Hľadať

Portofino, malý svet vo veľkom

Portofino nepochybne patrí k najkrajším a najznámejším prímorským centrám na svete. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia si ho obľúbili aj také hviezdy, akými boli Frank Sinatra, Brigitte Bardot, Humphrey Bogart, Elizabeth Taylor, Catherine Denevue, Liza Minelli či Rex Harrison. Navštevovali toto miesto najmä kvôli jeho bohatému nočnému  životu a v neposlednom rade pre jeho rozprávkovú polohu a neopakovateľnú atmosféru.

Už v tom čase sa miestne noviny a magazíny monitorujúce nočný život hviezd Portofina predbiehali v uverejňovaní príbehov plných záhad a afér, ktoré preslávili  Taliansko, ako symbol „sladkého života“. Portofino však aj dnes patrí k miestam „exkluzívnej víkendovej zábavy“, ale tiež k preferovaným miestam medzinárodného turizmu „high society“.

Portofino patrí popri  nespočetnom množstve podobných prímorských centier dominujúcich regiónu Ligúria určite k najmenším. Rozprestiera sa sotva na dvoch štvorcových kilometroch, s absolútnym   zákazom vstupu áut a až dodnes nesie pomenovanie najkrajšieho „námestíčka“ na svete. V skutočnosti je to „výstavná sieň pod holým nebom“, ktorá priťahuje „exkluzívnych návštevníkov“. Už len počas krátkych prechádzok je možné obdivovať výklady najslávnejších svetových ateliérov, alebo sa prechádzať v „tieni“ úžasných jácht v prístave. Za pozornosť stojí sledovať rybárov, ako pripravujú siete na lov rýb na šírom mori a nezabudnuteľné sú najmä západy slnka v zálive, plné všetkých možných farebných odtieňov pastelovej farby.


Módne domy a reklama

Aj slávne módne domy majú svoj domov v Portofine. Medzi nimi nechýbajú  Louis Vuitton, Giorgio Armani, Christian Dior, Dolce & Gabbana, Emilio Pucci či Hermes. Všetky sú situované na hlavnej ulici Via Roma. Niektoré z nich sa nachádzajú v uličkách v dokonalom ligúrskom štýle, ešte dnes v pôvodnom a originálnom prevedení. V rozkošných miestnych butikoch je možné kúpiť ručne vyrobenú  konfekciu z kašmíru, bikiny a sandále.

Bohatá je aj prítomnosť maliarov i prvotriednych umelcov. Z Portofina sú v umeleckom svete  známe najmä akvarely, ktoré zachytávajú tému rozkošného námestíčka či momentky z prímorského života. Portofino patrí k obľúbeným miestam  nakrúcania reklamných spotov a televíznych seriálov. Aj ikona Hollywoodu, Charlize Theron, mnohými ešte aj dnes považovaná za jednu z najkrajších  žien sveta, sa preslávila v roku 1998 reklamným spotom nakrúteným v Portofine pre značku Martini. Rovnako Ermenegildo Zegna si získal meno  slávnou súťažou plachetníc prominentov i Fiat reklamným spotom pre  nový typ kabrioletu. Aj  Dior vsadil pri propagácii mnohých svojich produktov na malebnú, až rozprávkovú scenériu  Portofina.


Kuchyňa

V miestnych reštauráciách sú samozrejmosťou špeciality pripravené vždy z čerstvých darov mora, medzi ktorými prevažujú  homáre, raky a langusty. Nemôže chýbať omáčka z pesta  pochádzajúca práve z regiónu Ligúria, známa už aj u nás na Slovensku. K tomu si návštevník môže vybrať pestrú ponuku vybraných vín. Kombinácia gurmánskych lahôdok a úžasnej  vyhliadky sľubuje pri západe slnka silné zážitky.


Miestne pamiatky a zvyky

Portofino ponúka návštevníkom aj mnohé historické pamiatky, ktoré si určite zaslúžia pozornosť. Spomeňme len antickú stavbu kaštieľa  Brown z roku 1870, kde sa ukrýval anglický konzul Sir Montaque Yeats Brown. Okrem historickej hodnoty je možné vychutnať si úchvatný výhľad na celú zátoku a Tigulliov záliv. Len niekoľko metrov od kaštieľa je kostol Sv. Giorgia, odkiaľ je možné vidieť záliv Paradiso až po Janov. O kúsok ďalej sa nachádza  maják, kde vás úplne opantá  antická atmosféra miesta s úžasným výhľadom na Ligúrske more plné delfínov. Na dlhšiu prechádzku si vyberte niektoré z chodníkov, napríklad cestičku parkom v Portofine smerom k Janovu, až po záliv Sv. Fruttuosa, ktorý sa pre svoju krásu  a 18- metrovú hĺbku vo vodách Cristo degli Abissi  nedá prehliadnuť. Smerom na východnú stranu k prímorskému mestečku Santa Margherita Ligure sa nachádza malý záliv Paraggi, známy pre silno zeleno-azúrovú farbu mora, ktorá už z diaľky dominuje.

Oslava miestneho patróna Sv. Giorgia (vždy 23. apríla), je srdcovou záležitosťou miestnych obyvateľov, kedy sa na námestí zapáli obrovský oheň a za sprievodu hudby tu môžete obdivovať morské špeciality. Rozmanitosť farieb, dojmov a farebných odtieňov rozpálených drevených polien očarí  romantikov natoľko, že spomienka na Portofino si určite nájde pevné miesto v srdci každého romantika.
Množstvo príjemných prekvapení sľubuje aj návšteva neďalekého mestečka Santa Margherita Ligure, ktoré si ako jedno z mála prímorských miest dodnes zachovalo rovnováhu medzi zeleňou a rezidenčnou zástavbou. V minulosti sa preslávilo miestnym lokálom Covo di Nord Est, ktorý patril k najslávnejším a najkrajším diskotékam v Taliansku. V súčasnosti si tu už nezatancujete, ale počas zlatých čias by ste tu určite stretli Raya Charlesa, Stevieho Wondera, či hviezdy talianskeho hudobného sveta, ako Claudio Baglioni, Patty Pravo, Mina, Paolo Conte, Ornella Vanoni, Fabrizio De Andrè, Francesco Guccini.
Nemožno nespomenúť, že aj v Santa Margherita Ligure nájdete obchody svetových značiek, ako Dolce & Gabbana, Rocca, North Seal, Loro Piana a Indian Rose. Aj miestnej  kuchyni dominujú špeciality – spomínané pesto, orechová omáčka s citrónom, zemiaky na hríboch či čerstvá cestovina s bazalkou.

Na záver môžem toto úžasné miesto vysoko odporučiť. Veď stále platí, že pokiaľ Portofino navštívite, tak sa sem budete chcieť opäť vrátiť.

Boris Mojto                                       Photos: ISIFA

www.portofino.it

Mohlo by sa Vám páčiť