Hľadať

Pokušenia v hoteli Imperial

Nasledujúce riadky venujeme viedenskému hotelu Imperial, v ktorom si v minulosti zarezervovali izbu Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin a Walt Disney – nesmrteľné hviezdy z prostredia animácie a filmu. Monumentálne priestory učarovali taktiež módnemu návrhárovi Karlovi Lagerfeldovi, či akčnému hrdinovi Bruceovi Willisovi. Personál Imperialu dokonca kedysi obsluhoval aj Jurija Gagarina, prvého človeka vyslaného do vesmíru!

Budova, v ktorej sa slávny hotel nachádza, bola postavená v roku 1863. Najskôr slúžila súkromným potrebám princa z Wurttembergu, potom sa definitívne otvorila širokej verejnosti. Mnohí ľudia spomínali na daný okamih veľmi radi.
Jednou z vecí, na ktoré sa v hoteli Imperial môžete nepochybne spoľahnúť, je výnimočný servis. Diskrétny personál vyzbrojený maximálnou trpezlivosťou ochotne splní viacero vašich prianí. Hovorí sa, že dokonca ešte skôr než ich vyslovíte. Neviete si predstaviť raňajky bez možnosti nahliadnutia do dennej tlače? Žiadny problém. Ochotný zamestnanec vám spolu s čerstvým pečivom a voňavým čajom prinesie aj najnovšie vydanie vášho obľúbeného periodika. Vylúčené nie je dokonca ani príjemné prekvapenie v podobe sladkej hotelovej torty, ktorú pripravujú šikovné ruky cukrárov pre návštevníkov Imperialu s neskrývaným potešením.    

Nastal čas nakuknúť do luxusných hotelových „zákutí“. Už pri prvom okamihu sa nedá prehliadnuť ako si v jednotlivých miestnostiach dokonale spolunažíva nadčasová elegancia s duchom modernej doby. Priestranné izby a suity dotvára starobylý nábytok, steny skrášľujú hodvábne materiály. V kúpeľniach sa ligoce mramor, podlahy sú pokryté drahými kobercami. Stručne povedané, každá zo 72 izieb a 62 suít ponúka hosťovi eleganciu 19. storočia, vkusne skombinovanú s výdobytkami modernej doby. V apartmánoch nechýba televízia s prehrávačom diskov DVD, internetové pripojenie Wi-fi, či kvalitný zvukový systém. Pre relaxáciu a odpočinok je určená kolekcia CD klasickej hudby.

Jednotlivé obývacie priestory sú rozdelené podľa rozlohy a úrovne luxusu. Na jednej strane hotel ponúka najmenej honosný apartmán Classic Room a na strane druhej noblesný, aristokratický apartmán Royal Suite s troma spálňami. Na balkóne izby situovanej na najvyššom poschodí sa ľudia zvyčajne cítia obzvlášť kúzelne. Dokonca aj lahodné šampanské s jahodami má na mieste ešte o čosi príjemnejšiu chuť ako v ktoromkoľvek inom luxusnom apartmáne v budove. Ak má hosť chuť zahryznúť si do niečoho „serióznejšieho“, k dispozícii mu je hotelová reštaurácia. Zvaná jednoducho podľa hotela Imperial, ponúka komfort v príjemnom prostredí. Po usadení sa za stôl oči hosťa spočinú na kvalitnom drevenom obložení, vzápätí sa zamerajú na portréty rakúsko-uhorskej cisárskej rodiny.  Na kávu a zákusok si môže návštevník „odskočiť“ do hotelovej Café Imperial, skvelý kokteil mu namiešajú v bare Maria Theresa.  

Hotel Imperial situovaný v samom srdci rakúskej metropoly sa nachádza neďaleko niekoľkých významných pamätihodností. Jedna z nich – Viedenská štátna opera, je vôbec najstaršou divadelnou inštitúciou v nemecky hovoriacom svete. Na muzicírovanie je ako stvorená obrovská koncertná hala Musikverein, kde sa už niekoľko rokov koná Ples filharmonikov. V súvislosti s metropolou Rakúska by bolo priam netaktné obísť dóm sv. Štefana – starobylú katedrálu, postavenú v roku 1147. Aj v súčasnosti patrí medzi hrdé symboly Viedne. Okrem pamiatok ponúka mesto valčíkov turistovi aj bohatú sieť obchodných domov a nákupných centier. Butiky renomovaných značiek Gucci, Prada, YSL, Armani a Valentino sa nachádzajú len 10 minút chôdze od hotela Imperial. Podobne ako inde v Európe i vo Viedni sa dá zúčastniť rozmanitých náučno-vzdelávacích exkurzií, prostredníctvom ktorých je možné spoznávať a obdivovať nádherné miestne poklady.

Marcel Letko                                                                  Photos: ISIFA, Press

www.imperialvienna.com

Mohlo by sa Vám páčiť