Hľadať

SIMPLE predstavuje značku CHLOÉ

Jednou z  francúzskych módnych ikôn, ktoré ponúka pražský SIMPLE concept store, je CHLOÉ – značka, ktorej meno bolo vybrané pre ženskú vrúcnosť, ktorú zo seba vyžaruje, v dokonalej harmónii s náladou Paríža, mladistvú, modernú, plnú odvahy a túžby.

Značku Chloé založila roku 1952 Gaby Aghion, Parížanka narodená v Egypte. V protiváhe k strnulosti módy päťdesiatych rokov vytvorila z vybraných látok modely kopírujúce kontúry tela a nazvala ju „Luxury pret-a-porter“. Tento spôsob prevedenia a skutočnosť, že takto rafinované oblečenie bolo možné bez problémov kúpiť v obchode, boli vtedy úplnou novinkou. Roku 1956 Gaby Aghion a jej obchodný partner Jacques Lenoir predstavili svoju prvú kolekciu počas raňajok v Café de Flore, obľúbenom mieste umelcov. Popularita značky postupom času rástla a Gaby a Jacques začali najímať mladé talenty.

V roku 1966 sa hlavným návrhárom značky stal Karl Lagerfeld, pod jeho vedením sa z Chloé stala jedna z najväčších ikôn sedemdesiatych rokov. Medzi verné zákazníčky patrili celebrity ako Jackie Kennedy, Brigitte Bardot, Maria Callas, či Grace Kelly. Lagerfeldové vzdušné blúzočky a dlhé sukne definovali vzhľad celej jednej generácie. V osemdesiatych rokoch si značka udržala svoju sviežosť a premenlivosť s donkichotskou schopností byť na hrane a napriek tomu nadčasová. K najvýraznejším návrhárkam tohoto obdobia patrila Martine Sitbon.

Roku 1985 kúpil značku konglomerát s luxusným tovarom Richemont Group a prestíž  Chloé celosvetovo ešte narástla. Roku 1997 prevzala opraty talentovaná Stella McCartney, ktorá značku povýšila romantickým mixom vintage bielizne  a nohavíc so zníženým pásom. Jej nasledovníčka Phoebe Phillo pokračovala v odkaze luxusných a odvážnych modelov avšak s vlastním rukopisom. Ženám ponúkla sexy modely na denné nosenie splývavé línie a pôvabné éterické topy. Rok 2005 sa niesol v duchu ostrej tvorby Paula Melim Anderssona, ktorý do značky preplietol moderný a zábavný štýl. V marci 2008 bola kreatívnou riaditeľkou menovaná Hannah MacGibbon, ktorá Chloé vrátila ženskú  rafinovanosť. 

Dnes, rovnako ako pred rokmi sú značkou Chloé očarené mladé. Herečky, ako Kirsten Dunst a Natalie Portman či modelka Lou Doillon. Všetky milujú jemnú eleganciu tohoto francúzskeho módneho domu.
Tohoročnú kolekciu Chloé pre jar a leto 2009 vytvorila 38 ročná britská návrhárka Hannah MacGibbon, ktorá pre značku pracovala už od roku 1997 ako asistentka Phoebe Philo. Jej úlohou bolo po niekoľkých vlažných“ sezónach vrátiť značke jej „glanc“ a zaradiť ju tak zas na pomyselný módny vrchol. 

Aktuálna kolekcia je veľmi dievčenská, elegantná a veselá. Kabátiky s obrúbenými okrajmi, plantavé šortky s vysokým pásom a naberané šaty v béžovej, smotanovej a marhuľovej farbe, ktoré v kontraste so zelenou či zvončekovo modrou pôsobí jemnučko a sviežo. Ženskosť modelov podtrhujú  široké mašle uviazané v páse. Tento detail zdobí nohavice sukne i nežne poňaté korzety a overaly. Tentoraz sú modely jednoduché bez potlače a výšiviek, ktoré sú inak pre značku Chloé tak charakteristické. Elegantné topánky na vysokých podpätkoch i sandále na nízkej platforme v kombinácií kože a lesklého plastu. Kolekcia dostanete kúpiť v concept store SIMPLE.

Patrícia Madajová / 2media.cz                       Photos: 2media.cz

www.chloe.com
www.simpleconcept.cz

Mohlo by sa Vám páčiť