Hľadať

Staré grécke báje vo vzdušnom priestore

Aerion bol nemsrteľný kôň, ktorý sa stal plodom lásky bohyne Demeter a Poseidona.

Najskôr ho vlastnil Oghos, potom legendárny Herakles a na koniec Adrostos. Z nemsrteľného zvieraťa vznikol plynutím času vzdušný krásavec, supermoderný projekt. Aerion Supersonic Business jet.

Rýchlosť, čas a znovu rýchlosť – prekážky v medzinárodnom cestovaní. Čoraz častejšie sa čas stáva našim nepriateľom, sme zmietaní v mase ľudského vlnenia na letiskách, znervózňuje nás meškanie lietadiel, pomalé taxiky a niekedy aj pomalé lietadlá. Teraz je s tým koniec. Aerion, nadzvukový business jet je navrhnutý na lietanie dvakrát vyšou rýchlosťou akú môžu dosiahnuť dnešné „biz“ jety, zatiaľ čo ponúka ekonomické vlastnosti zhodné s lietadlami dlhého doletu.
 Spoločnosť vyvinula dokonalú technológiu, ktorá aj pri vysokých nadzvukových rýchlostiach dokáže redukovať odpor vzduchu, ktorý pri týchto rýchlostiach je značný. Tento výkonný dizajn dovoľuje rozvoj lietadla, ktoré môže využívať existujúcu technológiu od firmy Pratt & Whitney.
Lietadlo sa bude vyznačovať nie náročnou spotrebou paliva, takže v cestovnej rýchlosti pod hladinou zvuku dovolí vykonať krátke aj dlhé cestovné vzdialenosti s rovnakým ekonomickým dopadom, aké majú dnešné veľké lietadlá triedy business jet. Dolet je približne rovnaký na oboch rýchlostiach – aj nad rýchlosťou zvuku, či pod ňou a bude prevyšovať 4 000 námorných míľ. Lietadlo sa vyznačuje nízkou hladinou hluku a oveľa nižším pri rýchlostiach do 1,1 Mach. Maximálna cestovná rýchlosť bude 1,6 Mach.

V Aerion SBJ pri letoch New York – Paríž sa dĺžka letu zníži na 4 hodiny a 15 minút, čo je výrazné šetrenie času. Doposiaľ sa lietalo na tejto trase za sedem a pol hodiny v existujúcich klasických nie nadzvukových modeloch. Vďaka jeho rovnému systému krídiel a plnému rozpätiu bude typická rýchlosť priblíženia 125 uzlov a lietadlo bude schopné štartovať z obchodných letísk s dráhou nie dlhšou ako 6 000 stôp.
Filozofia dizajnu využíva moderné vedecké poznatky a technológie, čím minimalizuje náročnosť projektu. Aerion SBJ je preto navrhnutý na cestovanie vo výške 51 000 stôp, čo je maximálny predpísaný limit.
Krídla budú vyrobené zo zmesý uhlíkových vlákien pre požadovanú úroveň pevnosti a tuhosti. Tieto moderné metódy sa bežne využívajú v moderných bojových lietadlách. Trup bude vyrobený z konvenčných hliníkových zliatin, kabína pojme 12 cestujúcich, ktorí budú mať k dispozícii pohodlie a možnosť variabilného usporiadania sedadiel.

Peter Fritz Photos: Aerion

www.aerioncorp.com

Mohlo by sa Vám páčiť