Hľadať

Šok vo svete módy: YSL mení svoje meno!

Nový kreatívny riaditeľ spoločnosti Yves Saint Laurent Hedi Slimane, ktorý v marci minulého roku prevzal kreslo po Stefanovi Pilatim, pripravil pre módny svet šokujúcu novinku. Potom, čo ukončil svoje pôsobenie na poste riaditeľa Dior Homme, je tento Francúz odhodlaný dať značke YSL novú tvár.

Kultové logo, ktoré existuje už viac ako pol storočia, mení svoju identitu. Štrnásť rokov po smrti zakladateľa a jedného z najslávnejších módnych návrhárov všetkých čias Saint Laurenta, ktorý podľahol rakovine mozgu, bude jeho značka nosiť nové meno. Goodbye YSL, welcome SLP – Saint Laurent Paris! Presne tak chce pomenovať slávny podpis značky. H. Slimane však vysvetľuje, že ide len obnovenie histórie módneho domu, lebo ešte v roku 1966 uviedli svoju prvú konfekčnú líniu pod názvom Saint Laurent Rive Gauche. Tvrdí, že chce len ukázať pravdu, čistotu a esenciu módnej značky a preniesť ju do novej éry, pričom bude rešpektovať pôvodné princípy a ideály. Plánuje používať podobné písmo a znenie tejto doby.

Identita značky a vizuálny jazyk uvedú počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov, k úplnému zavedeniu dôjde s kolekciou jar/leto 2013. Šéf Yves Saint Laurent Paul Deneve vyjadril potešenie, že môže svetu oznámiť tento vzrušujúci krok, lebo transformáciu nového mena jedného z najväčších svetových lídrov módy a luxusu považuje za rozumné a strategické rozhodnutie. Uvidíme, či bude aj úspešné. Módna komunita má z tejto nečakanej zmeny zmiešané pocity a mnohí kritici sa pustili do ostrej verejnej debaty. „It’s like when they changed Opal Fruits to Starburst only 10 times worse,“ hovorí vintage store Rokit a komentáre na internete sa nesú v podobnom duchu: „It sounds like chain od downmarket budget hotels.“
Jedno je teda isté: kolekcia ready to wear módneho domu YSL bude niesť svoje nové meno SLP už onedlho… Slávny podpis YSL však zatiaľ zostane na topánkach, kabelkách a na dekoratívnej kozmetike.
Otázne je dokedy.

Jana Mutňanská                                                     Photos: Press

www.ysl.eu

Mohlo by sa Vám páčiť