Hľadať

Spomienka na Ferrari 340 Mexico

Model Ferrari 340 Competizione vzdáva hold originálnemu vozu Ferrari 340 Mexico z roku 1952, ktorý bol skonštruovaný v limitovanej trojkusovej edícii. Krvavočervený automobil s karosériou Vignale sa predviedol na nebezpečnom podujatí Carrera Panamericana, debutujúcom v kronikách motoršportu pred vyše pol storočím. O realizáciu projektu moderného Ferrari s niekoľkými tradičnými charakteristikami sa postaral výrobca Gullwing America, ktorý už v minulosti prekvapil vydarenou replikou klasického modelu Mercedes-Benz 300-SL.


Vzrušujúca pretekárska minulosť

Competezione si zachováva základné technické prvky typické pre moderné modely Ferrari 456 GT. Červené „blesky“ z 90-tych rokov dosahovali výkonnostnú úroveň 470 koní, disponovali 5,4 litrovým dvanásťvalcovým motorom a manuálnou prevodovkou so šiestimi stupňami. V porovnaní s predchodcom však môže Ferrari 340 Competizione ponúknuť oveľa vyššiu kvalitu v oblasti aerodynamiky, bŕzd a závesov kolies. Výrazne upravené boli línie automobilu, zmenami prešli aj predné blatníky, v súčasnosti vystupujúce viac dopredu. Isté odlišnosti sa dajú spozorovať aj v polohe a konštrukcii svetlometov, novinkou v zadnej časti je difúzor. Do interiéru v červeno-čiernej farebnej kombinácii výrobca zabudoval niekoľko prvkov zlegendárneho modelu 340 Mexico. Vzrušujúcu pretekársku minulosť napríklad veľmi zreteľne pripomínajú stopky umiestnené na stredovej konzole. Napriek istým podobnostiam so slávnym originálom je celkový nádych automobilu súčasný. Dobre zabezpečené sedadlá sú vyhotovené z karbónu, vodič pri jazde využíva údaje o vozidle, ktoré mu dodávajú kruhové prístroje. Čo sa týka dizajnu, vylepšená verzia modelu Ferrari 456 GT pôsobí agresívne a neodolateľne príťažlivo.


„Bitka“ o červené autíčko

O projekte Ferrari 340 Competizione zatiaľ nie je dostupných veľa informácií. Podľa viacerých zdrojov uzrel svetlo sveta doposiaľ jediný exemplár tohto červeného automobilu. Ich počet sa v budúcnosti s veľkou pravdepodobnosťou príliš nezvýši a výroba ostane limitovaná. Napriek neveľmi priaznivej informácii už prejavilo záujem o kúpu štýlového kúsku viacero zberateľov. Hovorí sa, že na obstaranie luxusného automobilu bude potrebná sedem až osemmiestna suma. Model Ferrari 340 Mexico, ktorému Competizione vzdáva hold, sa zúčastnil drsných a nebezpečných pretekov Carrera Panamericana v roku 1952, no nedokázal zdolať autá Mercedesu-Benz 300 SL. Do akcie boli vyslané všetky tri skonštruované modely, no celúvzdialenosť dokázal prejsť len jeden, finišujúci na treťom mieste.

Marcel Letko                                                       Photos: Gullwing PRESS

www.gullwing-america.com

Mohlo by sa Vám páčiť