Hľadať

Pozoruhodná osobnosť módy

Skvelá dizajnérska práca PHILIPA TREACYHO sa nedá prehliadnuť. Renomovaný návrhár klobúkov, kabeliek a rôznych doplnkov totiž veľmi rád šokuje. Napriek tomu, jeho extravagantné umelecké výtvory bývajú módnymi kritikmi oslavované a konkurencia v nich nachádza inšpiráciu aj pre vlastnú kreatívnu tvorbu.

Treacyho unikátne, štýlové kolekcie vzbudili už niekoľkokrát obrovskú pozornosť médií. V roku 2008 obleteli svet fotografie z londýnskej premiéry celovečerného filmu „Sex v meste“. Napriek tomu, že divácky obľúbené hviezdy Kim Cattrall, Kristin Davis a Cynthia Nixon pôsobili očarujúco, žiadna z nich v ten večer nezaujala tak, ako Sarah Jessica Parker. Blondínke sa podarilo pozitívne šokovať vďaka osobitej módnej kreácii, ktorá zdobila jej hlavu. Pôsobivý 40 centimetrov vysoký „klobúk“ kombinujúci motívy kvetov a poletujúcich motýľov pochádzal zhodou okolností práve z dizajnérskej dielne Philipa Treacyho. Už teraz môžeme smelo povedať, že írsky módny návrhár v Londýne odprezentoval jednu zo svojich najúžasnejších prác.

Klobúky nepatria do histórie, klobúky sú budúcnosť,“ povedal pred istým časom Treacy, geniálny umelec, ktorý sa narodil v malej írskej dedinke Ahascragh. Už v mladučkom veku sa u neho prejavila slabosť pre krásne oblečenie a podľa vlastných slov mu nechýbala ani potrebná inšpirácia. Rodina Treacy totiž obývala dom nachádzajúci sa neďaleko miestneho kostola. Philip rád pozoroval svadobčanov, ich pekné a zaujímavé oblečenie. Už vtedy zrejme sníval o tom, že keď bude väčší, vytvorí podobné, možno ešte krajšie odevy. Najskôr sa uspokojil „s navrhovaním“ šiat a klobúkov pre bábiky svojej sestry, pričom často využíval rozmanité vtáčie pierka. Tie sa neskôr stali stabilnou a obľúbenou súčasťou jeho inšpiratívnych kolekcií. „Mama chovala hydinu, takže všetko, čo som potreboval som mal k dispozícii,“ vrátil sa v spomienkach do detstva Treacy. Po tom, čo Philip zistil, že ho móda naozaj baví, začal študovať na dublinskej National College Of Art and Design.

Klobúky boli v tej dobe viacmenej len jeho koníčkom, skôr sa venoval navrhovaniu odevov. Neskôr však postrehol zmenu. „Dostal som sa do štádia, keď ma začali väčšmi zaujímať klobúky,“ priznal. Jeho kreácie boli obľúbené – napokon netrvalo dlho a stal sa hviezdnym študentom univerzity, obdareným neskutočnou dávkou talentu. Mladíkove práce dokonca zaujali aj štýlovú módnu ikonu Isabellu Blow. Ich prvá spoločná schôdzka dopadla veľkolepo a dvojica ostala od daného momentu v neustálom kontakte. V roku 1990 si Treacy otvoril vlastný obchod. Nachádzal sa v suteréne domu Isabelly Blow, ktorá sa takmer pravidelne zúčastňovala rôznych spoločenských akcií, využívajúc mnohé z Phillipových pôsobivých kreácií. Prestížne ocenenia na seba nenechali dlho čakať a írsky návrhár si v roku 1991 odniesol prvého „módneho Oscara“.

Neskôr prišli skvelé ponuky od renomovaných domov Pucci, Versace či Chanel a hviezda Philipa Treacyho začala stúpať nahor. V roku 2005 navrhoval klobúky aj pre významnú udalosť – sobáš Princa z Walesu a vojvodkyňu z Cornwallu, ktorá sa neskôr stala jednou z návrhárových najvernejších zákazníčok.

Marcel Letko                Photos: Philip Treacy Archive

www.philiptreacy.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť