Hľadať

Spoločnosť ABS Jets predstavuje budúcnosť súkromnej leteckej dopravy

Prototyp súkromného lietadla budúcnosti, ktorého vývoj v týchto dňoch úspešne dokončuje brazílsky výrobca privátnych lietadiel Embraer, onedlho bude využívať aj spoločnosť ABS Jets, ktorá patrí k úspešným operátorom business jetov.

S novým modelom Legacy 500 sa verejnosť zoznámila na konci minulého roka v domovskom hangári spoločnosti Embraer v brazílskom Sao José dos Campos. Predstavený model patril k jedným z troch prototypov, ktorý sa v najbližších mesiacoch za asistencie takmer osemsto expertov a inžinierov,  podrobí náročným testom. V týchto dňoch na novom stroji prebiehajú dôležité pozemné testy, ktoré bezprostredne predchádzajú prvým skúšobným letom plánovaným už na prvú polovicu tohto roku. Očakáva sa, že lietadlo získa niekoľko prestížnych certifikátov od certifikačných autorít v Európe, USA a v domovskej Brazílii. V ostrej prevádzke by sa malo objaviť v treťom štvrťroku tohto roku.


Legacy 500: Nový štandard v cestovaní

Najnovší prírastok do rodiny luxusných business jetov je malou revolúciou v segmente stredne veľkých lietadiel, a svojim komfortom a technickými parametrami prekonáva všetky konkurenčné modely, ktoré doposiaľ vyšli z výrobných hangárov. Embraer Legacy 500 posúva štandardy privátneho cestovania o riadny kus dopredu.

Lietadlo poháňané dvomi supervýkonnými turbomotormi Honeywell a najmodernějšou technológiou fly-by-wire, ktorá zabezpečuje maximálne bezpečný let, by malo byť schopné cestovať rýchlosťou až 870 km/h a disponovať doletom 5 556 kilometrov. Vďaka suverénne najväčšiemu doletu vo svojej kategórii umožní na jedno natankovanie presuny na dosiaľ nemysliteľné vzdialenosti. Korporátni klienti či hviezdy showbusinessu tak budú môcť onedlho bez medzipristátia absolvovať napríklad trasy Londýn-Dubaj, Los Angeles-Honolulu a dokonca i transatlantické lety z Londýna do New Yorku.

Tradičná spoľahlivosť a bezporuchovosť lietadla Legacy v spojení s bezkonkurenčnými technickými parametrami nového modelu umožní klientom ešte efektívnejšie využitie času, naviac s nižšími nákladmi, než doposiaľ. Servis, ktorý bol do dnes len doménou väčších strojov, bude vďaka Legacy 500 dostupný širšiemu okruhu zákazníkov.

Komfort v oblakoch

Komfortná kabína s výškou stropu viac ako 1,8 metra a plochou podlahou bola vyvinutá, ako je už u Embraeru pravidlom, v exkluzívnej spolupráci s BMW Group DesignWorksUSA. Každý milimeter štvorcovej plochy bol do detailu premyslený.

Variabilná kabína umožňuje pohodlné cestovanie až pre dvanásť pasažierov. Samozrejmosťou sú vyhrievané polohovateľné kreslá vybavené opierkami hlavy, bedier a nôh alebo vlastným masážnym systémom, čo je v danej kategórii jednoznačné unikum. V prípade potreby je možné kreslá rozložiť až na štyri veľkoryso riešené postele. Perfektný výhľad zabezpečujú veľké okná, pri ktorých sú umiestnené všetky kreslá tak, aby mal každý z pasažierov komfortný výhľad. K maximálnemu komfortu počas letu prispieva aj moderná kuchynka a oddelená priestranná toaleta, ktorá je najväčšia vo svojej triede.

Z desiatok najrozličnejších variácií variabilného usporiadania interiéru si vyberie skutočne každý, či už pôjde o cestu na obchodné rokovanie, veľtrh, dovolenku alebo na ďalší z mnohých koncertov v rámci turné.


Spýtali sme sa…

Antónii Tomkovej, obchodnej riaditeľky ABS Jets
Vaša spoločnosť sa pohybuje v atraktívnom prostredí súkromných lietadiel s celosvetovou pôsobnosťou. Ako by ste ale charakterizovali úlohu Českej a Slovenskej republiky, prípadne strednej Európy na tomto trhu?
Celý trh privátnych „business jetov“ sa v posledných piatich rokoch dynamicky rozvíja. Práve v rámci nových trhov patrí región strednej a východnej Európy medzi vôbec najrýchlejšie sa rozvíjajúce trhy na svete. Ekonomická recesia sa pritom na trhu vôbec negatívne neprejavila. Skôr naopak, tento trh zaznamenal zrýchlenie. Vo všetkých spoločnostiach sa s príchodom recesie objavil rastúci tlak na efektivitu, na lepšie využitie času, na dosiahnutie synergie a šetrenie. Mnohé spoločnosti tak s prekvapením zistili, že pokiaľ namiesto klasických letov v business class s komerčnými aerolíniami využije služby operátora privátnych jetov, ušetrí a ešte stihne mnohé ďalšie činnosti.

Hovoríte, že trh súkromnej leteckej dopravy napriek recesii rýchlo rastie. Aké plány má spoločnosť ABS Jets v tomto roku?
Stanovili sme si dlhodobý plán rastu a ten s predstihom plníme. Napríklad, v minulom roku sme vybudovali na pražskom letisku Ruzyň nový hangár a dokončili sme nové zázemie pre handling na letisku M. R. Štefánika v Bratislave. Prenikli sme i na ďalšie zahraničné trhy, napríklad v Kyjeve sme otvorili novú „line maintenance“ stanicu. Medzi naše dlhodobé ciele každý rok patrí rozširovanie našej vlastnej flotily aspoň o jedno nové lietadlo. To sme aj splnili. V tomto roku budeme v raste pokračovať. Chceme predovšetkým rozvíjať spoluprácu na ďalších trhoch v regióne a venovať sa investíciám.

Na českom a slovenskom trhu ste predstavili prototyp nového lietadla Legacy 500. V čom sa líši od iných lietadiel, v čom je také výnimočné?
Jednoducho povedané, Legacy 500 prináša štandard, s ktorým sme sa mohli stretnúť najmä v segmente stredne veľkých lietadiel. Z hľadiska výkonu a komfortu cestovania nemá v podstate vo svojej triede konkurenciu. Ponúka najdlhší dolet, kapacitu, priestrannú kabínu, najmodernejšie technológie, maximálnu bezpečnosť, dlhodobú spoľahlivosť a nízke náklady na údržbu. Predovšetkým však možnosť cestovať na vzdialenosti, ktoré boli doménou väčších lietadiel, ale s nákladmi na lietadlo strednej veľkosti. Klienti s ním ušetria množstvo času i nákladov.

Evidujete už zvýšený záujem klientov o tento nový model lietadla? Zaznamenali ste nejaké objednávky?
Lietadlo je v štádiu vývoja pred prvým skúšobným letom, ktorý je naplánovaný na jeseň tohto roka. Samozrejme, evidujeme zvýšený záujem zo strany klientov zo Slovenska a Čiech.

Calvera/ ABS Jets                                           Photos: ABS Jets

www.absjets.cz

Mohlo by sa Vám páčiť