Hľadať

Rezidenčné projekty mi prirástli k srdcu

Nežné pohlavie to vo výsostne mužskom svete nikdy nemalo ľahké. Keď sa však žena objaví na stavbe, chtiac-nechtiac to vyvolá vlnu záujmu. Prítomnosť ženy zmení každodennú rutinu, ktorú si niektorí kreatívnejší zamestnanci stavebnej spoločnosti krátia písaním „postov“ na  steny, vystieľajúce a chrániace vnútro nového výťahu. Prvé poschodie, desiate, dvadsiate prvé. S vnútornou škrupinou to jemne trhne. „Viete, aké je percento pravdepodobnosti, že tento výťah práve teraz spadne?“ vtipkuje náš sprievodca. Už si počas mnohých obhliadok zvykla na tieto veselé poznámky.

Marianna Zahradníčková, marketingová manažérka izraelskej developerskej spoločnosti Vara Group, má zverené projekty pod starostlivým dohľadom. Sype z rukáva nielen bežné informácie, ale aj rozličné zaujímavosti. Komplex 3nity LifeStyle Residence, v ktorom sa práve nachádzame, jej prirástol k srdcu. Ponúkne spolu 411 bytov, obchody aj wellness centrum. Vznikol podľa vzoru amerických rezidenčných projektov, ktoré ľuďom poskytujú všetko potrebné pod jednou strechou. „Niektorí sa síce pýtajú, prečo kopírujeme zahraničné koncepty, ja by som však otázku otočila: prečo si nebrať príklad z niečoho, čo naozaj funguje a prináša ľuďom spokojnosť. Myslím si, že aj slovenský klient si zaslúži zaujímavé bývanie, ktoré mu prinesie dobré zázemie,“ hovorí Marianna. Dodáva, že projekt je napriek priznanej inšpirácii jedinečný, pretože vznikal v slovenských podmienkach. Je dielom izraelského architekta Yosiho Tala, pre ktorého development tohto rozsahu nie je novinkou. Na konte má napríklad projekt 2 400 bytových jednotiek s rozlohou 128 000 m2 a 8 vidieckych usadlostí v Južnom Izraeli, kde zadávateľom bolo Izraelské ministerstvo výstavby. Navrhoval tiež luxusnú štvrť neďaleko Tel Avivu zloženú z 300 víl, či obchodné a polyfunkčné centrum na ploche 16 000 m2 v izraelskom meste Zikhron Yaacov neďaleko Haify. „Stretnutia s Yosim zakaždým vnesú do nášho pohľadu nový vietor. Ako nám prezradil, Slovensko a Izrael majú veľa spoločného. Aj v Izraeli vraj každý každého pozná,“ smeje sa Marianna. „A to ovplyvnilo aj projekčnú prípravu. Verejný priestor sa vníma podobne a z toho vychádzali aj architektove výzvy.

Pri rozprávaní nám pohľad padá z terasy smerom nadol na úhľadne vysadené záhony, ktoré svojím malým vzrastom ešte len naznačujú koncept krajinného architekta. Kto by povedal, že v skutočnosti budú rásť na streche, ktorá prekryje celú komerčnú zónu? Architekt chcel vytvoriť akési mesto v meste, oázu nového životného štýlu v centre Bratislavy. „Predtým som sa venovala najmä druhému projektu na Čiernej Vode, ktorý ponúka pozemky na výstavbu rodinných domov. Pri obhliadke tohto projektu som dokázala automaticky vnútorne zrelaxovať, pretože človeka tam obklopí všade prítomný pokoj. 3nity LifeStyle Residence je diametrálne odlišný, no mám ho rovnako rada. Okamžite ma zaujal svojím rozsahom, nápadom a komplexnosťou, dokonca aj sofistikovaným spôsobom výstavby, pri ktorom sa muselo počítať s nerovnomerným rozložením zaťaženia počas procesu budovania. Málokto totiž vie, že na širokej niekoľkopodlažnej podnoži nie je celkom bežné ťahať do výšky postupne jednu vežu za druhou už kvôli spomínanému rozloženiu síl,“ vysvetľuje s prehľadom Marianna. Až sa divíme, ako niekto môže vtipkovať o tom, že ženy sa vyznajú iba v móde a varení…

CALVERA/ Kharisma                                                       Photos: Kharisma

www.3nity.sk

Mohlo by sa Vám páčiť