Hľadať

Rakúske Francúzsko

Rakúske Francúzsko

Miestnosťou sa nesie podmanivá hudba klavíra, prifarbená sladkou melódiou orchestra. Cez stoličku ladne prehodená snehobiela labutienka dotvára vzácnu harmóniu s červenou ružou nedbalo položenou v sklenenej dóze, ktorá okrem samotného kvetu ukrýva v sebe záplavu malých ľadových kociek a fľašu s ružovým perlivým mokom. Na nenápadnom stolíku z číreho skla dóze robia spoločnosť dva vysoké poháre naplnené tak akurát. Po ich okrajoch šantia drobné bublinky neustále zápasiace s prívalom svojich sestier derúcich sa na povrch. Svet perlivého vína, svet podmanivých a vzácnych chvíľ, kedy dokážeme vnímať okolitú krásu. Taký je aj svet Schlumberger.


Z FRANCÚZSKA DO RAKÚSKA

Prvé, čo si na vinete zdobiacej fľašu perlivého vína Schlumberger všimnete, je informácia „Methode Traditionnelle“. Táto informácia musí potešiť každého milovníka výborného „vína s bublinkami“. Tradičná metóda výroby zaručuje najvyššiu kvalitu, ktorú poznáme zo známych francúzskych viníc v regióne Champagne. A nakoniec aj tajomstvo Schlumberger je ukryté kdesi vo viniciach Ruinard Pere & Fils v meste Remeš (Reims). Práve u tohto slávneho producenta „šampanského“ si vybrusoval svoje vedomosti Robert A. Schlumberger, aby v roku 1842 založil v Rakúsku svoje vlastné vinárstvo a stal sa jedným z najstarších výrobcov perlivého vína.

V súčasnej hektickej dobe, keď o úspechu často rozhoduje rýchlosť, vinársky dom Schlumberger prísne dodržiava rokmi overenú tradíciu. Vo vinárskej branži o kvalite rozhoduje spôsob prípravy vína a mnohé spoločnosti dnes preferujú nenáročný spôsob fermentácie v objemných tankoch z nehrdzavejúcej ocele. Práve rýchlosť sa často podpisuje na kvalitu vína. U Schlumbergera stále dodržiavajú tradičnú metódu v minulosti známu ako klasickú „šampanskú“ metódu. Konkrétne ide o sekundárnu fermentáciu vo fľaši. Aj preto tento rakúsky producent vedie na domácom trhu kvalitných perlivých vín a okrem toho vyváža svoje tekuté poklady do viac ako dvadsiatich krajín sveta. Na starom kontinente taktiež  zaujíma vedúce postavenie.


SVET KLENBY A PRÍTMIA

Každý z milovníkov vína si dokonale vybaví pergamenový odtieň pivníc ožiarených svetlom sviec. Tiene sa láskajú so starými klenbami, pohládzajú stovky drevených malých sudov  a v ďalších miestnostiach nesmelo odhaľujú zlaté trblietajúce sa poklady. Stovky, ba tisíce fliaš zoradených ako vojsko pred svojim generálom, čakajú na chvíľu, kedy ich majster pivnice odvelí na bohato prestreté stoly. Príbeh Schlumberger sa však začína v úrodných viniciach.
Na výrobu známeho perlivého vína sa využíva len domáce hrozno z úrodných viníc Rakúska. Samotné „perly prírody“ podliehajú prísnej kontrole a vyhráva len najbohatšie a najkvalitnejšie hrozno z mimoriadne bohatých zberov.

Následne sa hrozno spracúva a nechá dozrievať v pivniciach v klasických drevených sudoch vyrobených z ušľachtilých drevín. V prvej fáze víno získava všetky rysy, ktoré ho predurčujú k tomu, aby oslovilo milovníka kvality. K tomu mu pomôže skúsený majster vinár. Ten bežnému vykvasenému vínu zmiešaním dodáva pozoruhodnú chuť a nenahraditeľné vlastnosti. Po ukončení prvotnej fermentácie nastáva druhá fáza. Zmiešané víno putuje do fliaš, dopĺňa sa tirážnym likérom, uzavrie prechodnými uzávermi – nie typickými korkovými zátkami – a nechá sa kvasiť v pivniciach pri priemernej teplote 11 °C. Druhotné kvasenie prebieha veľmi pomaly, čo výrazne ovplyvňuje arómu a veľmi dôležitý rozptyl CO2. Po niekoľkých mesiacoch sa končí proces druhotnej fermentácie a nastupuje obdobie, keď sa fľaše ukladajú do odlišnej polohy, takže sediment sa uvoľňuje do ich hrdla. Perlivé víno potom dozrieva 24 mesiacov, aby sa nakoniec podrobilo záverečnému dejstvu, ktoré sa odborne nazýva „degorgement“.  Sediment uložený v lôžku  prechodného plastového uzáveru je potrebné odstrániť a to jednoduchým spôsobom. Hrdlo fľaše sa ponorí do mrazivého soľného roztoku, následkom čoho sediment primrzne k plastu a po otočení fľaše sa vymrští von. Pred zátkovaním sa ešte do fľaše doplní nepatrné množstvo likéru. Nakoniec sa ako unikátne finále objaví na stoloch nedočkavých milovníkov perlivého umenia.

Každá edícia od Schlumbergera je vlastne originálnym umeleckým dielom. Najskôr môžeme obdivovať jeho farbu, po otvorení sledovať tanec bubliniek postupujúcich v húfoch do ústia neznáma a na záver sa nechať unášať dokonalou chuťou.


Každý rok nové dielo

A zrodilo sa perlivé! Hneď ako sa dozreté perlivé víno od Schlumbergera dostane z pivníc, každá fľaša je dôkladne zapečatený a označená dátumom. Či harmonická a svetlá farba bieleho vína, plný elegantný Pinot Noir, alebo ovocný Chardonnay, všetky skvosty rakúskeho vinárskeho domu zvádzajú svojou kvalitou.

Brut
Pripravuje sa zo silných ročníkov vybranej odrody bieleho hrozna. Je typický kombináciou rôznej arómy. Charakterizuje ho ovocná, perfektne vyrovnaná chuť.

Rosé
Základ tohto nádherne lososovo sfarbeného perlivého vína tvorí odroda Pinot Noir. Snúbi sa v ňom delikátna aromatická chuť ovocných kyselín, ktoré mu dodávajú nezameniteľný charakter. Charakteristickým znakom  je aróma, rozmanitosť a čistá chuť.  Jedinečnosť mu dodáva jeho   priezračnosť, atraktívna farba a samozrejme elegantná snehobiela pena.

Chardonnay
Chardonnay patrí k najpopulárnejším druhom bielych vín. Moderný, vyhľadávaný pre jeho svieže ovocné tóny.

Peter Fritz                                        Photos: Schlumberger Press

www.schlumberger.at

Mohlo by sa Vám páčiť