Autentické príbehy, nadčasové témy

Talianske „villy“ majú svoje čaro

0

Namiesto toho, aby bohatí a solventní ľudia premýšľali nad kúpou nehnuteľností v rodnej krajine, zameriavajú svoju pozornosť na zahraničie. Čo ich k tomu vedie? Hlavným dôvodom je zrejme skutočnosť, že ceny domácich nehnuteľností sú vo väčšine prípadov vysoké alebo sa do nich jednoducho neoplatí investovať. Dôležitý je aj fakt, že svet ešte stále neprekonal obdobie globálnej ekonomickej krízy a aj preto sa ponúka príležitosť nadobudnúť pekný vidiecky domček alebo vilku v zaujímavej lokalite za pomerne lacné peniaze.

Taliansko bolo pre turistov a výletníkov dlhé roky príťažlivou destináciou. Ešte aj dnes sú v obľube romantické zákutia tamojších mestečiek, chutné miestne špeciality a čistý, zdraviu prospešný morský vzduch. Navyše krajina rozprestierajúca sa na Apeninskom polostrove patrí spoločne s antickým Gréckom ku kolískam ľudskej civilizácie a kultúry. Aj to môže pôsobiť pre istú cieľovú skupinu ako dostatočné lákadlo.

O kúpe vily v Taliansku sníva veľa ľudí. Väčšina si ju predstavuje ako miniatúrny zámoček, budovu postavenú v gotickom štýle, obkolesenú vinicami a stromami pomarančovníka. Príjemnú predstavu dotvára decentný kúsok pôdy, na ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Nie vždy to ale musí byť práve tak – niekedy môže ísť len o ilúziu. Niektoré talianske vily sú síce pôvabné, rozlohou však malé vidiecke domčeky, na ktorých vzhľade je potrebné ešte pracovať. Ak sa však na to odhodláte, nie je vylúčené, že napokon budete obývať dom alebo dokonca zámoček zo svojich snov.

Ceny talianskych víl sa pohybujú v závislosti od lokality, v ktorej sa nachádzajú. Za vybranú nehnuteľnosť môžete zaplatiť neraz aj niekoľko miliónov, jestvujú však i prípady, keď predajca požadoval „len” 500 000 Euro. Ak by ste však túžili po naozaj najdrahších a mimoriadne luxusných vilách, tie nájdete v špičkových regiónoch akým je napríklad Toskánsko. Navyše, ak majú dané nehnuteľnosti svoju históriu, prípadne ich v minulosti obývala nejaká významná osoba, ich ceny môžu ešte porásť.
Väčšina z víl dokáže ponúknuť nielen efektnú gotickú atmosféru, ale aj vymoženosti, bez ktorých by luxusný život nebol luxusným. Rozmanité viacúčelové zariadenia, bazén, televízia so satelitom, kvalitné internetové pripojenie, priestranné tenisové kurty alebo pestrofarebná záhrada, to všetko vám môže byť po kúpe k dispozícii.

S jedinečnou finančnou ponukou prišiel nedávno Vittorio Sgarbi, starosta talianskeho mestečka Salemi. Na Sicílii, príjemnom ostrove v objatí Stredozemného mora sa rozhodol predávať miestne nehnuteľnosti za symbolickú cenu 1 Euro. Má to však jeden háčik. „Villy”, ktoré sa nachádzajú v starších štvrtiach mesta takmer zničeného v roku 1968 zemetrasením, momentálne nie sú v 100 percentnom stave a budú sa musieť podrobiť rekonštrukcii. Sgarbiho myšlienka nadchla miestnych obyvateľov i architektonických poradcov, ktorí odpredaj starších „víl” podporujú. Lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosti nachádzajú je jednoznačne príjemná, navôkol nekonečné more, množstvo zelene a pláže s bielym pieskom. Podmienkou pri uzatvorení zmluvy je, že nový majiteľ musí vydať súhlas na rekonštrukčné práce na nehnuteľnosti do dvoch rokoch od jej kúpy. Renovácia „villy” však môže časom pôsobiť ako malé dobrodružstvo, najmä ak sa bude vzhľad stavby a jej okolia postupne meniť podľa predstáv vlastníka.

Marcel Letko                                             Photos: Press ENIT

www.villeinitalia.com