Hľadať

Privítajte jar s Burberry: Bez trench coatu ani krok

Kabát, ktorý mal pôvodne slúžiť ako pršiplášť z nepremokavého materiálu do daždivého anglického počasia, sa preslávil po celom svete a firme Burberry zabezpečil popredné miesto medzi najuznávanejšími módnymi značkami. Módny prvok, ktorý  patrí k zaručeným „must have“ každého šatníka, dodá aj nevýraznému outfitu správny šmrnc a patričnú eleganciu.


Kde sa to začalo

História nesmrteľného „baloňáka“  však siaha oveľa ďalej, než si dokážete predstaviť. Ľahké béžové kabátiky s dvojradovým zapínaním, aké poznáme z módnych kampaní s Kate Moss v hlavnej úlohe, však v počiatkoch mali úplne inú podobu a zďaleka neslúžili len ako dokonalý módny prvok. Keď si v roku 1856 mladý učeň v obchode s látkami Thomas Burberry otváral svoj prvý obchodík na  londýnskej ulici Haymarket  30, iste netušil, akú slávu jeho meno v budúcnosti  ešte ponesie. Mladík vo svojom obchode ponúkal prevažne praktické oblečenie na vonkajšie využitie. Potom však v roku 1880 vytvoril inovatívny  pevný nepremokavý materiál garbadén, z ktorého sa začali vyrábať vojenské plášte a tie si obliekali už aj vojaci počas prvej svetovej vojny. Výnimočnosť kabátu s dĺžkou pod kolená spočívala tak v dvojradovom zapínaní  a prackami na rukávoch ako aj v originálnej podšívke s červeno-bielo- čierno-béžovým károm, ktoré sa stalo typickým pre túto značku a vytvára jej imidž dodnes.

Viacúčelový kabát, ktorý všetci poznáme ako trench coat si našiel obľubu aj medzi hviezdami strieborného plátna. Greta Garbo, Aundrey Hepburn či Marlene Dietrich ho obliekali na každodenné nosenie aj na červený koberec.


Kráľovské požehnanie

Budova obchodu na Haymarket je dodnes hlavným sídlom spoločnosti a károvaná podšívka je chránená ochrannou známkou značky Burberry. Značke dokonca kráľovná Alžbeta II. udelila aj kráľovské uznanie a Burberry si nechalo patentovať svoje logo, ktorým je rytier na koni držiaci prápor  s latinským názvom „prorsum“ (v preklade“ vpred“). O tom, že značka napredovala, svedčia aj fakty, že okrem preslávených trenčkotov začala vyrábať aj dáždniky, kabelky, šály či batožinu, ktoré si rýchlo obľúbili všetci vyznávači jednoduchej elegancie a už začiatkom 19. storočia rozšírila svoje siete a založila predajne aj v Paríži a New Yorku.

Dnes je Burberry uznávanou celosvetovou značkou a „trenčkot“ sa stal najuniverzálnejším kabátom v dejinách odievania. Je to už viac než 150 rokov, čo Burberry uzrelo svetlo sveta a odvtedy stelesňuje kvalitu a britskú klasiku s príchuťou luxusu.

Vedeli ste, že:

*O prvú reklamu sa postaral Nór Ronald Amundsen, keď sa počas svojej výpravy na Južný pól s celou posádkou od hlavy po päty vyzbrojili odolným oblečením značky Burberry.
*Známe trenčkoty zažili znovuzrodenie, keď ich v roku 2001 návrhár Christopher Bailey oživil – okrem béžovej a čiernej začal používať aj iné jasnejšie a jemnejšie farby, doplnil ich kožušinou, volánikmi a lemovaním. Strih však zostal nezmenený tak, aby naďalej lichotil každému typu postavy.
*Burberry vyrába dámsku, pánsku aj detskú konfekciu spolu s doplnkami v líniách Burberry Prorsum, Burberry London a Burberry Brit a okrem toho má aj vlastnú sériu luxusných parfémov.
*Značka vo svojich reklamných kampaniach stavila na známe tváre. Najväčší rozkvet zaznamenala, keď sa jej tvárou stala slávna britská modelka Kate Moss odetá v typickom béžovom trenčkote s károvanou podšívkou.
*Pôvodný trenčkot pozostával z 54 častí a mal spolu 36 gombíkov.

Veronika Nováková                                                         Photos: ISIFA

www.burberry.com

Mohlo by sa Vám páčiť