstanete, môže byť pre vás kotvenie lode jedným z tých výnimočných zážitkov. Veď „zaparkovať“ taký kolos na presne určené miesto v prístave si vyžaduje určité majstrovské umenia kapitána. Po raňajkách sa potom môžete vybrať na obhliadku pobrežia, načerpať jeho atmosféru, nakúpiť suveníry, či len tak sa potúlať po miestnych pamiatkach. Prekvapivo, mnohí pasažieri ostávajú na palube a vychutnávajú si ticho a pohodlie takmer prázdnej lode. Alebo sa im jednoducho toto čarovné miesto, ktoré sa na pár dní stalo ich pohyblivým domovom, tak zapáčilo, že sa im ho nechce ani len opustiť. Veď čo ak by sa nestihli včas vrátiť, ich loď by vyplávala bez nich a oni by tak prišlo o tom množstvo zábavy?

Verím, že sa nám podarilo prelomiť vaše váhanie a vy sa rozhodnete pre plavbu na mori. Pokiaľ ešte stále váhate a vo vás tlie stále nerozhodnosť, ideme ďalej. Mnohí ľudia majú obavu z cesty do daného prístavu, z ktorého loď snov odpláva. Pokiaľ preferujete pohodlie, tak sa stačí  dohodnúť s cestovnou kanceláriou a tá vám vybaví všetky formality ohľadne cesty do prístavu. To znamená, že sa o nič nemusíte starať. Jednoducho nasadnete do lietadla, ktoré vás dopraví do cieľového mesta. Na letisku už na vás bude čakať personál lodnej spoločnosti a ten vás mikrobusom privezie priamo k vašej lodi. Ak si vyberiete cestu vlastným autom, tak v prístave môžete využiť parkovanie za prijateľný poplatok. Prvý krok k úspešnej plavbe máme teda za sebou. Ďalšiu nočnú moru, ktorá straší záujemcov o plavbu predstavuje systém platby za nápoje, jedlo či fakultatívne programy, ktoré ste si objednali nad rámec zaplateného programu. Nie je to však žiadna veda ani problém, ktorý by mal znepríjemniť vaše chvíle strávené na lodi. Počas plavby dostanete magnetickú kartu. Na tú vám personál zaznamená všetky položky a na konci pobytu na výletnej lodi zaplatíte presne toľko, čo ste spotrebovali. Je len na vás koľko utratíte na lodi a vy sami si kontrolujete stav vašich financií. Pokiaľ sa riadite rozumom, tak žiadny problém nehrozí a vy miniete len toľko, koľko ste si naplánovali.

O plavbe na palube výletnej lode by bolo možné napísať ešte veľa. No verím, že informácie, ktoré sme vám priniesli, vás zbavili obáv a vy sa rozhodnete stráviť krásne chvíle na mori. Vyskúšajte si leto plné luxusu, pohody i starostlivosti.

Zaujímavé lodiarske spoločnosti: Silversea, Royal Caribbean, Sea Cloud, MSC Cruises.

Michaela Fuleková                                                 

Photos: MSC, Sea Cloud, Royal CaribbeanPress

www.oneworldtravel.sk

Mohlo by sa Vám páčiť