Autentické príbehy, nadčasové témy

Pochúťky thajskej kuchyne

0

V Thajsku majú svetaskúsení gurmáni jeden zo svojich gastronomických rajov. Miestna kuchyňa im dokáže sprostredkovať výnimočné pôžitky, jej pokrmy sú znamenité a pestré, pričom na dôvažok aj nádherne voňajú. Skvelých jedál ponúka fascinujúca ázijská krajina niekoľko a skutočne nie je jednoduché vybrať tie najlepšie.

Podobne ako v Indii, aj v Thajsku sa v hojnom počte využívajú koreniny. Jedlá sú častokrát pikantné, čo môže na niektorých Európanov pôsobiť neobvykle. Miestna strava je však každopádne chutná a vizuálne veľmi pestrá. Mimoriadne obľúbené sú napríklad ryby pripravované na viacero spôsobov, vysoká je aj konzumácia ovocia a zeleniny. Na thajskom stole nezvyknú chýbať pikantné polievky dochutené kokosovým mliekom ani všakovaké omáčky servírované s ryžou.

Thajskú kuchyňu je v prvom rade dôležité pochopiť. Príprava jedál má totiž svoju vlastnú filozofiu a podstatu. Zdalo by sa príliš jednoduché nakrájať cibuľu, hodiť ju na rozpálený olej, vzápätí pridať mäso a napokon kúsky zeleniny. Pokrm sa môže vydariť a môže aj zasýtiť, ale chýba mu práve už spomínaná filozofia. Thajská kuchyňa vychádza z jednoduchosti. Nevyžaduje drahé vybavenie ani špeciálne prísady. Jedlo je navyše pripravené za niekoľko minút.
Zvedavcovi z Európy stačí pozorne sledovať prácu thajskej kuchárky. K jej najzákladnejším „pomocníkom” patrí olej. Môže byť palmový alebo sójový, podstatné je, aby sa dostatočne rozpálil na Wok panvici. Potom by sa mali pridať koreniny. Jedlo príjemne rozvoňajú a zaujímavým spôsobom ochutia. Nasleduje podliatie trochou vývaru, či vody a ďalšie prísady. Čo je zaujímavé, tepelná úprava thajských pokrmov nezaberie veľa času. Napríklad vysmážaná ryba so zeleninou je pripravená k servírovaniu za pomerne krátky okamih. Podobne rýchlo je možné podávať aj kuracie alebo bravčové mäso. Miestni kuchári ich povaria, prípadne osmažia za niekoľko minút. Veľmi často k nim pridávajú rozmanité druhy orieškov (napríklad kešu), ktoré pokrm príjemne zjemnia. Jedlá na záver dochucujú prevažne limetkovou šťavou, prípadne hnedým cukrom podľa potreby.

Kombináciou rozličných korenín (koriandra, ďumbiera, chilli) a ostatných prísad (kokosového mlieka, sójovej, rybacej, prípadne ustricovej omáčky) môžu vzniknúť zaujímavé pokrmy s netradičnou, jemne pikantnou, sladko-kyslastou príchuťou. Aromatické ingrediencie sú v predaji v čerstvej, prípadne sušenej forme.
Okrem bravčového a kuracieho mäsa majú miestni obyvatelia radi aj hovädzie a jahňacie, pochutiť si dokážu taktiež na krevetách, chobotniciach a iných daroch mora.

K najobľúbenejším thajským jedlám patri napríklad Tom Yam, zvláštna polievka pripravovaná z kuracieho mäsa, kokosového mlieka, zeleniny, húb, citrónu a zázvoru. Podáva sa s listami makroot a s prawns (cestovinami s krevetami). V krajine mnohých chrámov je dostupná v reštauráciách i obyčajných stánkoch s potravinami. Vo svete preslávený je aj pokrm z ryže varenej v kokosovom mlieku, zdobenej jemnými plátkami manga. Ak sa pýtate, či aj Thajčania radi maškrtia, najlepšou odpoveďou je sladký dezert salim. Cestoviny ochutené s cukrom sa jednoducho zmiešajú s kokosovým mliekom a sú pripravené k servírovaniu.
Thajská kuchyňa má množstvo chutných, výživných jedál, ktoré je najlepšie spoznávať pomaly a postupne. K jej dôležitým súčastiam patrí prirodzene ryža, ktorá nachádza uplatnenie ako hlavné jedlo, dezert, či príloha.

Marcel Letko                                                   Photos: ISIFA

www.thaikitchen.com