Hľadať

Pozitívne účinky Thalassoterapie a Ganbanyoku

Obľúbenou formou relaxu sa v posledných rokoch stali rozmanité ozdravné masáže a liečebné procedúry. Ich význam spočíva v regenerácii „unaveného“ organizmu a taktiež v pomoci pri zmierňovaní špecifických zdravotných ťažkostí. Mnohé relaxačné metódy využívané v luxusných welness zariadeniach a kúpeľoch čerpajú z osvedčených európskych, či ázijských tradícií.

Thalassoterapia

Medzi obľúbené ozdravné procedúry patrí napríklad Thalassoterapia, ktorej história siaha do začiatkov 20. storočia. Po tom, čo bola prvýkrát aplikovaná vo Francúzsku, si ju postupne osvojili v Španielsku i v niekoľkých ďalších krajinách Európy. V protiklade ku „starému kontinentu“, v Spojených Štátoch Amerických sa Thalassoterapii zatiaľ venuje len obmedzené množstvo pozornosti. Výnimku tvorí kúpeľné centrum Gurneys Inn & Spa v Montauku, v ktorom kvalifikovaný personál umožňuje klientom na vlastnej koži okúsiť účinky tejto „európskej“ liečebnej metódy. Čím je vlastne Thalassoterapia charakteristická? Cudzí výraz „thalasso“ pochádzajúci z gréčtiny, v preklade znamená more. Práve voda získavaná z mora, „uskladňovaná“ v špeciálnych bazénoch, je kľúčovým prvkom tejto liečebnej terapie, odporúčanej obzvlášť ľuďom trpiacim bolesťami svalov a kĺbov.

Vo svete v súčasnosti nájdeme približne sto „thalassocentier„. Viacero z nich sídli v Európe, prípadne Afrike, najviac ich je však aj naďalej sústredených vo Francúzsku, teda „kolíske“ tejto liečebnej terapie. Mnoho moderných „thalassostredísk“ vyrástlo v priamej blízkosti oceánu. Väčšina z nich disponuje liečebnými bazénmi rozmanitých veľkostí a hĺbok, s teplotami vody prispôsobenými podľa potreby. V nich sú zabudované špeciálne zariadenia zabezpečujúce prísun horúcej morskej vody, ktorá by mala rôznou intenzitou masírovať jednotlivé časti ľudského tela. Pri Thalassoterapii sú v dostatočnej miere využívané aj morské bahno a výťažky z morských rias.


Ganbanyoku

Ďalšou účinnou terapeutickou metódou nasadzovanou do boja proti nepríjemnej bolesti svalov je Ganbanyoku. Ako naznačuje názov, pochádza z Japonska, kde má už roky senzačný úspech a výnimočnú tradíciu. Mimo krajiny vychádzajúceho slnka sa o tejto účinnej liečebnej forme zatiaľ veľa nevie. Kolujú však chýry, že na jej prevádzanie sa nevyžaduje veľké množstvo finančných prostriedkov. Charakteristickým prvkom terapeutickej metódy Ganbanyoku je „posteľ“ v podobe čierneho kameňa, ktorý efektívne udržiava teplotu. Pacient na ňom leží s hlavou podopretou bambusovou podpierkou plniacou úlohu vankúša a pociťuje teplo sálajúce z kameňa.

Aplikovanie tejto japonskej liečebnej metódy má na ľudský organizmus pozitívne účinky. Vďaka nej sa nielenže zlepšuje cirkulácia krvi, ale zároveň sa urýchľujú aj metabolické procesy a prichádza ku postupnej eliminácii odpadových látok v tele. Metóda Ganbanyoku priaznivo vplýva aj na imunitu, pomáha odbúravať psychický i fyzický stres a taktiež napomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti. Ako sme už uviedli, počiatočné náklady investované do prevádzania Ganbanyoku sú nízke, na druhej strane návratnosť vložených financií je rýchla. Túto liečebnú metódu je veľmi vhodné kombinovať so skrášľovacími procedúrami a rozmanitými masážami.

Marcel Letko                                               Photos: ISIFA

www.thalassotherapy.com

Mohlo by sa Vám páčiť