Autentické príbehy, nadčasové témy

Šaty, ktoré lámu rekordy

0

Šaty, ktoré lámu rekordy

Fascinujúci svet módy dokáže neustále prekvapovať. Snáď najzaujímavejšie na ňom je, že ani ten najkreatívnejší návrhár nevie dopredu s istotou povedať, či práve jeho výtvor u zákazníkov zaboduje alebo sa stane hitom aspoň u prísnej „módnej polície”. Avšak ani odev s niekoľkými prevratnými prvkami nemusí byť zárukou pozitívnej reakcie. Časť verejnosti ho totiž môže považovať za príliš extravagantný a ťažko nositeľný na verejnosti. Faktom však ostáva, že cenovo najdrahšie odevy nikdy neboli určené pre masovú produkciu, ale skôr špecifickú príležitosť. Niekoľko skutočne vzácnych návrhárskych skvostov, ktoré sa zapísali do povedomia, si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.


Róba božskej Marilyn

Aj keď sladké slová piesne už dozneli, prítomní hostia v sále nedokázali odtrhnúť zrak od zvodnej, tak trochu mystickej postavy. Nepatrila nikomu inému ako „priateľke diamantov” Marilyn Monroe, ktorá v ten večer nežne spievala „svojmu” prezidentovi. Pred mikrofón predstúpila v trblietavej róbe bielej farby, hoci pôvodne mala byť odetá do čierneho saténu. Obecenstvo nové, priliehavé šaty zaujali, dokonca aj prezident Kennedy oslavujúci 45 narodeniny na okamih zatajil dych. Aj vďaka božskej Marilyn sa prvomájový banket z roku 1962 stal nezabudnuteľným a legendárnym. Spomienku na dávnu udalosť opätovne oživil tesne pred začiatkom nového milénia istý bohatý chlapík. Vášnivý zberateľ Peter Siegel naďabil na slávne šaty počas aukcie v Christie‘s a neváhal za ne obetovať jeden milión dvestošesťdesiatsedem tisíc dolárov. Informácie o transakcii sa veľmi rýchlo dostali na verejnosť, výška zaplatenej sumy bola dokonca zaevidovaná do Guinessovej knihy rekordov. Z bielych večerných šiat s hlbokým výstrihom sa neskôr stal kult, o ktorom diskutovali viaceré generácie.


Pompézne dielo Straussovej a Katza

Bola čiastka jeden milión dolárov požadovaná za šaty Marilyn Monroe privysoká? Zrejme ani nie. Svadobnú róbu z dielne Renée Straussovej totiž ocenili až na dvanásť miliónov dolárov! Spoločný výtvor majiteľky hollywoodskeho salónu a známeho klenotníka Martina Katza sa dostal na verejnosť o niekoľko rokov neskôr ako sa konala dražba v Christie’s. Hodnota Straussovej šiat bola ukrytá predovšetkým v 150 karátových diamantoch, je však potrebné uznať, že aj umelecká práca a samotný návrh modelu pôsobili veľkolepo. Svadobnú róbu The Diamond Wedding Gown mohla verejnosť prvýkrát uzrieť na módnej prezentácii Luxury Brands Lifestyle Bridal Show vo februári 2006. Hoci sa zdalo, že na konkurenčnej prehliadke Fashion & Diamonds Show bol vystavený ešte drahší model, svadobnú róbu od dizajnéra Yumiho Katsuru napokon ohodnotili „len” ma 8,5 milióna dolárov. Pôvabné šaty pritom zdobilo 1 000 perál a 5 karátový diamant z bieleho zlata.

Slávik z Kuala Lumpur

Ak by ste si mysleli, že sme už dosiahli absolútny cenový strop, tak vedzte, že v roku 2009 prekvapil verejnosť dizajnér Faisol Abdullah, ktorý s pomocou klenotníckej spoločnosti Mouawad navrhol šaty vyzdobené 751 diamantmi. Dielo kreatívneho Malajzijčana bolo ohodnotené na hrozivých 30 miliónov dolárov, čo predstavovalo sumu akú za odev doposiaľ ešte nikto nepýtal! Faisol Abdullah sa však vonkoncom neostýchal byť tým prvým. Večerná róba z hodvábne jemného taftu pomenovaná romanticky „Slávik z Kuala Lumpur” debutovala na módnej show Stylo Fashion Festival. Súčasťou mimoriadne vzácneho odevu bol aj 70 karátový diamant hruškového tvaru. „Hodnoty svetových akcií klesajú, padá dokonca i cena zlata. Diamant však ostáva aj naďalej žiadaný,” poznamenal Faisol Abdullah počas rozhovoru pre agentúru Reuters. Antoine Bakhache, operatívny riaditeľ spoločnosti Mouawad pre oblasť Ázie malajzijského dizajnéra dopĺňa. „Prečo by sme mali ísť späť, keď môžeme napredovať? 30 miliónov je investícia, ktorá super bohatému človeku nespôsobí žiadne výraznejšie problémy“.
Nancy Yeoh exekutívna riaditeľka Stylo Fashion prezradila, že prvotné plány počítali s predajom diamantových šiat niektorému z členov svetových kráľovských dvorov. Záujem o ne však mohli prejaviť aj vplyvní a majetní ľudia z arabského prostredia, ktorí by oslnivou róbou obdarovali napríklad svoje manželky.

Hoci už teraz sa zdajú byť ceny niektorých špecifických odevov vysoké, je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch padnú ďalšie rekordy. Dizajn šiat púta pozornosť čoraz väčšou sofistikovanosťou a počet diamantov využitých na jednotlivých róbach prudko narastá. Dočkáme sa vari niekedy v budúcnosti aj modelu, za ktorý si spoločnosť zapýta 50 miliónov dolárov? Kategoricky to nemôžeme vylúčiť.

Marcel Letko                                                                  Photos: Press, ISIFA

www.mouawad.com
www.stylo-fashion.com
www.martinkatz.com