Hľadať

Riva predstavuje model Aquariva by Marc Newson

V septembri sa aj vy môžete stať majiteľom novej luxusnej hračky, ktorá spríjemní vaše chvíle strávené na mori. Práve v tom čase svetoznámy výrobca špičkových jácht Riva predstaví model Aquariva by Marc Newson. Už jeho názov naznačuje koho si tentokrát Taliani prizvali na pomoc.

Už ako dieťa som bol doslova posadnutý navrhovaním rozličných vecí. Najväčšiu inšpiráciu som nachádzal v talianskom povojnovom dizajne. Talentovaní tvorcovia v tom čase pracovali so širokou škálou produktov od áut až po nábytok,“ spomína si Marc Newson. „Keďže návrhárstvo mi je teda veľmi blízke, potešilo ma, že som dostal príležitosť podieľať sa na svojom prvom „námornom“ projekte. Spoluprácu so značkou Riva, úspešnou ikonou talianskeho jachtárstva, musím označiť za skutočne výnimočnú.

Kariéru Marca Newsona sprevádzajú mnohé znamenité úspechy. Rodený Austrálčan má bohaté skúsenosti so širokým spektrom umeleckých disciplín – navrhoval nábytok, interiéry, dokonca aj hodinky, či sochy. V žiadnom prípade mu nie je cudzia ani spolupráca na ambicióznych projektoch týkajúcich sa leteckej a vesmírnej dopravy. Newson bol ovenčený niekoľkými významnými dizajnérskymi a akademickými cenami, prezentoval sa taktiež úspešnými výstavami vo svetových galériách a múzeách v Paríži, Londýne a New Yorku. Pre značku Riva bol teda perfektným „úlovkom“.
Sme radi, že môžeme spolupracovať práve s Marcom Newsonom. Rovnako vyjadrujeme potešenie nad voľbou jachty, ktorej dizajn sa rozhodol zinovovať. Vybral si model Aquariva, prvýkrát vyrobený v roku 2001. Predstava pána Newsona plne korešponduje s našou prácou a čo je podstatné, dokonale spája minulosť i prítomnosť,“ poznamenali predstavitelia dizajnérskeho štúdia Officina Italiana Design zodpovedajúceho sa „jachtárom“ z Rivy.

Taliansky výrobca plánoval predstaviť zaujímavú, v istom smere inovatívnu sériu luxusných plavidiel, ktorá by bola dostupná verejnosti v limitovanom množstve. Myšlienku sa podarilo úspešne zrealizovať a od septembra 2010 bude k dispozícii na predaj 22 špičkových kusov jachty „Aquariva by Marc Newson“. Záujemcovia však musia byť mimoriadne aktívni, pretože počet plavidiel je obmedzený. Ich celkovú exkluzivitu podčiarkuje aj skutočnosť, že atraktívne modely bude možné nadobudnúť len kontaktom na prestížnu Gagosian Gallery, ktorá má svoje pobočky v Atenách, Paríži, Ríme a Londýne ako aj mimo územia Európy v Hongkongu, New Yorku a Beverly Hills.  

Základnými črtami jachty „Aquariva by Marc Newson“ sú funkčnosť a jednoduchosť. To však neznamená, že plavidlu chýba nevšednosť, zaujímavosť či luxus. Pri dizajnovaní paluby lode návrhari využili špeciálny laminát na textilnej báze, ktorý bol vyvinutý v prvej polovici 20. storočia. Uvedený materiál je možné označiť za predchodcu skleneného vlákna. Newson sa preň rozhodol preto, lebo disponuje väčšou odolnosťou a pevnosťou ako klasické drevo. Aby skúsený dizajnér navodil štýlovú modernosť interiéru, zapracoval doň elexovaný hliník, mimoriadne ľahký materiál nie často využívaný v jachtárskom priemysle. Dospelo sa tak k nahradeniu tradičnejšej ocele a chrómu, čo je ale podstatné, plavidlo získalo nádych neobyčajnosti a príjemného luxusu. Newson však dbal aj na rešpektovanie tradícií talianskeho jachtárstva. Na jednej strane sa snažil zachovať čaro pôvodného modelu Aquariva z roku 2001, zároveň však chcel prispieť svojou dávkou modernej originality, ktorá by plavidlo priblížila viac ku súčasnosti. Okrem paluby so špeciálneho kvalitného laminátu zaujme aj vstup do kajuty cez dvojité dvere, výbavu jachty dopĺňajú kormidlovacie zariadenie a špičkové elektronické technológie ako aj znovuzavedenie oddelených sedadiel pre pasažierov a kapitána.

S navrhnutým dizajnom boli predstavitelia značky Riva, štúdia Officina Italiana Design i samotný Marc Newson veľmi spokojní. A či sa im nový model jachty naozaj vydaril, sa najlepšie presvedčia až budúci majitelia týchto luxusných plavidiel. Ako sme spomínali, ich hrdými vlastníkmi sa môžu stať už v septembri. Ktovie, možno sa k nim napokon pridáte i vy.

Marcel Letko                                                Photos: Riva Press

www.riva-yacht.com

Mohlo by sa Vám páčiť