Autentické príbehy, nadčasové témy

Pocta Alfredovi Hitchcockovi

0

Snáď žiaden iný režisér si nevychutnával napínavé scénky filmového príbehu s väčšou rozkošou než majster hororu, Alfred Hitchcock. Aj v dnes už kultovej snímke Vertigo sa nekompromisne pohrával s citmi hlavných predstaviteľov, ktorým odmietol dožičiť sladký happyend. Podobne ako v niekoľkých ďalších hitchcockových filmoch, ani v snímke Vertigo nakrútenej v roku 1958 nechýbala zvodná, dostatočne provokatívna „femme fatale”.

Po boku prešedivelého elegána Jamesa Stewarta sa vtedy predstavila okúzľujúca Kim Novak, navonok krehká žena, bojujúca s démonmi minulosti. V skutočnosti sa však jednalo len o premyslenú maškarádu, ktorá bola súčasťou diabolsky rafinovaného plánu. Aj napriek zaujímavému scénáru mal film spočiatku rozporuplné ohlasy. Pošuškávalo sa, že vinu na neúspechu nesie nedostatočná „chémia” medzi hlavnými predstaviteľmi, vyplývajúca z ich rozdielneho veku. V napínavej snímke Vertigo sa okrem skvelého Jamesa Stewarta a krásnej Kim Novak zaskvela aj sympatická Barbara Bel Geddes. Dnes už zosnulú herečku poznáme ako obetavú Miss Ellie, ktorá sa roky pokúšala krotiť vášne filmových synov Bobbyho a „Džejára” žijúcich na texaskom ranči Southfork. V snímke Vertigo sa Barbarina postava Madge snaží o konverzáciu, rozoberajúc pritom prednosti najnovšieho modelu podprsenky.

Trestajúci Hitchcock

Samotný Hitchcock mal k výstrelkom módy značne rezervovaný vzťah. Napriek tomu, že  dámskemu spodnému prádlu nerozumel, až pričasto naň vsádzal pri nakrúcaní. Pasáž z filmu Vertigo, v ktorej Barbara Bel Geddes so záujmom vysvetľuje výhody najnovšej podprsenky, rozhodne nebola ojedinelou v bohatom hitchcockovom repertoári. Veľký režisér dokonca neváhal „svoje” hviezdy pred kamerou vyzliecť. Sporo odetá sa ukázala napríklad herečka Janet Leigh, ktorú v kultovej snímke Psycho kruto „potrestal” nešťastník Norman Bates. Hitchcock vo všeobecnosti krásne dámy nešetril. Ak mal pre ne pripravené dráždivé scénky v spodnom prádle, dalo sa očakávať, že skôr, či neskôr skončia mŕtve. Bral to za akúsi formu odplaty za predošlé zlyhania a pochybenia ich postáv na filmovom plátne.

Tiene a zrkadlo

Práve modely štýlovo podobné tým odprezentovaným v Hitchcockových filmoch sa tento rok rozhodla predstaviť londýnska spoločnosť zaoberajúca sa luxusným retro oblečením. Prostredníctom značky Fräulein Annie tak vzdala hold dnes už nesmrteľným snímkam, v ktorých sa niektorá z kúzelných dám predviedla v luxusnom intímnom oblečení. Londýnsky výrobca zorganizoval kvôli propagácii novej kolekcie aj štýlové fotenie. Zatiaľčo modelky pred objektívom predvádzali svoje vzrušujúce, jemne dráždivé outfity, oku pozorovateľa neuniklo niekoľko zvláštností. Tajomnú hitchcockovskú atmosféru navodili účelovo „vytvorené” tiene v podobe zlovestných krídel (spomienka na horor Vtáci), ale i okrúhle zrkadlo, ktoré môže byť chápané aj ako symbol zvedavého, pozorujúceho človeka (odkaz na detektívku Okno do dvora). Kreatívny počin bol skutočne decentnou poctou „maestrovi strašenia”, Hitchcockovi.


Inšpirácia v Marlene Dietrich

Čo sa týka názvu odevnej spoločnosti, inšpiráciou preň sa stala balada od svetoznámej šansoniérky Marlene Dietrich. Sladkotrpká pieseň „Fräulein Annie lebt schon lange nicht mehr (Annie tu už dlhšie nebýva)” bola predovšetkým o nenaplnenej láske a vnútornej bolesti. Značku Fräulein Annie vytvorila dizajnérka Frauke Nagel v roku 2010. Hoci pôvodne sa narodila v Nemecku, celých 11 rokov žila vo Veľkej Británii, kde pracovala pre rozmanitých výrobcov a obchodné spoločnosti.

Marcel Letko                                                      Photos: ISIFA, PRESS

http://hitchcock.tv/