Hľadať

Pytloun Grand Hotel Imperial, dizajnový hotelový šperk v meste pod Ještědom

Pytloun Grand Hotel Imperial, dizajnový hotelový šperk v   meste pod Ještědom

Dizajnové izby v libereckom Pytloun Grand Hotel Imperial sú galériou súdobého českého dizajnu. Každú z 36 dizajnových izieb navrhol iný popredný český architekt, dizajnér či štúdio a každá izba má tak svoju unikátnu atmosféru.

Hotel Imperial v Liberci byl postavený v 20. rokoch minulého storočia ako konštruktivistická stavba s prvkami art deco. V 80. rokoch prešiel smutne známou „renováciou“, ktorá zasiahla takmer všetko z jeho prvorepublikového kúzla. Po zamatovej revolúcii naviac budova mnoho rokov chátrala a záchranou pre ňu sa stalo až to, že ju kúpil liberecký hotelier Lukáš Pytloun. Po rozsiahlej rekonštrukcii bolo na jeseň roku 2015 otvorených prvých 67 štandardných izieb Superior a novú podobu dostala aj známa reštaurácia Zlatý Kohout. Dizajn interiérov je dielom renomovaného štúdia Vrtiška ◦ Žák. Prvá noc v 67 štandardných izbách bola hosťom ponúknutá vo verejnej on-line aukcii, ktorá sa stretla s pozitívnymi ohlasmi a jej výťažok putoval na dobročinné účely.

Grand Hotel Imperial - čelní večerní pohled

Na jar 2016 bola následne otvorená a predstavená prvá časť 19 dizajnových izieb a v júni potom druhá (celkom 36 originálnych dizajnových izieb). V rámci Českej republiky a celej Európy sa jedná o ojedinelý projekt – každú z izieb vytvoril jeden renomovaný architekt, dizajnér či architektonické štúdio a v celkovom ponímaní tak, že „východné krídlo“ Pytloun Grand Hotelu Imperial tvorí akúsi galériu súdobého českého interiérového dizajnu. Medzi autorov patria napríklad Chybik+Kristof Architects, Bořek Šípek, David Vávra, Michal Kunc, Petr Stolín, Vít Janečka či Ivo Prokel. Časť architektov je členom združenia Czech Deco Team, ktoré celý projekt rekonštrukcie GHI od počiatku podporuje, či už výberom architektov či dodávkami časti vybavení dizajnových izieb.

Grand Hotel Imperial - lobby

Neprehliadnuteľnou dominantou hotelovej lobby je luster, ktorého dizajnérom je Maxim Velčovský, dizajnér a umelecký riaditeľ Lasvitu, ktorý pri návrhu vychádzal z pôvodného lustra – piatich gulí na jednej tyči. The cloud je plastika z 98 opálových gulí, ktoré majú rôznu intenzitu zafarbenia, a len 36 z nich svieti, pričom pôsobí dojmom, že svietia všetky.

Imperial - pokoj 418 - _UAXdesign - Radek Leskovjan (1)

Imperial - pokoj 319 - Kompozice 319 - Nikola Filipová

Imperial - pokoj 317 - Brick & Wood - Kateřina Součková, 7s

Imperial - pokoj 403 - Naruby - Bořek Šípek

Words & Photos: Accedo

www.imperialliberec.cz

Mohlo by sa Vám páčiť