Autentické príbehy, nadčasové témy

Rebelantská história, pokojná súčasnosť

0

Podobne ako mnoho ďalších dostihových závodísk aj hipodróm v Doncasteri sa môže pýšiť vlastným, jedinečným príbehom. Na jeho začiatku stála skupinka rebelantov, ktorá nie práve najpríjemnejším spôsobom „úradovala” v miestnej oblasti. Práve kvôli opakujúcim sa výtržníctvam britský parlament zvažoval, že konanie dostihových turnajov v Doncasteri zastaví. Situáciu sa napokon podarilo upokojiť a v roku 1614 boli položené základy dovtedy nejestvujúcej permanentnej dostihovej dráhy. Výčiny rebelantov sa stali čoraz zriedkavejšími a hlavné slovo definitívne prevzal šport.


Sídlo najstarších klasických dostihov

V doncasterskom hipodróme sa organizujú vzrušujúce podujatia už viac než 2 storočia.

A hoci tamojšie dostihy nemajú vo Veľkej Británii až takú popularitu ako tie poriadané v Royal Ascot a Epsom Downs, víťazstvo na historickej dostihovej dráhe sa predsa len cení. Viaceré jazdecké hviezdy, ktoré tam triumfovali, hľadeli na odovzdané trofeje za výhru s patričnou hrdosťou. Inak práve v Doncasteri sa konajú najstaršie klasické dostihy St. Leger Stakes, pomenované podľa Colonela Anthonyho St. Legera. Presne v roku 1776 vyrazili na dráhu zdatné kone a odvážni džokeji, aby si zmerali sily vo vtedy premiérovom klasickom turnaji. Miestni diváci boli z dostihov natoľko nadšení, že sa dožadovali skorej, rovnako vydarenej reprízy. Túžili znovu sa stretnúť so „svojimi” športovými hrdinami, aby spolu s nimi prežívali momenty nervydrásajúcej drámy odohrávajúcej sa na dostihovej trati. Počas 1. svetovej vojny bol areál pre športové súťaženie uzavretý a využíval sa pre potreby armády. Dostihy v tom čase ďalej prebiehali v konkurenčnom Newmarkete. Od spomínaného krízového obdobia sa však turnaje v Doncasteri poriadajú nepretržite.


Obnovou ku kráse a uznaniu

Miestna dráha hruškovitého tvaru meria približne 1 míľu a poriada podujatia flat racing a National hunt. V uplynulých rokoch sa Doncaster stal predmetom výraznej, niekoľkomiliónovej obnovy, vďaka ktorej sa závodisko odelo do novšieho, modernejšieho šatu. Areál tak získal luxusnejší nádych a po rekonštrukcii sa okamžite zaradil medzi najvýraznejšie svojho druhu na starom kontinente. Zabodoval z hľadiska funkčnosti a efektivity i z hľadiska oko pohládzajúcej estetiky. V dostihovom  komplexe pribudla napríklad aj päťposchodová tribúna, ale taktiež priestranné exhibičné a konferenčné priestory. V areáli závodiska sa navyše nachádza niekoľko kvalitných pubov a reštaurácií, pričom dianie na trati je možné sledovať zo špeciálnych, vhodne umiestnených boxov. V roku 2008 mal byť dokončený aj 4 hviezdičkový hotel, ponúkajúci 125-izbové ubytovanie.

Doncaster Racecourse je zároveň ideálnym miestom pre uzatvorenie manželského zväzku, pre poriadanie spoločenských akcií, banketov a recepcií. Výnimočné prostredie dotvárajú čarokrásne záhrady, idylické chvíle čakajú návštevníkov aj v peknom pavilóne vybudovanom z kameňa. Po výraznej rekonštrukcii doncasterského komplexu, ktorú sa podarilo zrealizovať v roku 2007, sa v areáli rozšírili parkovacie priestory (v súčasnosti uspôsobené pre prijatie 3 000 automobilov), sprístupnili sa niektoré plochy a zároveň sa vylepšili miesta určené pre sledovanie diania na dostihovej trati. Napríklad exhibičná hala Lazarus momentálne ponúka až 3,400 metrov štvorcových priestorovej plochy, v ktorej sú zahrnuté kvalitne vybavené, presklené konferenčné a spoločenské miestnosti. V modernom dostihovom komplexe, ktorý má excelentné cestné i železničné prepojenie so Škótskom a Londýnom, je taktiež povolené fotografovať a filmovať pre komerčné účely.

Marcel Letko                                                             Photos: PRESS

www.doncaster-racecourse.co.uk