Hľadať

Skutočne kráľovské klenoty

Tým, ktorí sa vynikajúco orientujú vo svete šperkov, je pojem Carrera y Carrera dôverne známy. Očarujúce klenoty tejto značky už dávno nenachádzajú potešenie len u ich nositeľov v Španielsku, ale aj u milovníkov jagavých drahocenností kdekoľvek na svete. Nemožno vylúčiť, že prepracované umelecké kúsky si napokon získajú aj Vás. Stačí sa s nimi zoznámiť a postupne objavovať ich mimoriadne čaro a krásu.

Spoločnosť Carrera y Carrera, výrazný symbol umeleckej kreativity, produkuje už celé storočie klenoty charakteristické výraznou dávkou výnimočnosti. Dizajnéri kladú veľký dôraz predovšetkým na módnosť a exkluzivitu. Výsledkom sú luxusné prevedenia výrobkov ako aj explózia kvalitných materiálov a rozmanitých odtieňov farieb. Prestížnu značku reprezentujú vo svete vzrušujúce, očarujúce klenoty vyhotovené v jedinečnom a osobitom štýle i skúsení tvorcovia patriaci k absolútnej špičke vo svojom obore.

Istotne by sme nepreháňali, ak by sme označili Carrera y Carrera za spoločnosť svetového významu. Za jej stvorením stojí milovník briliantov Manuel Carrera, ktorý rozbehol mimoriadne úspešný rodinný biznis ešte v roku 1885. Štýlová a sofistikovaná značka teda ponúka tradíciu kvalitného šperkárstva už viac ako celé storočie. Neustále sa usiluje o dokonalé zachytenie krehkej krásy drahocenných miniatúr, snaží sa vyvolávať v nositeľoch klenotov príjemné pocity, rozdávať prostredníctvom nich potešenie a radosť. Majoritným cieľom španielskej spoločnosti je produkcia šperkov, ktoré by boli z hľadiska prepracovanosti a dizajnu netradičné a kúzelné. Aj preto sa dizajnéri z Carrera y Carrera rozhodli tvoriť ozdoby využívajúc pritom zobrazenia rozmanitých zvieracích motívov, čo sa aj neskôr stalo pre spoločnosť typickým symbolom. Nádherné šperky v podobe mačkovitých šeliem, prípadne kvetov a motýľov si získali veľkú obľubu a obdiv napríklad medzi dámami z vyšších spoločenských vrstiev.

Klenoty Carrera y Carrera by mali zákazníkov očarúvať a vyvolávať v nich príjemné pocity. Nezvyčajné, romanticky krásne kreácie, motívy z bájnej mytológie alebo dôverné zobrazenia zvierat sú unikátnymi a exkluzívnymi produktami, ktoré robia značku obľúbenou vo svete a odlišujú ju od väčšiny ostatných. Tradícia šperkárstva sa v rodine Carrera prenáša z generácie na generáciu. Odkaz však ostáva aj napriek zmene doby rovnaký. Zákazníci by mali nachádzať v klenotoch nejaký zmysel a význam. Každý jeden kúsok je majstrovsky opracovaný, s neuveriteľnou pozornosťou na detail. Nie sú to len luxusné šperky, ale aj nádherné miniatúrne kúsky pravého remeselníckeho umenia.

Jednotlivé línie Carrera y Carrera pozostávajú z drahých manžetových gombíkov, náhrdelníkov, náramkov, retiazok, prsteňov a náušníc  Pri tvorbe verejných alebo súkromných kolekcií spoločnosť využíva niekoľko predlohových tvarov. Napríklad pri dizajnovaní prsteňov sa vychádza zo zvieracích motívov (delfíny, pantery, kone alebo žaby), možné je však stretnúť sa aj so šperkom zobrazujúcim anjelika. Najluxusnejšie a cenovo najdrahšie kúsky sú doplnené ozdobami v tvare srdca, prípadne napodobeninami bôžika lásky Amora. Za uvedené klenoty zaplatí zákazník od 5 200 dolárov. Ak by ho napríklad zaujal šperk zosobňujúci bojujúcich panterov, môže si ho zadovážiť za 725 dolárov. Vrcholom krásy a luxusu je náhrdelník z bieleho zlata prikrášlený 18 karátovými diamantmi. V ponuke je za 15 950 dolárov.

V júli 2005 spoločnosť predstavila novú kolekciu s bambusovým motívom, v ktorej je zlato skombinované s farebnými kameňmi – zafírmi, rubínmi, achátmi a kameolmi. Prezentácia mala veľmi pozitívny ohlas u zákazníkov, nakoľko ich odozva bola vynikajúca. Len nedávno sa objavili na trhu aj hodinky značky Carrera y Carrera označované Avalon. Dostupné sú s „veľrybím“ remienkom a v rozmanitom farebnom prevedení.

Keďže Carrera y Carrera je renomovanou šperkárskou spoločnosťou sídliacou v Madride, jej tvorivá práca neostala bez povšimnutia ani u členov španielskej kráľovskej rodiny, ktorá si necháva zhotovovať vizuálne výnimočné klenoty na objednávku. Evidentný záujem je vidieť aj u členov vlády. Z dielne spoločnosti pochádza napríklad aj známa „Šabľa víťazstva“, ktorá bola dekorovaná symbolmi všetkých španielskych provincií, ako aj ďalší výnimočný klenotnícky kúsok „Tiara“ vyrobený z rubínov, smaragdov, zafírov a diamantov. V súčasnosti je jeho majiteľkou belgická kráľovná Fabiola, ktorá ho dostala do daru od španielskej kráľovskej rodiny. Mnohé ďalšie pozoruhodné výrobky spoločnosti zvyknú byť taktiež prezentované počas exhibícii vo svetových múzeách.

Marcel Letko                                                            Photos: ISIFA, Press

www.carreraycarrera.com

Mohlo by sa Vám páčiť