Autentické príbehy, nadčasové témy

Slamové víno je ideálny nápoj na zimu

0

Biele, červené, ružové, tokajské, Portské, šumivé, Šampanské… druhov vín existuje veru mnoho. Každé z nich má svoje čaro, osobitosti pri procese výroby či spôsobe konzumácie. Pozrime sa však bližšie na víno slamové.  V posledných rokoch sa jeho popularita zvyšuje, no napriek tomu o ňom väčšina ľudí vie menej než Portskom či pravom Šampanskom. Práve prelom jesene a zimy je pritom ideálnym časom pre pohárik slamového. Vychutnajte si ho k jablkovým či iným múčnikom alebo len tak – a čas sa zaručene aspoň na chvíľu zastaví.


Už Rimania

Slamové víno, ktoré vyrábali aj starí Rimania, patrí do kategórie vín s prívlastkom na najvyššom stupni. Vyrába sa špeciálnym postupom – z hrozna, ktoré predtým, než sa spracovalo, bolo skladované, zvyčajne najmenej tri mesiace, na slame alebo rákosí. Odtiaľ teda, celkom opodstatnene, pochádza názov “slamové víno”. Mušt z hrozna, ktoré “zrelo” na slame a pri zbere bolo maximálne vyzreté, musí vykazovať minimálne 27 stupňov prírodnej cukornatosti. Počas celej doby sušenia je pritom mimoriadne dôležité dbať na vetranie – aby sa vylúčili prípadne náznaky plesne. Mimochodom, proces podobný tomu pri príprave slamového vína sa používa aj pri sherry.

Ovocné tóny

Vzhľadom na opísaný proces sušenia, vína samozrejme nevznikne toľko ako pri bežnom spracovaní. Preto sa balí do menších, 0,2 či 0,35 litrových fliaš a jeho cena býva vysoká. Slamové víno je ale skutočnou perlou. Má sladkú, výraznú, až likérovitú chuť, často s tónmi marhúľ a orechov. Tá je ešte výraznejšia než pri víne ľadovom. Odborníci na víno tvrdia, že je možné, vzhľadom na vysokú cukornatosť, archivovať ho aj viac než dvadsať rokov.


Stále zaostávame

Slamové víno sa vyrába a teší popularite v mnohých štátoch – okrem Talianska (passito) aj v Grécku či Francúzsku, kde sa nazýva vin de paille. Za krajinu kde vzniklo, sa však podľa dochovaných záznamov, ktoré majú viac ako dvetisíc rokov, považuje Cyprus. U nás sa jeho výroba rozbehla v deväťdesiatych rokoch, obľúbenosť mu rastie, avšak stále má, vzhľadom na ideálnu dostupnosť a pre masy privysokú cenu, rezervy.

Jakub Steiner                                                                   Photos: ISIFA

www.thewinecountry.com