Hľadať

Takmer nedostupný Cypress Point

Takmer nedostupný Cypress Point

Hrať golf v Cypress Point je bezpochyby výsadou. Veľdielo obdivovaného architekta MacKenzieho má dušu, ktorá niektorým novším ihriskám žiaľ chýba. Kúzlo miesta spočíva v nevšednom prostredí a atmosfére, ale aj vo výnimočnom rozmiestnení prírodných prekážok, grínov, či jamiek. V Cypress Point proste niečo neopakovateľné nielen vidíte, ale aj cítite. A čo hovorí odborná golfová verejnosť? Žiaden architekt by neodviedol lepšiu prácu pri formovaní nápaditých bunkrov a jamiek ako Alistair MacKenzie. Spomedzi všetkých je najmä 231 yardová šestnástka jeho najpozoruhodnejším dedičstvom.

small

Jedinečný architekt, jedinečný kus zeme

Príležitostí zahrať si v Cypress Point rozhodne nebýva mnoho. Keď sa už ale naskytnú, treba ich využiť. Prírodné prostredie sa vám ľahko dostane pod kožu, a jamky – tie si zamilujete. Hoci ihrisko otvorili v roku 1928, je vo vynikajúcom stave. Udržiavané, stále dostatočne vyzývavé, ale predovšetkým osobité a nadčasové. Cypress Point je proste skvelým príkladom toho, keď jedinečný architekt dostane šancu „modelovať“ jedinečný kus zeme. MacKenzie nezašiel do extrémov ani nepotlačil prirodzenú krásu tamojšieho prostredia. A za to sú mu milovníci zeleného športu dodnes vďační. „Skalnaté pobrežie, pieskové duny, borovicové lesy a cyprušteky. Vo svete len ťažko nájdete tak úchvatnú kombináciu,“ rozplýval sa 4 roky po otvorení ihriska jeho stvoriteľ Alistair Mackenzie. Uznávaní odborníci, či zostavovatelia golfových publikácií mu ešte aj teraz, v úplne odlišnom historickom období, dávajú za pravdu. Cypress Point rozprestierajúci sa na ploche 6 536 yardov si skutočne vydobyl stabilné miesto medzi jedinečnými a vzácnymi ihriskami. Vyrovnať sa jeho kráse, ktorá je z veľkej časti prirodzená, nie je vôbec jednoduché.

small_3

Hrať v Cypress je výsadou

V súvislosti s Cypress Point mi nedá nespomenúť ešte jeden pekný príbeh z internetu. Otec, golfový nadšenec pripravuje svojho syna na deň plný nezabudnuteľných zážitkov. Najskôr tajnostkárči, no potom s úsmevom prezradí, že ich oboch čaká skvelá hra v Cypress… Mladík si až po nejakom čase uvedomil, akej sa mu vlastne dostalo cti zahrať si na jednom z najkrajších a zároveň verejnosti najmenej dostupných golfových ihrísk na svete. Klub, ktorý ho prevádzkuje a vlastní si totiž zakladá na exkluzivite. A pokiaľ vy nepatríte k jeho členom alebo nemáte práve v rukách pozvánku od iného člena, na obdivovanie krás Cypress musíte zabudnúť. Bob Hope, známa golfová osobnosť, má s neľútostnými pravidlami klubu tiež svoje skúsenosti. Hoci bol členom viac než 40 rokov, na grínoch slávneho ihriska sa objavoval len sporadicky. Napriek tomu musel každý rok platiť. Neskôr sa dokonca rozhodlo, že všetky operatívne náklady potrebné na prevádzku Cypress Point budú každoročne vyúčtované jednotlivým členom klubu rovnakým dielom.

small_2

Aj s jamkami svetovej triedy

Napriek striktným pravidlám je absolútnym potešením zahrať si v Cypress. Zostava „silných“ jamiek sľubuje vzrušujúci športový zážitok i tesné súperenie. O šestnástke, ktorú niektorí znalci považujú za najlepšiu na svete, som sa v krátkosti vyjadril už na začiatku. Vyžaduje si naozaj dynamický úder z odpaliska. Loptička potom dopadá ku grínu strednej veľkosti obkolesenému bunkrami. Pri spomenutej šestnástke si hráč dopraje majestátny pohľad na Tichý oceán. O kúsok ďalej sa nachádza jamka č. 17. Je posadená do mimoriadne krásneho prírodného prostredia a hovorí sa o nej ako o Svätom grále golfu. Keď vás postretne šťastie, tak pri štrnástke môžete pozorovať divú zver. Už nie raz tam hráči zbadali pomerne krotkého jeleňa. Jamku č. 13. sa zasa snažil zachytiť v jednej zo svojich výtvarných prác maliar Mike Miller. Aj z tohto umeleckého diela môže pozorovateľ vidieť ako Mackenzieho bunkre perfektne ladia s prírodným piesočnatým terénom na pravej strane jamky. Snáď len osmička a deviatka sú považované za zvláštne vzhľadom ku súčasným štandardom golfu. Sú prikrátke a akoby zdanlivo do nádherného prostredia ihriska nepatrili.

small_1

Mimochodom, Cypress Point Club rozprestierajúci sa v lese Del Monte, sa raz stal hostiteľom podujatia  AT&T Pebble Beach National Pro-Am predtým známeho aj ako Bing Crosby Tournament. V roku 1981 sa na pôde klubu organizoval aj známy Walker Cup. Bola to vôbec prvá účasť tohto turnaja v rámci amerického štátu Kalifornia.

Marcel Letko
Photos: Press
www.cypresspointgolf.com

Mohlo by sa Vám páčiť