Autentické príbehy, nadčasové témy

Slovenská kráľovná pola / INTERVIEW

0

Každá činnosť, v ktorej sa človek snaží uspieť, vynesie na popredné miesto tých najlepších. Ľudí, ktorí svojmu poslaniu upísali dušu a nachádzajú v ňom potešenie. Taká je aj Silvia Chládeková, ktorá polu venuje absolútne všetko. A, samozrejme, jej nadšenie prinieslo úspech. Patrí k najlepším ženským hráčkam pola na Slovensku. A stále sa rozhliada po nových horizontoch.

Polo na Slovensku si postupne získava svojich priaznivcov. Pred pár rokmi však o tomto kráľovskom športe vedelo len málo ľudí. Ako ste sa k tomuto športu dostali vy?
K polu som sa dostala trochu netradične, pracovne, nakoľko naša firma už roky pracuje so  značkami a službami v luxusnom segmente. Prostredníctvom nich som sa dostala k tomuto krásnemu športu. Takisto sme partnersky podporovali aj prvý ročník slovenského šampionátu Polo Slovakia Open, a odvtedy som s polom kamarátka. K rozhodnutiu venovať sa tejto hre prispela aj moja láska ku koňom a športová dravosť.

Samozrejme, polo nie je šport o nenáročnej výbave, pretože hlavnú úlohu v ňom hrajú kone. Čo bolo vo vašom prípade skôr – jazdili ste už pred tým, ako ste sa začali venovať polu, alebo ste začínali od absolútneho začiatku?
Začať s polom sa nedá bez jazdeckých skúseností. Počas mojich detských rokov som chvíľu jazdila, takže som získala aký taký základ. Na určitý čas som s jazdením prestala, ale neskôr som sa ku koňom opäť vrátila. A priviedli ma k nemu práve polo kone, ktoré sú veľmi výnimočné bytosti. Vyznačujú sa vyrovnanou a pokojnou povahou, avšak len do momentu, kým začína hra. Vtedy sa v nich prebúdza hráč rovnako ako v nás, ktorí sedíme na ich chrbte. V Argentíne sa polo ponies chovajú najmä na veľkých pastvinách. Sú tak neustále v kontakte s celým stádom a prírodou, stajne takmer nepoznajú. A to isté platí pre chov polo pony aj u nás v Európe.

Čiže sa kone dovážajú z Argentíny, čo znamená, že získať polo pony je náročné. Ako sa k nim dostane hráč, musí vlastniť svojho koňa, alebo si ho prenajíma?
Pre hráča pola existujú obe možnosti, môžu si svoje kone kúpiť alebo prenajímať. Najideálnejším riešením je však kúpa vlastného koňa, a postupné zostavenie celého stringu (skupinky) koní, s ktorým aj hrávate zápasy. Navyše, s vlastnými koňmi vás postupne začne spájať veľmi silné puto. Navzájom sa poznáte, viete čo môžete od seba očakávať a kedy sa jeden na druhého v hre spoľahnúť. Sú momenty, kedy musíte svojmu koňovi plne dôverovať a on vám.
Každý kôň má svoje jedinečné vlastnosti, mentálne aj fyzické, podáva individuálne výkony, každý z nich inak reaguje počas hry a dáva do nej aj časť seba. Kôň je minimálne päťdesiat percentným partnerom v hre. Jazdiť počas hry na dobrom koňovi znamená istou, dobrú kontrolu nad dianím na ihrisku a veľkú šancu na dobrý výsledok. Samozrejme, musíte aj výborne ovládať základy hry a pravidlá a určite by ste mali byť fyzicky zdatný. Kôň je veľmi dôležitou súčasťou pola, preto je ideálne vlastniť ho. Ale, ako som spomenula, existuje tu aj možnosť prenájmu koní.

Hráč pola počas hry vystrieda vždy niekoľko koní. To znamená, že ideálne je vlastniť hneď viac štvornohých spoločníkov?
Hráč musí počas hry kone striedať, práve kvôli tomu, aby sa príliš neunavili. V Európe sa hrá na štyri štvrtiny (chakre), čo znamená, že počas hry musíte vystriedať koňa minimálne štyrikrát. Mali by ste teda mať k dispozícii aspoň štyri kone. No špičkoví svetoví hráči striedajú kone častejšie, práve kvôli neuveriteľnej rýchlosti a intenzite hry, niekedy počas jedného zápasu vymenia aj 10 koní.

Mnohí ľudia považujú polo za šport kráľov, ktorému sa venujú len členovia kráľovských rodín, alebo solventní podnikatelia. Považujete toto tvrdenie za zavádzajúce, ktoré už dávno stratilo svoje opodstatnenie?
Polo je veľmi noblesná hra a ideovo vždy bude športom šľachty a aristokratov. Aj preto, že je dnes jedným z najdrahších športov na svete. No na druhej strane je polo otvorené každému, ktorý má záujem o túto úžasnú hru, a je v nej akokoľvek zainteresovaný. Či už ako divák, hráč alebo patrón vlastniaci svoj polo tím. Z pohľadu hráčky môžem povedať, že je to aj fyzicky a organizačne veľmi náročný šport. Nie je to žiadna „prechádzka ružovou záhradou”.

Čo by ste poradili záujemcom, ktorí by sa chceli venovať polu?
Pre nováčika, ktorý by sa chcel začať venovať polu rekreačne predstavuje najlepšie riešenie návšteva najbližšieho polo klubu. Napríklad, ideálnym miestom pre záujemcov z okolia Bratislavy je Niederweiden za rakúskym Hainburgom, kde tento rok pôsobím aj ja, alebo Ebreichsdorf pri Viedni. Sú tu pre vás k dispozícii viacerí profesionálni tréneri, u ktorých si môžete objednať hodiny pola. Postupne vás naučia ako ovládať koňa, techniku úderov a základné pravidlá hry.
Potom, ak sa rozhodnete, že by ste sa chceli polu venovať aj naďalej, je dôležité mať jasno v tom, či sa mu chcete venovať len vo voľnom čase, občas si chodiť zajazdiť a zaťukať do lopty, alebo intenzívnejšie – amatérsky či profesionálne aj na turnajoch a rozvíjať ďalej svoje schopnosti. Otázka koní sa dá riešiť prenájmom alebo kúpou vlastných. Rovnako ak sa vám páči tento šport, môžete sa rozhodnúť nevenovať sa mu osobne, ale zažívať o to intenzívnejšie vzrušenie z výsledkov svojho tímu, ktorý hrá za vaše „farby”.
Pre tých ľudí, ktorí spájajú nadšenie z hry s cestovaním a majú to šťastie, že sú časovo nezávislí, môžu počas zimných mesiacov vycestovať do Argentíny, kde intenzívne trénujú a hrajú. Môžete sa pridať k nám.
Ten, kto by chcel hrať polo aktívne, by mal v prvom rade dokonale ovládať jazdu na koni a nebáť sa koní ani kontaktného športu. To je absolútny základ. Počas hry by ste už nemali premýšľať nad tým, ako viesť svojho koňa, skôr by ste sa mali naplno venovať hre. Je naozaj „milión” vecí, ktoré musíte počas hry sledovať. Ale ten pocit je neopísateľný!

Na druhej strane, už aj u nás na Slovensku sa tomuto športu venujú fanúšikovia, ktorí sa nehrdia šľachtickými titulmi. Okrem samotného športového zápolenia ponúka polo úžasnú atmosféru počas turnajov. Rada si vychutnávate prostredie polo turnajov?
Keď sa na turnajoch zíde množstvo fanúšikov, ktorí vášnivo povzbudzujú, je to potešením asi pre každého športovca. Pre mňa je každý zápas, či už tréningový bez divákov, alebo turnajový veľkou udalosťou, ktorá mi prináša obrovskú radosť do života. Turnaje sú pre mňa zaujímavé pre ich atmosféru a nie pre „glamour”, ktorý ich niekedy sprevádza. Majú aj svoju spoločenskú stránku, stretnem tu vždy veľa priateľov, ktorí sa prišli pozrieť na hru alebo stráviť príjemné víkendové popoludnie s rodinou v krásnom prírodnom prostredí.

V čom je podľa vás ukrytá krása pola?
Polo je, podľa mňa, najúžasnejšia hra, s ktorou som sa kedy stretla. A to vám potvrdia všetci ľudia, ktorí tomuto športu prepadli. Akonáhle sa stanete jeho súčasťou, ste stratený. Polo je odrazu vo vašom živote číslom jedna a ostatné veci sa dostávajú nenávratne do úzadia. Polo je pre mňa vášeň a bola by som rada, ak by som sa jej mohla venovať v čo najväčšom rozsahu

Prečo si nedokážete predstaviť život bez pola?
Je skĺbením veľkej vášne, dynamiky, rýchlosti, taktiky a zápalu pre hru, ktorý zdieľame s našimi koňmi. Má v sebe ukrytú akúsi mágiu, kúzlo. Až keď sa stanete súčasťou tejto skvelej hry, precítite jej neskutočnú príťažlivosť. Počas turnajových zápasov sa vám otvorí nový pohľad na polo. Keď okolo vás cvála sedem ďalších hráčov na ušľachtilých koňoch, vnímate dunenie kopýt, opájate sa rýchlosťou a adrenalínom kolujúcim v tele, spoznáte nové dimenzie v ľudskom živote.
Polo je dynamický šport a kto ho nemal možnosť zažiť, nevie si to predstaviť.
Vyžaduje si však aj značnú fyzickú silu, pretože počas hry často veľmi rýchlo cválate, alebo prudko spomalíte či zmeníte smer. Udržať sa pri tom v sedle, k tomu udierať do lopty a sledovať celú situáciu na ihrisku je naozaj náročné. V pole hrajú dôležitú úlohu pravidlá a takmer všetky sa týkajú bezpečnosti pri hre. Najdôležitejšie je, aby sa hráči a kone počas hry nezrazili, pravidlá tak predchádzajú kolíziám a nebezpečným situáciám. Aj v náročnosti a odvahe hráča spočíva krása tejto hry, bez ktorej už asi naozaj nedokážem existovať.

Nezdá sa vám, že polu predsa len chýba väčšia prezentácia?
Polo je určite stále v ústraní a u nás ešte nie je vnímané tak, ako by si zaslúžilo.
Veľa ľudí polo vníma trošku skreslene, ako zábavku pre horných desať tisíc. Samozrejme, sú turnaje, ktoré sú veľmi významnými a vrcholnými spoločenskými podujatiami, ale väčšinu času je polo o uvoľnenom, príjemnom a neformálnom prostredí. Na zápasy a tréningy chodievajú pravidelne celé rodiny hráčov aj s deťmi a trávia takto spoločne často aj celý deň. Je to o radosti z hry a spoločne strávenom čase. Polo je predsa v prvom rade krásna hra a celoživotná vášeň! A je veľa krajín, kde je polo veľmi obľúbeným a rozšíreným športom.

Aké máte plány do budúcnosti? Chceli by ste sa v tomto športe výraznejšie presadiť?
Určite áno. Mám pocit, že polo je šport a životný štýl, na ktorý som čakala celý život a úplne som mu prepadla. Preto by som sa chcela posúvať ďalej. Už v tomto momente som najlepšou polo hráčkou na Slovensku a rada by som sa dostala do európskej špičky. Potrebujem k tomu veľa tréningových a turnajových príležitostí a podporu partnerov. Rada by som sa polu venovala profesionálne. Nebolo by to fajn, reprezentovať Slovensko vo veľkom svete pola, ktorému už prepadli milióny ľudí ?

Peter Fritz                                                       Photos: Archív Sivlie Chládekovej

www.facebook.com/konske.polo