Hľadať

Svätomartinské víno v Bratislave

Na sviatok svätého Martina, teda 11. 11. symbolicky o 11. hodine bude otvorená prvá fľaša mladého vína priamo na Hlavnom námestí v srdci Bratislavy. Prvé víno z tohtoročného zberu slávnostne otvorí primátor mesta Bratislavy Andrej Ďurkovský a riaditeľ Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec. Na Svätomartinskej koštovke sa bude však nielen ochutnávať tohtoročné víno, ale je pripravený aj zaujímavý sprievodný program.

Hlavné námestie sa stane svedkom prvej oslavy príchodu mladých vín na Slovensku. V Českej republike sa táto akcia stala tradíciou a tohto roku sa bude konať už piatykrát. Jej rozšírenie na Slovensko podporuje Vinařský fond ČR a vníma ju ako dobrú myšlienku vedúcu k posilneniu celkovej spolupráce.

Na bratislavskej koštovke bude možné degustovať 50 vybraných vzoriek vín pochádzajúcich z moravských vinárstiev. Kúpenie pohárika v hodnote 4 eurá je to jediné, čo návštevníci zaplatia. Potom už môžu prechádzať stánky na námestí a ľubovoľne degustovať. Slávnostným prípitkom otvorí „svätomartinský košt“ primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a Jaroslav Machovec, riaditeľ Vinařského fondu ČR. Príjemnú atmosféru doplní cimbalová muzika Jasénka a hudobná skupina Děda Mládek Illegal Band. V priebehu dňa bude pripravený aj celý rad súťaží o vybrané fľaše svätomartinských vín.

Tohtoročné mladé vína nesúce značku „Svätomartinské“ prešli v minulých dňoch prísnym výberom degustačnej komisie, ktorá posudzuje senzorické vlastnosti jednotlivých vín. Riaditeľ Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec spresňuje: „Tohto roku bolo posúdených okolo 253 vzoriek od 97 vinárskych firiem, do predaja bolo odporúčaných 211 svätomartinských vín od 89 vinárov.“ Čo sa týka odrôd, môžeme medzi svätomartinskými vínami nájsť 72 vzoriek Svätovavrineckého, Müller Thurgau so 69 vzorkami a Modrý Portugal je zastúpený 50 vzorkami. Z pohľadu klasického delenia ide o 85 bielych, 76 červených a 50 ružových svätomartinských vín. Na trh sa tohto roku celkovo dostane viac ako 900-tisíc fliaš svätomartinského vína. „Celkový počet fliaš však môže dosiahnuť až hranicu jedného milióna,“ dodáva Machovec.

Značka Svätomartinské stvárňuje štylizovanú podobu Martina prichádzajúceho na koni. Zaregistrovaná bola v roku 1995 a od roku 2005 je jej výhradným vlastníkom Vinařský fond ČR. Spoločne s Národným vinárskym centrom zabezpečuje propagáciu tejto značky tohto roku už piatykrát v Českej republike a prvý rok aj na slovenskom trhu. Ochrannú známku, ktorá je symbolom kvality vína, môžu využiť všetci vinári registrovaní v Českej republike za podmienky splnenia všetkých predpísaných kritérií.

Words & Photos: Comtech PR

www.wineofczechrepublic.cz

Mohlo by sa Vám páčiť