Hľadať

Rozhovor o jednej knihe a živote / INTERVIEW

Stretnutia s ľuďmi, ktorí sa rozhodli vo svojom živote niečo zmeniť a bez zaváhania sa vydali do neznáma po kamenistej a prašnej ceste, som mal vždy rád. Dokážu ma motivovať, prebrať z letargie a nabiť energiou. Strach, otázniky, nedôvera v seba samého je preč. Závan slobody je doslova hmatateľný. Podobné pocity ma zasiahli aj počas rozhovoru s Igorom Turukom, autorom knihy My Way.

Pán Turuk, na úvod by som sa rád spýtal na cestu, po ktorej ste sa v živote vydali. Je to hladučká diaľnica s bezpečnými zvodidlami, alebo úzka, kľukatá cestička plná výmoľov a nebezpečných zrázov?
To je veľmi zaujímavá otázka. Aby som na ňu odpovedal správne, svoju cestu by som charakterizoval ako kombináciu super rýchlej diaľnice a kľukatej cestičky položenej na horskom zráze. V detstve vždy začínate svoju púť na pohodlnej ceste bez hrboľov, ktorú pre vás pripravili rodičia. V čase dospievania je na vás, ktorou cestou sa vydáte. Či budete pokračovať bez námahy a úsilia ďalej po diaľnici, alebo si vyberiete vlastnú cestu. Tá väčšinou býva pokrytá kameňmi a plná výmoľov. Je len na vás, či sa vám podarí prekonať všetky nástrahy, alebo sa na pol ceste obrátite. Ja som sa rozhodol pre cestu, na ktorej som prežil mnohé zaujímavé udalosti. Naučil som sa, že bez vlastnej vôle a snahy nikdy nesiahnete na svoje sny. Bez úsilia to jednoducho nejde.

Z toho vyplýva aj vaše rozhodnutie napísať knihu My Way (Moja cesta)?
Určite áno. Vo svojom živote, najmä v tom profesionálnom, som zažil mnohé situácie, ktoré ma motivovali pomáhať ľuďom, ktorým chýba šťastie. Keďže pôsobím dlhé roky v priamom predaji, mal som možnosť stretávať sa s rôznymi ľuďmi, čo túžili po lepšom a kvalitnejšom živote. Hľadali svoj sen, ideálnu prácu a tak siahli po tomto odvetví predaja. Absolvoval som nespočetné množstvo prednášok, kde som sa im snažil ukázať cestu za splnením ich snov. Už vtedy som pochopil, že ani tisíc prednášok nedokáže osloviť široké spektrum záujemcov, ktorí sa rozhodli vydať po novej, neprebádanej ceste. Denne som dostával mnoho e-mailov, správ plných otáznikov. Tak som sa rozhodol ponúknuť odpovede prostredníctvom knihy.

Bez okolkov môžem povedať, že súčasnosť je plná motivačných kníh. Toto odvetvie literatúry sa stalo mimoriadne populárne, dokonca až takým spôsobom, že pulty kníhkupectiev praskajú pod váhou týchto kníh. Nemali ste obavy, že vaša kniha sa stane len jednou z mnohých?
Počas procesu príprav som veľmi starostlivo uvažoval nad témou mojej knihy. Uvedomoval som si, že knižný trh ponúka mnohé výborné diela známych a populárnych autorov. Aj preto som siahol po téme, ktorá je mi veľmi blízka –  o priamom predaji. V tomto svete som vyrástol a presadil sa. Na druhej strane na našom trhu knihy z prostredia priameho predaja absentujú. V čase realizácie knihy May Way som na pultoch kníhkupectiev neevidoval pretlak podobných kníh. Čiže obavy som nepociťoval. Skôr naopak, čím viac som sa venoval práci na knihe, tým viac ma napĺňala nádejou.

Vaše očakávania sa splnili?
Áno, svedčia o tom listy, e-maily, čo som po vydaní knihy dostal. Ľudia mi ďakujú za tému, po ktorej som siahol. Zdá sa, že informácie z prostredia priameho predaja sú žiadaný artikel. Až po vydaní som si uvedomil, aké šťastie som mal, že som si vybral túto tému. Povedzme si úprimne, trh je zaplavený množstvom motivačných kníh, ktoré sú určené širokým masám. Sú známe azda tisícky odpovedí na otázky, ako sa stať úspešným, ako si zlepšiť život či ako si získať priazeň ľudí. Je však otázne, nakoľko si čitatelia dokážu poradiť s realizáciou návodov, ktoré nazbierajú v týchto knihách. Vo väčšine prípadov sú veľmi všeobecné, a tak záleží na konkrétnom človeku, ako ich spracuje. Ja som sa rozhodol pre konkrétnu tému – priamy predaj, pohybujem sa v ňom dlhé obdobie a dôverne poznám jeho problematiku. A viem, že bez úsilia a bez tvrdej práce sa z vás úspešný a solventný človek nestane. Návody na úspech bez náročnej realizácie nefungujú.

Aké pohnútky vás viedli k napísaniu knihy My Way?
Už som to spomenul v predchádzajúcej odpovedi. Chcel som priniesť na trh knihu, ktorá by okrem návodov na úspech ponúkla konkrétny príklad úspechu z konkrétneho prostredia. Priamy predaj na Slovensku nepatrí k rozvinutým, pritom však ponúka nebývalý potenciál a možnosť skvalitniť si život. Po rokoch práce v tomto systéme predaja som uvažoval o tom, ako pomôcť ľuďom, ktorí pracujú alebo premýšľajú nad prácou v priamom predaji. Z toho vzišla myšlienka napísať knihu, kde by si každý našiel odpoveď na svoju otázku. Okrem toho som do nej vložil mnohé konkrétne príklady z reálneho života. Myslím, že čitateľ, čo sa pre ňu rozhodne, okamžite zaregistruje rozdiel. Ja sa nepohybujem vo vzdialenom prostredí zahraničia, ani neprinášam zaručené návody na úspech. Kniha My Way sľubuje len jedinú záruku. Ak si ju pozorne prečítate, zistíte, že v prípade cieľavedomej práce dokážete zázraky. Môžete sa stať úspešným a nezávislým človekom. A to v našom prostredí.

Kniha obsahuje mnohé zaujímavé príbehy. Ktorý z nich vo vás zarezonoval natoľko, aby ste boli presvedčený, že nesmie v knihe chýbať?
Rád sa vraciam do svojich detských čias. Mimochodom, kto by sa nevracal do sladkých čias bezstarostnosti? Na toto obdobie veľmi rád spomínam, najmä na svoje obchodnícke začiatky. Veď hlavne v tomto čase sa formuje vaša zručnosť. Priznám sa, naozaj ma najviac zo všetkého lákal obchod. Nepremýšľal som nad detskými hrami, nad sladkou zmrzlinou v obrom kornútiku či nad nesmrteľnosťou chrústa. Už vtedy som hľadal možnosť, ako si zlepšiť situáciu – samozrejme, finančnú, aby som sa vyrovnal rovesníkom z bohatých rodín. Tak som vymýšľal rôzne aktivity, ktoré mi dokázali už vtedy generovať zisk. Boli to predstavenia bábkového divadla či výroba špeciálnych fosforeskujúcich nálepiek. Moju myseľ stále zamestnávali podobné nápady. Čiže do knihy som mal z čoho vyberať. Tých príbehov som počas svojej kariéry prežil veľa.

A čo sen o osobnej šoférke? Ešte sa vám nesplnil?
Namojveru, na ten som absolútne zabudol. No vidíte, aspoň mám nad čím premýšľať. K tomu som ešte dosiaľ nedospel, ale budem sa snažiť. Na druhej strane však niektoré sny musíte dokázať zhodnotiť. Určite sú aj zmysluplnejšie sny, ktoré by som si rád splnil. Predsa len, bol to sen z čias dospievania, keď vaša myseľ dokázala vyprodukovať fantazmagórie najhrubšieho zrna. Ale, stojí to za zamyslenie.

Premýšľate už nad druhou knihou?
Priznám sa, áno. Kniha My Way ma motivovala, najmä ohlas ľudí na ňu. Preto sa momentálne venujem výberu novej témy. Nie som ešte pevne rozhodnutý, akú tému si vyberiem, ale som si vedomý toho, že to bude z domáceho prostredia, ktoré je čitateľom známe.

Každý z nás si potrebuje po náročnej práci odpočinúť. Po akej forme relaxu ste siahli počas letných mesiacov?
Keďže pochádzam z Chorvátska, môžem o sebe prezradiť, že nadovšetko milujem more. Aj preto každé leto trávim na chorvátskom pobreží, kde si dopĺňam energiu potrebnú na jesenné a zimné mesiace. Mám veľmi rád jachting, a preto trávim veľa času na jachte. Hojdanie vĺn, vôňa mora a nekonečný pokoj, to sú atribúty, ktoré milujem.

Prednedávnom ste boli členom poroty súťaže Face od the Year, ktorej poslaním bolo vybrať najkrajšiu a najzaujímavejšiu modelku. Aký máte vzťah k ženskej kráse? Čo vás na žene zaujme ako prvé?
Ako väčšina mužov, ani ja nie som „zaočkovaný“ proti ženskej kráse. Mám rád okolo seba pekných ľudí, lebo hoci si to často nechceme pripustiť, príjemný pohľad na človeka dokáže výrazne podporiť dobrý výsledok pri obchodných rokovaniach. Krásna dáma sa dokáže oveľa jednoduchšie napojiť na tú „správnu vlnovú dĺžku“ osoby, ktorá rozhoduje, a tak výrazne prispeje k uzavretiu úspešného obchodu. Cením si krásu, ale ako dozrievam, oveľa viac sa zameriavam na vnútornú krásu, ktorú považujem za mimoriadne dôležitú. Dokonca by som ju v rebríčku hodnôt postavil pred krásu fyzickú. A ak sa mám vyjadriť o samotnej súťaži, svoju účasť v porote považujem za príjemnú skúsenosť. Som rád, že som vyberal správne a že som dal svoj hlas súťažiacej, ktorá si získala väčšinu poroty a nakoniec aj vyhrala. Pri výbere víťazky sme sledovali krásu súťažiacich dievčat, ktoré pred nami defilovali v rozličných modeloch, a stalo sa, že nie každá sa dokázala stotožniť so svojou úlohou. Len niektoré ženy dokážu byť zázračné v každej situácii.

Calvera                                                                               Photos: Erol Dobry

www.igorturuk.com

Mohlo by sa Vám páčiť