Hľadať

Top 10 miest, ktoré odporúčame navštíviť

Top 10 miest, ktoré odporúčame navštíviť

Chicago má všetko, čo by ste od tak veľkého mesta očakávali: múzeá a galérie, v ktorých sa môžete stratiť na celé hodiny, pulzujúcu nákupnú štvrť lemovanú obchodmi všetkých svetových značiek, rušný nočný život či rozsiahle parky a piesočné pláže. Tu je desiatka miest, ktoré by ste určite nemali obísť.

Millenium Park

Vaša návšteva nebude kompletná bez zastávky v Millenium Parku. A vedzte, že kroky všetkých návštevníkom smerujú najskôr sem. Toto hravé srdce mesta je rozsiahlou zatrávnenou plochou s unikátnym moderným umením, ktoré je sprístupnené širokým masám. Práve v tomto parku nájdete už spomínanú 110 ton vážiacu skulptúru z nehrdzavejúcej ocele od autora Anisha Kapoora, doslova magnet pre všetkých návštevníkov mesta. Kto nebol pri Cloud Gate, tiež prezývanej „The Bean“ (teda Fazuľa, podľa jej tvaru), akoby nikdy nebol v Chicagu. Jej eliptická vyblýskaná plocha premyslene zrkadlí okolitú panorámu. Podobne ako masa ďalších návštevníkov pravdepodobne strávite hodiny fascinovaným hľadaním svojho odrazu v jej vyleštenom povrchu.

Jay Pritzker Pavillion, ďalší z architektonických skvostov Chicaga, je dejiskom množstva koncertov a festivalov. Rozhodne neobíďte ani Crown Fontain. LED obrazovky dvoch 15 metrov vysokých veží stojacich oproti sebe projektujú tisíc rozličných tvárí miestnych obyvateľov, vizuálne akoby chrlili vodu na okoloidúcich.

small_2

The Art Institute of Chicago

Susedí priamo s Millenium Parkom a je domovom najunikátnejšej zbierky diel impresionistov a postimpresionistov. Nájdete tam však aj diela Pabla Picassa a Joan Miró. Rozsiahly priestor tohto inštitútu ponúka návštevníkom vyše tristotisíc umeleckých diel z celého sveta – od obrazov cez sochy, fotografie až po celú zbierku rôznych brnení a dokonca aj Thorneove miniatúrne izby, ktoré sú prehliadkou interiérového dizajnu a nábytku v Európe a Amerike od 17. do 20. storočia. Príjemne a efektívne strávený čas aj v tom najnepriaznivejšom počasí.

Willis Tower – Skydeck

Viac ako milión návštevníkov sa každoročne vyberie na 103. poschodie tejto 110-poschodovej budovy, bývalého sídla obchodnej spoločnosti Sears, odkiaľ sa im naskytne úchvatný 360-stupňový výhľad na celé mesto. Pre klaustrofobikov bude celkom určite výzvou 60 sekúnd trvajúca jazda výťahom. A pre toho, kto má strach z výšok, zase „The Ledge“, vysunutá plošina, celá vyrobená zo skla. Srdce vám pravdepodobne bude biť ako splašené, no smelo vykročte akoby do vzduchoprázdna a mesto bude pod vašimi nohami. Nápad vytvoriť túto atrakciu vznikol z tisícov odtlačkov čiel a rúk návštevníkov, ktoré musel personál denne čistiť zo skiel, keď sa úporne snažili zistiť, v akej výške sa vlastne nachádzajú. Willis Tower je so svojimi 443 metrami najvyššou budovou v meste a niekoľko rokov po jej otvorení bola dokonca najvyššou budovou na svete!

small_4

John Hanckock Observatory – 360 Chicago

Je ďalšou z možností, ako si obzrieť mesto z výšky, a to z 94. poschodia. Výhľad nie je o nič menej atraktívny ako zo Skydecku. Práve naopak! Presklené steny vám ponúknu dych vyrážajúci výhľad na celé mesto a hlavne na priľahlé tyrkysovomodré vody jazera Michigan. Budete mať pocit, že je prinajmenšom také veľké a nekonečné ako oceán. Súperiac so spomínanou „The Ledge“, tu návštevníkom ponúkajú ako atrakciu „TILT“. Okná v jednej časti miestnosti upravili tak, aby sa dali vyklopiť do 30-stupňového uhla priamo ponad rušnú North Michigan Avenue.

Magnificient Mile

Ak cítite, že vám vaša kreditka doslova vypaľuje dieru v peňaženke, vedzte, že ste sa priblížili na niekoľko metrov od Magnificent Mile, nákupného raja Chicaga. Táto časť Michigan Avenue, severne od rieky Chicago, je rajom pre všetkých shopoholikov a uspokojí aj tých najnáročnejších nákupných maniakov, ktorí si potrpia na značky ako Gucci, Burberry alebo Louis Vitton. No aj milovníci architektúry si vďaka eklektickej zbierke budov na tejto ulici prídu na svoje. Obráťte svoj zrak k nebu a pokochajte sa pohľadom na najdlhšie stojacu budovu v tejto oblasti, ktorá prežila aj spomínaný veľký ničivý požiar – Water Tower. Zastavte sa na chvíľu pred majestátnou a nádhernou Wrigley Bulding, centrálou žuvačkového magnáta Williama Wrigleyho Jr, ktorej exteriér svieti belosťou rovnako ako zuby účinkujúcich v reklamách na žuvačky tejto značky. Za ňou sa do výšky hrdo týči najnovší architektonický drahokam tohto mesta – mrakodrap bohatého pána Trumpa. Táto sivomodrá presklená druhá najvyššia budova v meste nie je žiadnou päsťou na oko, ale citlivo navrhnutý klenot modernej architektúry, ktorý rešpektuje históriu dýchajúcu z budov naokolo. Na druhej strane cesty stojí sídlo vydavateľstva denníka Chicago Tribune. Tribune Tower okrem veže v gotickom štýle týčiacej sa do výšky v múroch vo svojej spodnej časti ukrýva úlomky z rôznych svetoznámych miest – kamienok z Veľkého čínskeho múru, drobnú hlavu sochy z Westminsterského opátstva v Londýne, či belavý úlomok z Taj Mahalu.

small

The Field Museum

Rozsiahle prírodovedecké a historicko-náučné múzeum, ktoré v rámci svojej veľkej zbierky niekoľkých desaťtisícov artefaktov návštevníkom sprístupnilo napríklad aj trojposchodovú rekonštrukciu egyptskej hrobky či najväčšiu kompletnú kostru T-Rexa na svete.

Shedd Aquarium

Je jedným z najväčších indoor akvárií na svete. Tu sa môžete skutočne dostať veľmi blízko až k 1500 druhom rýb, obojživelníkov, plazov a morských cicavcov. Sledovať hravé bieluhy žltobiele, kŕmiť žraloky a tiež vidieť v zákulisí ako sa o jednotlivé živočíchy starajú ošetrovatelia a veterinári.

Museum of Science and Industry

Priestor, ktorý vzdáva hold vede a všetkým priemyselným inováciám tohto mesta. V útrobách múzea sa tiež nachádza jediná zajatá U-505 nemecká ponorka z druhej svetovej vojny, sprístupnená návštevníkom a rovnako aj starý Boeing amerických airoliniek, ktorému môžete nakuknúť takpovediac až do „žalúdka“.

small_5

Navy Pier a piesočné pláže na brehu jazera Michigan

Užijete si tu veľa zábavy nielen ako dieťa, ale aj ako dospelý. Obrovské ruské kolo, minigolfové ihrisko, bludisko, Shakespearovo divadlo a množstvo obchodíkov a barov. Na pláž vám postačí uterák a opaľovací krém. Ak aj prídete mimo kúpacej sezóny, návštevu pláže rozhodne nevynechajte. Z pláže alebo z lode plaviacej sa po jazere urobíte do svojho fotoalbumu tie najvydarenejšie snímky chicagskej panorámy.

Oak Park a dom a štúdio Franka Lloyda Wrighta

Oak Park je čosi ako úplne iný svet. Túto časť západného predmestia Chicaga, ľahko a rýchlo dostupnú verejnou dopravou priamo z centra mesta, obzvlášť vychutnáte v peknom počasí, keď sa budete môcť len tak túlať jej malebnými uličkami a nasávať jej malomestskú atmosféru. Záujemcovia o architektúru tu nájdu najväčšiu zbierku obytných domov postavených v tzv. prériovom štýle, ktoré navrhol architekt Franka Lloyda Wrighta. V uličke vedúcej od stanice sa nachádza tiež rodný dom Ernesta Hemingwaya a tri domy autora známej literárnej postavy Tarzan – Edgara Rice Burroughsa.

small_5

Ďakujem obchodnému oddeleniu Veľvyslanectva USA za príležitosť byť členom oficiálnej delegácie, ktorá sa zúčastnila na výstave IPW 2014, a slečne Lucii Maškovej za profesionálnu starostlivosť počas nášho pobytu.

Michaela Fuleková
Photos: Press
www.choosechicago.com

Mohlo by sa Vám páčiť