Hľadať

Space Ibiza – hudobné dobrodružstvo

Space Ibiza – hudobné dobrodružstvo

Dokorán otvorené ústa, zvedavé a prekvapené pohľady. Dokonca ani Američan si neodpustí to typické „wow“. V Space sú podobné reakcie úplne bežné. Klub proste vo veľkom burcuje emócie a presviedča okolie o svojej jedinečnosti. V kolosálnych priestoroch vládne pohoda a super nálada, fajnšmekri techno, house a trance hudby si vychutnávajú práve prebiehajúci okamih. A zatiaľ čo sa tanečníci bezstarostne vlnia na parkete, veľký robot predvádza svoje číslo uprostred výskajúceho davu. Počas nekonečných párty máte šancu naraziť na zaujímavých ľudí, aj na tých z hudobnej branže. V Space už v minulosti vystupoval holandský DJ Armin Van Buuren i členovia úspešných formácií Groove Armada a Chemical Brothers.

Ibizu mnohí považujú za centrum bujarej zábavy a rušného života. Niet divu, veď na ostrove našlo svoj domov hneď niekoľko vychýrených nočných podnikov, kde sa miestni i turisti môžu počas niekoľkohodinových hudobných maratónov doslova vyblázniť. Ani priestranný klub Space nie je v tomto smere výnimkou. Napriek luxusným cenám predávaných nápojov, či náladovému personálu, ktorý občas máva aj slabšie chvíľky, je návšteva Space zaujímavou skúsenosťou. Chválospevy znejú najmä z úst milovníkov tanca a elektronickej hudby, no na svoje si prídu všeobecne ľudia s kvantami energie na rozdávanie. Len pre zaujímavosť, klub sa delí do šiestich multi-žánrových zón.

small_3

Hlavnou miestnosťou je La Discoteca, pozornosť však púta predovšetkým Sunday Space Terrace, niekdajšie centrum zábavy dídžejov Brandona Blocka a Alexa P. Obaja páni pochádzajúci z Veľkej Británie ešte v začiatkoch výrazne spopularizovali Space. V ďalšej zóne nazvanej Casa Roja sa hrá undergroundová hudba, Premier Etage sú boxy určené pre osoby s rozlišovacím štítkom „VIP“. Skupinku špeciálnych miestností uzatvára salónik El Salon. Okrem tanečných plôch sa mnoho ľudí združuje aj na veľkých schodoch, odkiaľ je to „na skok“ ku práve vystupujúcemu DJ-ovi. Zvedavci ho zväčša pozorujú ako (dobre) si robí svoju prácu. Čo sa týka osvetlenia a zvukového systému, návštevníci Space prichádzajú do kontaktu so špičkovou kvalitou. Hity, resp. mixy, ktoré v klube odznejú sa takmer pravidelne stávajú súčasťou hudobnej kompilácie vydávanej spoločnosťou CR2 Records.

small_2

Space, ktorý vlastní spoločnosť STANCA sa stal svetovou jednotkou medzi klubmi v rokoch 2005, 2006, 2012 a 2013. V aktuálnej podobe ho poznáme od roku 1989, keď vedenie podniku prevzal biznismen so zaujímavou kariérou, Pepe Rosello. Po opatrnejších začiatkoch, si klub privykol hosťovať podujatia obrích rozmerov. Vo všetkých priestoroch sa rozlieha nadupaný „sound“, všade cítiť masívne vibrácie. Práve zmes rozličných a svojím spôsobom jedinečných zvukov robí Space takým špeciálnym miestom. Pre mnohých fanúšikov elektronickej hudby je to doslova svätostánok v štýle slávneho, dnes už neexistujúceho Haçienda Clubu v Manchestri. Obľúbené denné sety sa konajú pod taktovkou barbadoského dídžeja Carla Coxa. K ďalším tematickým festivalom hudby patrí We Love…

small

Sundays at Space, ktorý je pestrou prehliadkou muzikantských schopností. Táto veľkolepá show opakujúca sa v týždenných intervaloch začína o siedmej hodine večer a končí na druhý deň o šiestej ráno. Populárny event We Love… je ozdobou od júna do septembra trvajúcej letnej sezóny. Za výhodu Space môžeme považovať jeho polohu v blízkosti rušného letiska. Práve časté prelety mohutných strojov ponad priestormi nočného klubu sa stretajú s pozitívnymi reakciami zabávajúceho sa publika. Pre rozjarený dav je každý lietajúci objekt dôvodom  na oslavu. Sledovanie nadšených pokrikov ľudí sprevádzaných zvukmi štartujúcich a pristávajúcich lietadiel – to sú proste nezabudnuteľné momenty, ktoré „definujú“ Ibizu.

small_1

Ako uvádzam vyššie, v klube sú dosť drahé nápoje. Kým za pivo San Miguel si barman vypýta 12 eúr, za kombináciu Red Bullu s Vodkou musíte prihodiť ešte ďalších 6 eúr navyše. Až na 10 eúr vás vyjde pohár Coly a prekvapivo 8 eúr stojí fľaška obyčajnej vody. Za mínusy môžeme považovať aj obmedzenia pri fotografovaní v priestoroch klubu, či dlhé čakacie rady, ktoré sa tvoria na dámskych toaletách. To je ale už údel obľúbených nočných podnikov. Pre tých, ktorí nemajú Ibizu v malíčku, je potrebné uviesť zopár dôležitých informácií. Klub Space sa rozprestiera na krásnej a vyhľadávanej pláži Playa d’en Bossa. Z druhého najväčšieho mesta ostrova – San Antonia sa doň dostanete za 3 eura autobusom a za 30 až 35 eúr taxíkom. Pokiaľ vyrazíte z Ibiza Town, za cestu taxíkom zaplatíte o čosi menej (15-20 eúr). Okrem Space sa na Ibize nachádzajú aj viaceré ďalšie mimoriadne navštevované a obľúbené kluby. Pacha, Amnesia, Privilege, či Ushuaia sú vo svete známymi pojmami. Space má teda v priamej blízkosti pomerne solídnu konkurenciu.

Marcel Letko
Photos: ISIFA, Spce Ibiza Press
www.spaceibiza.com

Mohlo by sa Vám páčiť