Autentické príbehy, nadčasové témy

Slávnostná vernisáž výstavy JOIE D’ART a predstavenie nového vydania Milliard Sun

0
Slávnostná vernisáž výstavy JOIE D’ART a predstavenie nového vydania Milliard Sun

Bratislavská Savoy Gallery výstavou Joie D´Art vstúpila do letnej sezóny. Počas slávnostnej vernisáže, na ktorej sa predstavili dvaja zaujímaví umelci, dostalo priestor aj nové vydanie magazínu Milliard Sun.

 

Na pozvaných hostí čakal zaujímavý program, ktorý otvorila moderátorka vernisáže Lucia Wirthová. Predstavila chorvátsku sochárku a módnu dizajnérku Paulu Banić a slovenského maliara Dana Meluzina. Slovo následne vystriedali tóny gitary a spev Evy Golovkovej (gitaristka a speváčka), aby po príjemných minútach hudby dostalo priestor opäť slovo.

Moderátorka Lucia Wirthová pozvala k sebe kurátorku výstavy Máriu Horváthovú, ktorá predstavila tvorbu oboch umelcov. Po príhovore dostali priestor aj Paula Banić a Dan Meluzin.

Po ich úprimných slovách čakalo na hostí Savoy Gallery prekvapenie v podobe krstu nového vydania magazínu Milliard Sun. Moderátorka pozvala k sebe riaditeľku magazínu Veroniku Husárovú a úspešnú lekárku Alenu Pallovú. Po krátkych príhovoroch nastal čas na krst, pričom úlohy krstných rodičov sa zhostili obaja umelci. Ešte musím prezradiť, že sa krstilo netradičnou kombináciou  – zlatom a bylinkami.

Na záver dostal slovo manažér galérie Igor Turuk a následne osviežila návštevníkov ďalšia porcia hudby Evy Golovkovej.

K umeniu a zaujímavým eventom patria aj rôzni partneri, ktorí ho podporujú a v prípade Savoy Gallery patrí vďaka:

TA3, Guest, Exclusive, Západoslovenská televízia, Gmitter Media, Liek, Zoznam.sk, RBXT, Moderné bývanie, Vega, Beauty and Woman, VIP moderný životný štýl, Severka (Televízia severného Slovenska), Lumaco, To Designe, Sport Marketing Company, Epic Business, Iron Slovakia, Vinárstvo ILT, Liberté, MOAK, Zlatá studňa, Róbert Bartolen, Area Print, Bang & Olufsen, Carlton Property.

 

Paula Banić a Dan Meluzin v Savoy Gallery

Tvorba i životný postoj oboch autorov je postavený na spoločnom princípe, súvisiacom so súčasným životným trendom, pevne spätým so svetom konzumu, reklamy  i potreby svojou tvorbou oslovovať, ba miestami i provokovať.

Paula Banic
Paula Banić je jednou z najzaujímavejších osobností chorvátskej výtvarnej scény. Od svojich najrannejších umeleckých stvárnení, Paula spájala filozofiu, reflektivitu, sociológiu a psychológiu s čistým umením.  Každá jej práca je výsledkom filozofického a sociologického zvažovania. „Odtlačky“ sú hlavnou témou a najdôležitejším spôsobom Banićovej filozofického a výtvarného prejavu, ako aj jej ideovej interpretácie. Bezprostredný kontakt s rôznymi ľuďmi, ktorí sú jej milí a kde v momente zachytáva ich osobnosť, intelekt, najskôr však ich fyzický vzhľad a momentálny stav, je niečo ako dobrá fotografia, avšak v detaile a v trojdimenzionálnom odtlačku. Odtlačky častí tiel, akési “posmrtné masky“, v pozorovateľovi trochu vyvolávajú aj určitú nepohodu a odpor, avšak len v prvej chvíli. Keď sa však o tom viac uvažuje, Pauline práce sú najvrúcnejšími a najúprimnejšími „portrétmi“, alebo časťami portrétov, osôb, ktoré sú jej predmetom skúmania, ale aj  finálneho výtvarného vyjadrenia.

Hlavnou témou výstavy mladej sochárky  sú odtlačky hlavy na vankúšoch. Jej prozaické „Vankúše“ (Jastuk) i  „Reliéfy odtlačky“ (Reljefi otisci)  sú témy, ktoré sú derivátmi častí tiel ľudí, ktorí sú jej milí a ktorých dôverne pozná. Paula sa snaží čítať sny aj prostredníctvom fyzických odtlačkov hlavy na vankúšoch, pretože len tak sa tie sny dajú zhmotniť a pretvoriť na trojdimenzionálne sochy a umelecké diela.

Popri vankúšoch sa Paula Banić na tejto výstave prezentuje aj s oveľa priezračnejšími sochami, t. j. reliéfmi z krčených medených dosiek v kombinácií s červenkastým leskom vypuklých častí sôch, ako aj tmavými, trochu rovnejšími a menej pokrčenými, patinovanými povrchmi. Aj tu ide o personalizované odtlačky rôznych osôb,  ktoré prezrádzajú výrazne intímny prístup.

Niektoré z týchto diel sú nielen Paoline vrcholné diela, ale aj vrcholné diela celého sochárskeho umenia v Chorvátsku, najmä čo sa týka jej reliéfov. Predpokladáme, že táto výstava vyvolá oduševnenie u bratislavského výtvarného a intelektuálneho publika a že mladej výtvarníčke otvorí dvere k ďalším métam.

 

Dan Meluzin
Dan Meluzin vstúpil na výtvarnú scénu pred dvoma desaťročiami a dnes patrí k uznávaným autorom. Jeho štýl, ktorý mnohí nazývajú  najrýdzejšou slovenskou verziou pop artu pretrval v temer nezmenenej podobe neuveriteľných dvadsať rokov a stále je rovnako príťažlivý i dráždivý.  Dan Meluzin je autorom desiatok, ba dnes už stoviek rozmerných a farebne žiarivých obrazov, na ktorých zobrazuje predovšetkým torty, zákusky, šľahačky a krémy so záplavou ovocia. Postupne však rozširuje túto škálu inšpirácie o rúže, voňavkové flakóny, fľaše šampanského ale i kvety. Neskôr pribúda svojsky ponímaná krajina a les, rytmus ktorého sa mení na univerzálny čiarový kód, more a vodné hladiny, atribúty športu a svet celebrít.

Dan Meluzin vychádza z filozofie klasického zátišia, a preto aj keď chce zámerne šokovať, priznáva námetom právo na vlastný vnútorný život, ktorý vyžaruje z jeho obrazov. Maľba je preňho vášňou. Je unesený farbou, jej hmotou, pastóznosťou i vôňou. Jeho maľba je na prvý pohľad ľahko čitateľná, ale zároveň i plná tajomstiev a zašifrovaných odkazov. Takže si musíme položiť otázku. Je to pocta nášmu životnému štýlu a nástrahám konzumnej spoločnosti?  Alebo skôr spontánna uvoľnenosť a prežívanie bezprostredného zážitku z tvorby?

Výstava je prístupná denne od 20. júna do 2. septembra 2018. Vstup voľný.

Peter Fritz, Mária Horváthová
Fotografie: Petra Slušná

 

http://savoygallery.sk