Hľadať

Seychely – perla Indického oceánu

Jedna z legiend hovorí, že keď Boh stvoril svet, bolo mu ľúto, že raj môžu vychutnávať iba anjeli. Zobral teda kúsok neba a položil ho do Indického oceánu. Tak vznikli Seychely. Kedysi boli len zastávkou pirátov, na starých portugalských mapách označované pod názvom Traja bratia a sedem sestier, čo vystihovalo tri veľké a sedem menších ostrovčekov. V skutočnosti ide o 115 malých ostrovov, ktoré sa môžu pýšiť najrozsiahlejšou sústavou koralových atolov. Jedinečné súostrovie s tropickou prírodou  a krásnou faunou a flórou, ktorého krásu si len ťažko predstaviť. Musíte ju zažiť! Inšpirujte sa tým najlepším, čo Seychely ponúkajú.


Praslin

Podľa mnohých renomovaných magazínov nájdete na tomto ostrove najkrajšie pláže sveta Anse Lazio a Anse Georgette. Najjemnejší piesok v kombinácii s tyrkysovým morom, ktoré vidíte len na vyretušovaných snímkach v časopisoch, sú absolútnou realitou. Masívne žulové balvany, typické pre celé Seychely, a nádherné hrivy paliem vytvárajú nádhernú scenériu. Praslin navštevujú každý rok najmä milovníci golfu, pretože je tu unikátne 18-jamkové golfové ihrisko Lemuria Golf Course. Pre svoju jedinečnú polohu, prekrásny dizajn a množstvo vodných prekážok patrí medzi 10 najkrajších golfových ihrísk na svete. Špeciálny moment zažijete na pätnástej jamke týčiacej sa na nádhernom útese nad plážou Anse Georgete; pri západe slnka sa vám naskytne presne ten pohľad, pri ktorom zvyknú naskočiť na tele zimomriavky. A ešte je tu jedna špeciálna vec, ktorú sa na ostrove Praslin oplatí vidieť. Národný Park Vallée de Mai zapísaný v zozname UNESCO. Generál Charles George Gordon bol presvedčený že práve tento národný park bol biblická „Rajská záhrada„. Ide o chránenú prírodnú rezerváciu, kde rastú vzácne plody kokosovníka Coco de Mer. Tento najväčší orech na svete je známy svojím erotickým tvarom pripomínajúcim ženské lono. Keďže sú zriedkavým úkazom, pozoruhodná je aj ich cena. Za jeden prírodný unikát zaplatíte okolo 1600 rupií, v prepočte takmer 300 eur. Stretnete tam gigantické korytnačky, ktorých je tu päťkrát viac ako na Galapágoch, a na tomto ostrove žije aj národný symbol Seychel – čierny papagáj.

Názov dostal podľa lode z flotily francúzskeho prieskumníka Marca-Josepha Marion du Fresna, ktorý navštívil Seychely už v roku 1768. Miestni obyvatelia ostrov nazývajú Creoles. Nájdete tam najfotografovanejšiu pláž Anse Source d’Arget, kde sa nakrúcalo mnoho reklám a filmov. Stala sa tiež populárnym miestom pre zaľúbené dvojice, ktoré si tam povedali svoje životné „áno“. Za návštevu určite stojí rezervácia vzácnych vtákov La Veuve Special Réserve. Chýrny ostrov romantických duší, na ktorom nájdete pravú pohodu a božské ticho.


North Island

Najexkluzívnejší privátny rezort na Seychelách, ktorý sa stal obľúbenou destináciou celebrít. David a Victoria Beckhamovci tam oslavovali 10. výročie ich svadby, anglický princ William a Kate Middleton si tam užívali medové týždne rovnako ako Salma Hayek so svojím manželom. Romantická pláž Honeymoon je skutočným skvostom, kde prežijete nezabudnuteľné chvíle. Už niekoľko rokov tento ostrov tróni na čele rebríčka tých najkrajších a najromantickejších na svete. Jedenásť luxusných víl, ktoré vás nadchnú na prvý pohľad, vzácna fauna a flóra, obrie suchozemské korytnačky a nebeský pokoj, ktorý cítiť pri každom nádychu. To je pravý raj na zemi! Rozhodne  vyskúšajte delikátnu miestnu kuchyňu. Typické kreolské jedlá z karí, ale aj „milionársky šalát“ Salad de Palmiste či šalát z chlebovníka, casavy a banánov La Daube, budú pre vás gurmánskym zážitkom!


Fregate Island

Považovaný za najizolovanejší ostrov na Seychelách, ukrýva v sebe neuveriteľnú atmosféru dávnych čias pirátov a hľadačov pokladov. Sám prieskumník Lazare Picault pomenoval tento ostrov podľa morských vtákov frigatebirds, známych ako vtákov pirátov či „Man of War“. Ostrov pokrýva nielen vzácna flóra, ale predovšetkým tam cítiť vôňu chlebovníkov a mandľovníkov. Rovnako ako North Island je Fregate privátnym ostrovom, nachádza sa na ňom najdrahší hotel na svete. Radosť pre vyvolených! Všetky budovy sú postavené v harmónii s prírodou a nesmú byť vyššie ako palmy, čo dodáva ostrovom dokonalú prírodnú atmosféru. Medzi siedmimi nádhernými plážami ako Anse Parc, Anse Bambous, Grand Anse či Anse La Cour sa vyníma pláž Anse Victorina, niekoľkokrát označená denníkom The Times za najkrajšiu pláž na svete.


Aldabra

Najväčší koralový atol na svete v Indickom oceáne patriaci do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Extrémne izolovaný a neobývaný atol, ktorý je však domovom pre mnoho fascinujúcich zvierat. Stretnúť tam žraloka tigrovaného alebo obriu korytnačku Aldabra nie je žiadny problém. Toto miesto nedotknuté človekom sa oplatí vidieť na vlastné oči!

Jedným slovom rozprávkové. Seychely nie sú žiadnou komerčnou záležitosťou,  nevládne tam masová turistika, pretože tamojšia vláda obmedzila počet lôžok pre turistov. Preto ak sa chcete zoznámiť s panenskom prírodou a zažiť absolútny pokoj nielen na privátnych ostrovoch, Seychely sú stvorené pre vás. Najvhodnejšie obdobie navštíviť túto destináciu sú mesiace február až máj, preto si už teraz vyberte svoju dovolenku snov a potešte pod vianočným stromčekom celú rodinu.

Jana Mutňanská                                                        Photos: Jana Mutňanská

www.seychelles.travel

Mohlo by sa Vám páčiť