Hľadať

Sen o krásnej Chantal / INTERVIEW

Už sa vám niekedy stalo, že ste sa so svojím snom pomaly lúčili a nakoniec sa splnil? Niečo podobné som zažil pred dvoma týždňami, keď som vytočil telefónne číslo bývalej známej džokejky Chantal Sutherland a po prvýkrát som s ňou hovoril. Sen o krásnej Kanaďanke sa splnil. A stálo to zato.

Neviem presne, kedy to bolo, ale keď som po prvý raz uvidel Chantal Sutherland, mal som v hlave jasno. Pasoval som ju za najkrajšiu džokejku na svete. Táto sympatická kráska z Kanady patrí k mimoriadne všestranným osobnostiam, pretože okrem dostihov sa venuje aj herectvu a modelingu. Úspešne absolvovala York University s diplomom z komunikácie a zo psychológie, čiže o svojej budúcnosti mohla bez akýchkoľvek ťažkostí rozhodovať. Jej voľba však padla na atraktívny svet dostihov. Moja túžba pohovoriť si s ňou sa, našťastie, splnila, a to aj vďaka jej skvelej manažérke Angie Athayde Stevens. Interview sme pripravovali už dlhšie, a priznám sa, že v jednej fáze som prežíval „muky“. Medzitým (asi dva týždne potom, čo som Angie poslal okruh otázok) Chantal ohlásila koniec aktívnej kariéry džokejky. Naplnil ma obrovský smútok. V hlave vyvstali otázky: „Je rozhovor minulosťou? Bude Chantal ochotná venovať sa rozhovoru, keď momentálne rieši iné, dôležitejšie problémy?“ Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Som rád, že vám môžem priniesť rozhovor so ženou, ktorá dokáže definovať svoje priority a ciele.

Chantal, zo štatistického hľadiska patria dostihy k najnebezpečnejším športom na svete.  Vy ste mali na začiatku kariéry na výber. Mohli ste staviť na svoje vzdelanie a viesť  relatívne pokojný život. No rozhodli ste sa inak. Prečo ste si v minulosti vybrali práve tento šport? Neuvažovali ste nad niečím bezpečnejším?
Moje prvé dotyky so svetom koní prišli už v čase dospievania. Počas rokov strávených na  strednej škole som pracovala na farme, takže chov koní mi nebol cudzí. Zo sveta koní už nebolo tak ďaleko k dostihom, ktoré sú v Severnej Amerike mimoriadne populárne. A čo sa týka nebezpečenstva na dráhach? Na to mám jednoduchú odpoveď. Keďže som sa prednedávnom rozlúčila s aktívnou kariérou, je logické, že môj život sa stal oveľa bezpečnejší.

Poďme však k oveľa optimistickejším témam. V období vašej aktívnej kariéry ste
zaznamenali množstvo úspechov. Spomeniem aspoň vašu účasť na dostihoch Breedersʾ Cup Classic v roku 2011 a nedávne zápolenie na Svetovom pohári v Dubaji (31. marca 2012). Považujete účasť na týchto dostihových mítingoch za svoje najväčšie úspechy?

Áno, súhlasím. Účasť na týchto vrcholných dostihoch považujem za rozhodujúce vo svojom živote.

Ste veľmi príťažlivá žena. Napriek tomu sa vám podarilo získať si uznanie vo svete
športu, v ktorom dominujú hlavne muži. Ako ste to dokázali?

Na prvý pohľad sa mi zdá, že ste krehké dievča. Príťažlivá a úspešná vo svete mužov? To je zložitá kombinácia, však? Niekedy stačí byť sebaistý, originálny a, samozrejme, tvrdo pracovať. Okrem toho človek si musí zachovať pozitívny prístup k ostatným ľudom a zároveň by mal v živote uplatňovať obchodné myslenie.

Okrem úspechov vo svete športu ste mali možnosť ukázať sa aj vo svete modelingu. Veľmi sa mi páčili vaše fotografie à la Lady Godiva v časopise Vanity Fair. Ako ste sa dostali k takej atraktívnej práci?
Herečka Bo Derek mi zavolala a spýtala sa ma, či nemám záujem o fotografovanie pre
časopis Vanity Fair. Najskôr som váhala, ale nakoniec som sa rozhodla vyskúšať si, ako
chutí fotografovanie pre taký známy magazín. Myslím si, že podobná príležitosť sa vám
naskytne len raz za život. Nehovoriac o tom, že Vanity Fair je exkluzívny časopis. Preto
som ponuku prijala.

Mohli by ste niečo povedať o spolupráci s Bo?
Spolupráca s Bo Derek? Úžasná. Je to veľmi milá žena, ktorá pracuje na vysokej profesionálnej úrovni. Bo bola na pľaci mimoriadne roztomilá, ale na druhej strane
dokázala zabezpečiť technické podmienky na vysokej úrovni. Spomínam si na moment, keď som ju čakala v improvizovanom fotoštúdiu, ktoré technici vybudovali na dostihovisku v Santa Anite. Počula som, ako výťah vystupuje hore k nám, zastavuje sa – odrazu sa otvorili dvere a vystúpila usmiata Bo. Samotné fotografovanie môžem ohodnotiť na výbornú. Mali sme sa veľmi dobre.

Odkiaľ čerpáte motiváciu a energiu? Aj keď ste dostihy presmerovali na vedľajšiu koľaj, stále vediete aktívny život.
Motivácia a energia sa ukrývajú vo vnútri každého človeka. Aby som bola konkrétnejšia, považujem ich za dar od Boha v zmysle genetickej dispozície. Niekto má oba faktory pekne rozložené v krvi, iní sa môžu pochváliť ich nadbytkom. Občas mám pocit, že patrím k tej druhej skupine ľudí.

Evidujete vo svojom živote nejaké špeciálne želanie?
Želám si, aby som mohla jazdiť na dostihoch v sedle takých koní, ktoré by som vybrala
len ja. A svet by bol oveľa jednoduchší. Nesťažujem sa, v minulosti som jazdila na
skvelých koňoch, ale chcela by som dokázať oveľa viac. Je to však veľmi zložité, najmä
preto, že vynikajúcich džokejov je veľa a najlepších koní tak málo.

Zahrali ste si v televíznych seriáloch Animal Planet Jockeys a Luck na stanici HBO.
Aké máte spomienky na nakrúcanie?

Oba televízne seriály boli veľmi odlišné, pretože program TV Animal Planet – Jockeys by
som skôr nazvala dokumentom s prvkami reality šou. Oproti tomu seriál HBO Luck považujem za čistokrvný televízny seriál, v ktorom účinkovali profesionálni herci. Z oboch mám však dobrý dojem. Na seriáli Animal Planet Jockeys sa mi páčilo samotné nakrúcanie, aj keď bolo namáhavé. Na druhej strane Luck ma nesmierne zaujal, pričom som mala možnosť nahliadnuť do zákulisia veľkej produkcie a nasávať informácie z nakrúcania filmov. Bolo to nevšedné a vzrušujúce pracovať na filme s takým vysokým rozpočtom, s akým sa seriál Luck mohol pochváliť. Okrem toho som sa stretla so zaujímavými osobnosťami.

Keď hovoríme o seriáli Luck, hlavnú úlohu v ňom hral známy Dustin Hoffman. Ako na vás pôsobil?
Na to, aby som ho charakterizovala, stačí jedna veta. Je to veľmi príjemný človek.

Ako by ste definovali úspech?
Aj keď nevlastním kľúč, ktorý by vám odhalil tajomstvo úspechu, pokúsim sa niečo
vymyslieť. Moja definícia by mohla znieť takto: Keď ste šťastní a snažíte sa všetko
robiť najlepšie, ako môžete, pravdepodobne ste úspešní. Všetci chceme byť prví a
vyhrávať, ale občas to jednoducho nejde. Mali by sme sa však vždy snažiť vydať zo seba
maximum a robiť veci na sto percent.

Stále sa mi nechce veriť, že ste sa rozhodli ukončiť dostihovú kariéru. Je to naozaj
pravda?

Dostihom som sa venovala štrnásť rokov a myslím, že nadišiel správny čas na to, aby som skončila. Moje priority sa jednoducho zmenili. Vydala som sa a v poslednom období som cítila, že je čoraz náročnejšie zladiť oba póly života – manželstvo a dostihy. Rozhodla
som sa venovať oveľa viac času svojmu manželovi. Samozrejme, náročná práca, ktorá je súčasťou dostihov, aj so skorým vstávaním o štvrtej hodine ráno a s aktívnou činnosťou do siedmej večer mi neprekážala. Psychicky sa však cítim unavená.

Prečo také rázne rozhodnutie?
Nehovorím, že je to definitívne, ale chcela by som si od dostihov oddýchnuť. Nie som si
istá, či budem pokračovať. Viem, že momentálne potrebujem relaxovať a venovať sa iným záujmom. Svet dostihov bol na jednej strane nádherný, ale na strane druhej mi priniesol aj množstvo smutných príbehov. Každý, kto sa venuje dostihom, vie, o čom hovorím.

Na záver by som sa spýtal na vašu budúcnosť. Momentálne sa vám otvára nová životná etapa. Ako ju plánujete prežívať?
Momentálne rokujem s rôznymi autormi ohľadne mojej knihy, ktorú by som chcela v
budúcnosti pripraviť. Zajtra nakrúcam jednu reklamu v Miami na Floride. No a stále sa
venujem herectvu alebo nakrúcaniu reklamy. Rada by som si vyskúšala prácu v organizačnej zložky derby, ale tiež by som chcela mať vlastnú talk show. Uvidíme, čo mi prinesie budúcnosť.

Peter Fritz
Photos: Michael Elins, Caldwell Sutherland Designs for all jewelry, Chantal Sutherland
Archive

www.chantalsutherlandjockey.com

Mohlo by sa Vám páčiť