Hľadať

Talianske kolesá pozná celý svet

Taliansko sa odjakživa spája s exkluzívnymi automobilmi. Ich preslávený dizajn a povesť trhačov asfaltu obdivuje celý svet. Táto úžasná krajina, to nie je iba víno a pizza. Predstavme si teda aspoň dve značky športových áut, ktoré majú pôvod v tejto slnečnej zemi. Jednu známejšiu – Lamborghini a druhú, ktorá je laickej verejnosti menej známa – Pagani.

Obe značky sú určené pre skutočných automobilových nadšencov. Ľudia neváhajú siahať veľmi hlboko do svojich peňaženiek a čakať na vytúžený model s „talianskou krvou“ aj dlhé mesiace. A niet sa im prečo čudovať. Ak patríte medzi nich, viete, o čom hovoríme.

Mladšiu z dvojice spomínaných značiek predstavuje Pagani. Jej „otcom“ je Horacio Pagani. Ten v  roku 1988 zavŕšil svoju dlhoročnú vášeň pre automobilový priemysel a založil spoločnosť Pagani Composite Research, ktorá vyvíjala rôznorodé projekty súvisiace s kompozitnými materiálmi. Pagani tiež spolupracoval s tímom, ktorý navrhol Lamborghini Diablo a tiež P140 a L30. Ani zložitá ekonomická situácia, ktorá v roku 1992 vyústila do vojny v Perzskom zálive Paganiho neodradila od výroby vlastného superauta. Postavil sa na vlastné nohy a vznikla nová značka superšportových áut.

V roku 2006 predstavila spoločnosť Pagani nástupcu modelu F – model Zonda R. Je vyrobený z rovnakých materiálov ako Zonda F – tými sú karbónové vlákna, titán, avional, či inconel. Najnovším modelom je Pagani Zonda Cinque a vychádza práve z modelu R. Zonda je charakteristická extrémne športovým dizajnom a karosériou, ktorá je na prvý pohľad mimoriadne aerodynamická.

Lamborghini. Meno vo svete štyroch kolies, ktoré netreba predstavovať. Výkvet talianskeho dizajnu , auto, o ktorom snívajú milióny ľudí. Jeho hlavnou charakteristikou je extrémny výkon a futuristický, ostrý dizajn. Sídli v mestečku Sant ´Agata Bolognese. Jej história začala v roku 1963, kedy ju založil Ferruccio Lamborghini. V súčasnosti je dcérou spoločnosti Audi.

Známou je historka o spore medzi Ferrucciom Lamborghinim a Enzom Ferrarim. Ferruccio totiž začal podnikať najmä s cieľom konkurovať Ferrarimu a sťažoval sa na kvalitu jeho produkcie. Ferrari vehementne oponoval, že „Lamborghini môže maximálne jazdiť traktorom“.

Najnovším modelom od Lamborghini je Murciélago LP 670-4 SV. Predáva sa aj niekoľko ďalších – napríklad Gallardo. Samozrejme, na dodávku svojho miláčika si musíte počkať, dodacie lehoty sú niekedy mimoriadne dlhé.

Jakub Steiner                              Photos: Pagani Press, Lamborghini Press

www.paganiautomobili.it
www.lamborghini.com

Mohlo by sa Vám páčiť