Hľadať

Skutočne neskutočný americký sen na Slovensku / INTERVIEW

Viem, niečo podobné v tejto krajine nie je možné, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. A verte mi, ak by tento muž začal podnikať v Štátoch, uspel by rovnako, možno ešte viac, a zaradil by sa k tým najúspešnejším. Aj preto som rozhodol, že navštívim modernú fabriku v malom meste. Chcel som spoznať jej majiteľa Milana Mandáka.

Hneď, ako som vošiel na parkovisko pred fabrikou Masam, vedel som, že som na úspešnej pôde, kde typické slovenské neresti, ako sú sťažnosti či porazenecké nálady, nemajú miesto. Moderná novo vybudovaná fabrika akoby ma pozývala do svojich útrob, aby som uvidel a vypočul si ten najzaujímavejší príbeh o cieľavedomej práci a o úspechu.
Po tradičných procesoch, na aké som zvyknutý vo vyspelých firmách, som sa dostal k majiteľovi Milanovi Mandákovi. Posadil ma do pohodlného kresla a po úvodných formalitách a oťukávaní „súpera“ som naňho vystrelil dávku otázok.

Pán Mandák, myslím, že patríte k ľuďom, ktorí neradi chodia okolo horúcej kaše. Tak poďme rovno k faktu, o ktorom svedčia úžasné priestory vašej fabriky. Užívate si niekedy pocit úspechu, keď sedíte vo svojom kresle a pozeráte sa okolo seba?
Myslím, že si dokážem nájsť čas aj na to, ale je to len krátky okamih, vďaka ktorému sa aspoň na chvíľu nechám uniesť. Trvá len niekoľko minút, potom sa vraciam späť na zem a do pracovného tempa. Práca a kreovanie budúcnosti ma napĺňajú, pretože si uvedomujem, aké zaujímavé výzvy dokáže budúcnosť priniesť. A s tými treba bojovať.

Keď už vravíme o úspechu, mohli by ste ho charakterizovať? Ako ho vnímate?
Úspech, čo to vlastne je úspech. Každý z nás ho vníma inak. Za úspech považujem skutočnosť, že som mal možno šťastie byť v správny čas na správnom mieste. Mojím úspechom sú aj ľudia, ktorí ma obklopujú. Ich považujem za svoj najväčší úspech, možno okrem toho, že som v sebe našiel silu a vôľu kráčať za vytýčeným cieľom bez toho, aby som sa dal ovplyvňovať rôznymi rušivými vplyvmi a negatívnymi myšlienkami.

K úspechu ste sa museli dopracovať. Prezraďte niečo o vašich začiatkoch a o zrode myšlienky vybudovať fabriku…
Na začiatku bol nápad, alebo len nevinný myšlienkový pochod na tému konkurencia. Postupne to prerástlo v presvedčenie a v poznatok, že zameraním, ktorému som sa chcel venovať, sa v podstate nikto nezaoberá. Postupne som začal na tomto nápade pracovať, realizovať ho. Na svoje začiatky dnes spomínam s úsmevom, najmä na moment, keď som požičaným autom s prívesom vybral kúpiť prvý stroj. Odvtedy ubehlo takmer pätnásť rokov a dnes naša spoločnosť sídli v novej, modernej fabrike. Niekedy sa mi nechce ani veriť, kam ma doviedla sila myšlienky a nezlomná viera v úspech.

Čo všetko ste museli venovať splneniu vášho cieľa?
Najcennejšou devízou, ktorú som musel venovať splneniu snov, bol čas. Samozrejme, aj dnes ho považujem za svojho najúhlavnejšieho nepriateľa, najmä ak trávim hodiny a hodiny bez rodiny. 

Keď som sa pripravoval na tento rozhovor, zistil som, že o vás a o vašu prácu je záujem tiež v zahraničí. Na čo sa špecializuje vaša fabrika a čím ste zaujali aj zahraničných partnerov?
Našu spoločnosť tvoria dve hlavné divízie. Prvá sa zaoberá ostrením a výrobou rezného náradia pre potreby trieskového obrábania. S týmto segmentom Masam začal. Druhá divízia pribudla vlani. Tvorí ju výroba lisovacích nástrojov a trieskové obrábanie. Obe divízie sú samostatné, majú vlastných zákazníkov. Čo je však dôležité, dokážu sa dopĺňať a nachádzajú prienik, vďaka čomu môžeme zákazníkovi ponúknuť komplexné služby. Túto skutočnosť považujem za našu najväčšiu konkurenčnú výhodu.

Mnohí ľudia sa po splnení svojich cieľov uspokoja a nechajú sa unášať pocitom víťazstva. Táto víťazná vlna ich však často dokáže doplaviť až k hlbokým vodopádom, kde, logicky, nasleduje pád precitnutia. Cítite sa stále motivovaný a plný energie pustiť sa za novými cieľmi?
Víťazná vlna netrvá dlho ani v športe. Je to okamih, ktorý si treba užiť. Potom nastáva zase tvrdý tréning. Tak to je aj v podnikaní. Keď sa pozriem na ľudí, s ktorými vo firme spolupracujem, okamžite ma napĺňa prílev energie a mám chuť vydať sa za novými výzvami a dosahovať ďalšie ciele.

Pokúste sa veľmi stručne charakterizovať vašu firmu. V čom je výnimočná, odlišná?
Keď sa nad vašou otázkou hlbšie zamyslím, výnimočnosť našej firmy je založená najmä na ľuďoch. Už som spomínal niekoľkokrát. Keď k nám do fabriky prichádza nový pracovník, verí v nové možnosti, skvelú prácu či podmienky, ale takisto ho zaujíma technické vybavenie. V prvom rade sa však zameriava na budúcnosť. Ak sa niekto rozhodne pracovať vo firme Masam, znamená to pre mňa veľký záväzok a zodpovednosť, nielen za konkrétnych pracovníkov, ale aj za ich rodiny. Preto ma teší, keď sa pohybujeme na jednej vlnovej dĺžke a smerujeme k spoločnému cieľu.

Ak by ste si mali ešte raz zvoliť smer vášho podnikania, bolo by to stále to isté zameranie?
To je zaujímavá otázka. Položil som si ju už viackrát a ešte som na ňu nenašiel správnu odpoveď. Dôvod je jednoduchý, keď sa obzriem za seba a sledujem, koľko úsilia a námahy ma stálo splnenie môjho cieľa, nedokážem v sebe nájsť jednoznačnú odpoveď, či bola moja cesta správna alebo som mal staviť na niečo iné.

Na záver by sme mohli odbočiť od práce k relaxu. Čo vás dokáže uvoľniť? Aké formy oddychu preferujete?
Poviem to stručne, mám rád pohybové aktivity – bicykel, turistiku, lyže, telocvičňu a všetko, pri čom si môže hlava oddýchnuť, prípadne prísť na iné myšlienky a nové nápady.

Každý z nás skrýva určité neresti, ktorým nedokáže odolať. Niekto miluje kvalitné cigary, iný najlepšie koňaky či whisky. Čo zvádza vás?
Určite každý z času na čas siahne po svojej dávke neresti. Určite viem dobre vychutnať koňak, a keďže sme vinársky kraj, tak aj dobré vínko a dobré jedlo.

Peter Fritz                                                                                   Photos: Peter Rak

http://masam.sk/

Mohlo by sa Vám páčiť