Hľadať

Sen o viniciach – Blankiet Estate

O francúzskych vínach kolujú legendy, ktoré dráždia zmysly fanúšikov nekonečných zelených pláni a ich darov – voňavého moku. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú aj vína z opačnej strany oceánu, z amerického Napa Valley. Túto známu vinársku oblasť Kalifornie reprezentujú mnohé skvelé výsledky, ako napríklad nezabudnuteľný Mondavi. Na scénu však čoraz častejšie vystupujú nové mená a jedným z nich je Blankiet Estate.

Keď Claude a Katherine Blankietovci v roku 1996 kúpili štyridsaťšesť akrový pozemok s vinohradmi v Yountville, mali už vopred vysnívaný ambiciózny plán. Rozhodli sa vybudovať na tomto území prvotriedne vinárstvo, ktoré svojou produkciou kvalitného vína dokáže konkurovať svetovým značkám. O desať rokov neskôr sa už Blankiet Estate zaradilo k úspešným producentom vína, najmä so svojím Cabernetom, ktorý je vývozným artiklom vinárstva.

Na mieste je teraz otázka: „Kto sú manželia Blankietovci?“
Claude Blankiet vyrastal v Dijone – vo Francúzsku. Okrem svojej lásky k viniciam a vínam mal ešte jednu vášeň – spolu so svojou manželkou Katherine boli vášnivými zberateľmi umenia a starožitností. Aj táto skutočnosť mala výrazný vplyv na konečné stvárnenie vinárstva. Manželia Blankietovci navštevovali Spojené štáty veľmi často a predtým ako sa rozhodli usadiť v Yountville, objavili čaro Napa Valley. Napokon ich rozhodnutie vyvrcholilo do kúpy viníc a vybudovaniu zaujímavého vinárstva.
Vzťah k histórii a umeniu sa odzrkadlil na samotnom vzhľade budovy vinárstva, pretože pôsobí ako starobylé sídlo. Na druhej strane je však vybudované z moderných materiálov. Samotný výzor hodnotí Claude Blankiet slovami: „Náš výsledok pôsobí tak, akoby sa jednalo o staré sídlo s moderným kabátom.“

Vinárstvo obklopuje 46 akrov viníc situovaných na úpätí okolitých kopcov. Najpestovanejšími odrodami sú Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, ktoré vysadili do sopečnej pôdy popretkávanej úlomkami skál. Merlot zas rastie na hlinitej pôde, ktorú dotvoril a obohatil nános pôdy z hôr.
Na úspechu Blankiet Estate sa výraznou mierou podpísala aj Helen Turley – renomovaná vinohradníčka, ktorá prišla k Blankietovcom na začiatku éry vinárstva. Bola zodpovedná za prvých osem ročníkov. V roku 2006 ju vystriedala Martha McClellan-Levy, ku ktorej sa pridal enológ Michel Rolland z francúzskeho Pomerolu.
Víno z Blankiet Estate zhodnotil Robert Parker ako kombináciu neobyčajnej sily a neuveriteľnej elegancie.

U Blankietovcov vládne spokojnosť, ale na úspechy sa nikto z kolektívu nespolieha: Pripravené je doplnenie výsadby Cabernetu Frac a malý počet koreňov odrody Petit Verdot.
Kvalita vína z Blankiet Estate je ukrytá v miešaní odrôd Cabernetu a Merlotu. Prvý ročník ponúklo vinárstvo v roku 1996. Všetky vína sú vyrobené z hrozna z domácich viníc a skladujú sa v drevených „francúzskych“ sudoch. Každý ročník dozrieva v podzemí pivníc 18 – 24 mesiacov. Až potom sa plní víno do fliaš.
Mnohé kabernety patria k vyhľadávaným a v maloobchodných predajniach v USA sa predáva fľaša tohto vína za 150 USD.

Peter Fritz     Photos: Blankiet Estate Archive

www.blankiet.com

Mohlo by sa Vám páčiť