Hľadať

Spoznajte Francúzsko, oplatí sa to

Cestovanie je pre mnohých z nás záľubou či nevyhnutnou pracovnou povinnosťou. V dnešnej dobe je bežné presúvať sa medzi kontinentmi, do veľkých diaľok a exotických krajín. Často sa však pri trende hľadať relax a poznávanie do extrémnych vzdialeností zabúda na to, že prísť na iné myšlienky a spoznať nové zákutia, sa dá aj bez toho, aby človek strávil celý deň v lietadle. Čo takto spoznať lepšie západ Európy, konkrétne úžasné a našincom relatívne málo preskúmané Francúzsko?

Hoci Paríž je miestom, ktoré navštívilo veľa ľudí, treba si uvedomiť, že krajina galského kohúta má mnoho ďalších fascinujúcich miest. Jej rozmanitosť a životný štýl miestnych obyvateľov sú fascinujúce. Dôvodov, prečo by ste sa do Francúzska mali vybrať, je tak nekonečne veľa. Vyberme teda aspoň niekoľko.

Postoj Francúzov k životu: Ich životný štýl je, hlavne pokiaľ ide o južné časti krajiny, vzdialený od typického obrazu uponáhľaného Európana, ktorý trávi v práci hádam aj všetky víkendy. Francúzi sa držia frázy „L’Art de Vivre“. Jednoducho, vedia žiť. Žiť nielen prácou. Nerobia škandál z 15-minútového meškania, supermarket otvorený v nedeľu sa hľadá ťažko a keď pracovná doba končí o ôsmej večer, tak skutočne končí o ôsmej večer.

Gastronómia: Vychutnať si dobré a kvalitné jedlo patrí k „náture“ každého Francúza. A niet sa čomu čudovať. Francúzska kuchyňa je svetoznáma. Jesť úžasné veci tu však neznamená minúť polovicu výplaty za jedlo v „nóbl“ reštaurácii. Božsky dobré sú všetky syry, okrem klasických s bielou a modrou plesňou, napríklad aj „Fromages de chevre“ – syry z kozieho mlieka. K tejto pochúťke, samozrejme, patrí pravá francúzska bageta. Predávajú ich, spolu s množstvom ďalších pečených špecialít v tradičných pekárňach „Pâtisserie“ za pár centov. Francúzi jedia veľa mäsa, avšak zelenina má v ich kuchyni veľmi významné postavenie. Zaujímavým zeleninovým jedlom je napríklad „Ratatouille“. Ale dosť bolo o jedle, ani celé vydanie nášho magazínu by nestačilo na vymenovanie všetkých francúzskych dobrôt.

Nápoje: Písať o francúzskych vínach je ťažké. Táto krajina je špičkovým svetovým producentom vín všetkých druhov. Spomeňme aspoň, že aj tu si stále viac priaznivcov získava ružové víno. Tvrdý alkohol netvorí hlavný obsah domácich barov Francúzov, ale dobrý, pravý „Cognac“ občas nesmie chýbať. Pre niektoré oblasti je typický jablčný „Calvados“ a najmä mladí obľubujú „PastiS“, ktorý sa chuťou podobá na grécke Ouzo a podáva sa zriedený s vodou. Apropos, voda. Je bežné, že v reštaurácii vám k obedu prinesú karafu čistej vody z kohútika. Samozrejme, zdarma. Napriek tomu si k nej mnoho ľudí objedná minerálku, napríklad známy Evian. Zatiaľ čo u nás je vodou prominentnou, vo Francúzsku kúpite veľkú fľašu za menej ako euro. A čo káva? Tradičné slovenské espresso sa podáva o polovicu menšie, bez mlieka a so zabalenou kockou cukru.

Móda a kozmetika: Rovnako, ako víno, je svetovou špičkou. Francúzske značky sú známe na celom svete a po modeloch známych módnych domov „bažia“ takmer všetky ženy. K najznámejším značkám patria  Jean Paul Gaultier, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent či Lacoste. Tých kozmetických je nekonečne veľa. Kde má nakupovanie väčší šmrnc, ako v originálnych značkových butikoch v Paríži? Nevľúdny predavač to je vo Francúzsku neznámy pojem. Ku každému zákazníkovi tu personál pristupuje s úctou a záujmom pomôcť pri výbere.

Paríž: Nepochybne, je dôvodom sám o sebe. Mesto mnohých tvárí s celým radom pamiatok, ktoré patria k „povinnej jazde“ každého cestovateľa. Atmosféra Paríža je už stáročia inšpiráciou pre mnohých umelcov. Eiffelova veža, Notre Dame, Víťazný oblúk, Louvre, Champs Elysées a mnoho iného. Jedným slovom, Paríž je krásny. Veď asi nie náhodou má vo francúzštine ženský rod.

František Kvarda                                  Photo: Ľubomír Karšai

www.franceguide.com

Mohlo by sa Vám páčiť