Hľadať

Ružové vína si vás získajú

Ružové vína si vás získajú

Leto je tu. A s ním aj ľahké, letné chute. V horúcich, slnkom zaliatych mesiacoch sa takmer každý obracia skôr smerom k menej ťažkým jedlám i nápojom. Ideálnym drinkom práve v tomto období je ružové víno. Stáva sa čoraz viac „trendy“ a je nutné povedať, že právom. Ružové vína sú svieže, iskrivé a jednoducho ideálne padnú do ruky na letných barbecue party, posedeniach na terasách reštaurácií či plážových baroch pri mori. A platí to na celom svete, Slovensko nevynímajúc.


Tajomstvo rosé

Ružové vína sú, najmä v našich zemepisných šírkach, relatívne novým fenoménom. V minulosti im neprávom škodila povesť, že nie sú práve najkvalitnejšie. To však v nijakom prípade neplatí – o to viac, ak sa rozhodnete pre dobrú, renomovanú značku.

Vinárstvo pozná dva základné druhy ružového vína: rosé a klaret. Líšia sa na základe odlišných spôsobov výroby. Rosé sa vyrába šetrným lisovaním pomletého modrého hrozna, ktoré je jemne nakvasené. Má sýtejšiu farbu a chuť než klaret. Ten sa produkuje bez nakvasovania a je veľmi jemným, sviežim vínom. Domovom vína je Francúzsko a to samozrejme platí aj pri ružovom. Výborné ružové však dokážu urobiť aj v Taliansku, Španielsku, Austrálii a Maďarsku.


Perla z Francúzska

Ak chcete vyskúšať „to pravé z francúzskej ružovej kuchyne“, nemali by ste obísť Champagne Bollinger. To patrí podľa znalcov vína medzi najuznávanejšie šampanské, práve vďaka jeho nezameniteľnej chuti a aróme. Základom buketu je Pinot Noir, ktorý prináša komplexnosť a silu. Chardonnay zas vínu dodáva nádych elegancie a jemnosti, Meunier sviežosť a ľahkosť. Ak chcete vyskúšať skutočný ružový klenot, otvorte si fľašu z ročníka 2002. Slnečný rok a mierna zima spoločne s pobytom v dubových súdkoch zabezpečili, že toto šampanské má absolútne harmonickú chuť ideálnu pre horúce mesiace, vyrovnaný buket a je stelesnením dokonalosti. Jednoducho, prívlastok Grande Année Rosé si zaslúži na 100 percent.

Firma Bollinger uprednostňuje hrozná s prívlastkom Grands a Premiers Crus a je jedným z mála výrobcov šampanského, ktorí kontrolujú celý výrobný proces svojich vín. Mimochodom, táto prestížna značka je dlhé roky spojená s menom James Bond – Agent 007. História tohto vinárstva z regiónu Champagne sa pritom píše už niekoľko storočí. Začiatky siahajú až do roku 1585. Hovorí sa, že za všetkým treba hľadať ženu. Platí to zrejme aj pri víne. Po smrti pána Bollingera, dediča vinárstva, v roku 1941 prevzala vedenie podniku jeho manželka Madame Jacques Bollinger, familiárne nazývaná aj „teta Lily“. Bola mimoriadne úspešná, priniesla nové impulzy a inovácie v procese pestovania a výroby, ale zároveň dbala na prísne podmienky a osvedčené postupy. Na jej úsilie nadviazali synovci Claude d´Hautefeuille, Christian Bizot a Ghislain de Montgolfier.


Antinoriovci a ich ružový mok

Máme ambíciu predstaviť vám aj prvotriednu taliansku produkciu. Veď si to právom zaslúži, vinohradníctvo je v Taliansku často rodinnou záležitosťou a tajomstvá výroby lahodného nápoja sa tam dedia z generácie na generáciu. Rodina Antinoriovcov tak robí už 600 rokov. Dvadsaťšesť generácií vášnivých vinárov vybudovalo na severe Talianska vínne impérium a spoločnosť Antinori dnes patrí medzi jedného z popredných producentov vín v krajine. Rodina Antinoriovcov vlastní v Toskánsku a Umbrii vinohrady s rozlohou takmer 1400 hektárov. Skutočným klenotom tejto vinohradníckej rodiny je víno – ako inak, ružové – s názvom Scalabrone. Pod unikátny ročník 2009 sa podpísali špecifické klimatické podmienky roka, vtedajšie leto bolo totiž daždivé, ale na druhej strane malo mnoho slnečných dní. Víno Scalabrone teda získalo absolútnu chuťovú dokonalosť. Nech si vyberiete akékoľvek ružové víno, nech vám spríjemní horúce leto a chvíle s ľuďmi, na ktorých vám záleží.

Iskrivý Clarendelle

Ďalším ružovým vínom z Francúzska, ktoré určite stojí za zmienku, je Clarendelle Rosé z vinárstva Clarence Dillon Wines. Tento príjemne ružovkastý mok je vyrobený zo zmesi Merlotu a Cabernet Sauvignonu. Merlot dodáva krásnu, hlbokú farbu a okrúhle tóny chute, Cabernet Sauvignon sa zas stará o sviežosť a ľahkosť vína. Kombinácia, ktorej výsledkom je iskrivá letná harmónia. Clarendelle je názov, ktorý vznikol nielen na počesť Clarence Dillonovej, jednej zo zakladateliek značky ale spája sa tiež s klaretom (Claret), teda so špecifickým druhom vína, ktoré vzniklo vo francúzskom Chateau Haut-Brion už okolo roku 1600. Spája teda históriu a rodinné dedičstvo. A výsledok? Slová sú zbytočné, treba vyskúšať.

Jakub Steiner                                                                          Photos: Corner SK

www.wineplanet.sk

Mohlo by sa Vám páčiť