Hľadať

Švajčiarska jemnosť

Švajčiarska jemnosť

V americkom mestečku Vienna sídli jeden z najobľúbenejších výrobcov obľúbenej voňavej maškrty, čokolády. Malý rodinný podnik založil pred rokmi Fritz Holl, talentovaný chlapík, ktorý emigroval z Zürichu do Spojených Štátov Amerických. Jeho „sladký príbeh“ sa začal pred vyše pol storočím, keď sa ako mladík zaúčal remeslu v strýkovej cukrárni.

Po ukončení trojročného vzdelávania mohol Fritz všetky nadobudnuté vedomosti zúročiť. Brilantne ovládal postup výroby čokolády, no starosti mu nerobila ani príprava sladkého pečiva, či zmrzliny. Všetky zručnosti, ktoré postupne piloval v strýkovej cukrárni, sa chystal využiť vo svojom prvom zamestnaní. Vo Švajčiarsku však Holl nezotrval. Keď zamieril „za veľkú mláku“ do Ameriky, písal sa rok 1958. V „krajine neobmedzených možností“ sa jeho novým domovom stalo mesto Marietta, ležiace v Ohiu. Ako sa ukázalo neskôr, výber lokality nemohol byť lepší.

Fritz mal veľké šťastie, že natrafil na inzerát, v ktorom záujemca hľadal cukrovinkára klasicky trénovaného vo Švajčiarsku. Z potenciálneho zamestnávateľa sa napokon vykľul obchodník Carl Broughton, túžiaci predávať nefalšované európske maškrty v reťazci vlastných zmrzlinární. A hoci sa jeho plán so švajčiarskou čokoládou a
cukrovinkami príliš neosvedčil, Holl ostal v pracovnom pomere nasledujúcich dvadsaťpäť rokov. Neskôr už Fritz vyrábal maškrty prevažne pre známych a susedov. Obzvlášť žiadané boli vo vianočnom a veľkonočnom období. V roku 1986 dal Holl Broughtonovi definitívne zbohom, no ešte necítil potrebu skončiť s cukrárčením. Priatelia ho napokon presvedčili, aby v príprave sladkých kreácií pokračoval. Fritz poslúchol a ešte v tom roku položil základy neskôr úspešnej značky „Holl‘s Chocolates“.  

Prvým odberateľom švajčiarskeho výrobcu čokolády sa stal miestny obchod so značkovým vínom. Jeho vlastníci chceli ponuku sortimentu rozšíriť a preto sondovali aké sú pre nich najlepšie možnosti. Spočiatku siahli po Hollových sladkostiach hlavne zo zvedavosti, netušiac, čo spolupráca s producentom čokolády prinesie. Ani nie osem mesiacov po tom, ako si Fritz potriasol rukou s majiteľmi, hlásil obchod rapídne narastajúci predaj cukroviniek „Holl’s Chocolates“. Výroba sladkých pochúťok, ktorá bola dovtedy prevádzaná v dosť provizórnom prostredí, sa tak musela presunúť do úplne novej lokality. Holl spoločne s manželkou Elisabeth vyhliadli vhodné miesto približne 10 míl od západovirgínskeho mesta Parkersburg. Výrobné a predajné priestory dohromady zaberali plochu 600 stôp štvorcových, problémy však robilo priľahlé parkovisko, ktoré nedokázalo prijať viac než  4 automobily. Pre dvojicu túžiacu rozbehnúť úspešný rodinný podnik to určite nebolo žiadne príjemné zistenie. Aj napriek parkovaciemu hendikepu klienti postupne pribúdali. Veľkú zásluhu na tom mala najmä ochotná a ústretová Elisabeth, pripravená dať sa s kupujúcimi kedykoľvek do rečí. Bývalá kvetinárka sa snažila zapamätať si aké chute preferujú stáli a verní zákazníci a oni jej úsilie vedeli patrične oceniť.

V roku 1990 sa podnik Holl’s Chocolate presťahoval do mestečka Vienna, kde sídli aj v súčasnosti. Dôvodom presunu bola nutnosť rozšírenia výrobných a predajných priestorov, zvýšil sa však aj počet zamestnancov. Hoci v dnešných dňoch sa už Fritz a Elisabeth pri procese výroby čokolády priamo nezúčastňujú, ešte stále radi zavítajú do podnikovej predajne, kde konverzujú s hosťami. Ich pozície pred rokmi prevzali syn Dominique s manželkou Michelle. Po predstavení histórie značky Holl’s Chocolate sa môžeme bližšie pozrieť na jej jednotlivé produkty. Zákazníci si napríklad nevedia vynachváliť jahody v čokoláde, predávané sezónne. Hoci ich cena nie je práve najnižšia, okúsiť ich sa jednoznačne oplatí. Podnik vo všeobecnosti vyrába veľmi kvalitné produkty, ktoré sa od seba líšia jednak chuťou a vôňou, ale aj tematikou, v závislosti od určitých špecifických období. Kupujúci má bežne na výber z ponuky lahodných bonbónov rozmanitých tvarov a veľkostí, v podnikovej predajni mu radi vyhotovia aj darčekový kôš s cukrovinkami podľa jeho želaní. Ak si zákazník plánuje objednať maškrty z mliečnej prípadne horkej čokolády prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky, doručené mu budú čerstvé, uskladnené v špeciálnych ľadových obaloch.

Spoločnosť Holl‘s Chocolate produkuje už vyše dvadsať rokov chutné karamelky, krémové bonbóny i čokoládové sladkosti plnené čerstvo praženými orechmi. Svieže a kvalitné suroviny potrebné k ich výrobe získava nielen v zahraničí (Švajčiarsko), ale aj v domácom prostredí. Okrem hlavných ingrediencií patria medzi najčastejšie využívané prísady oriešky, kokos, mandle a ovocie (pomaranče, jahody, maliny, čerešne). Niektoré bonbóny však môžu byť naplnené i alkoholom (whisky, brandy), vonnými esenciami alebo likérmi. Obľúbenými ingredienciami úspešného výrobcu čokolády sú taktiež kostarická káva, zlatistý karamel a írsky krém. Okrem fantastických cukroviniek zhotovovaných podľa tradičných švajčiarskych receptúr ponúka špecializovaná predajňa Holl’s Chocolate svojím zákazníkom výber výnimočných značkových vín.

Marcel Letko                                                             Photos: ISIFA, PRESS

www.holls.com

Mohlo by sa Vám páčiť