Hľadať

TOP 10 San Francisca

TOP 10 San Francisca

San Francisco, mesto slávne vďaka Golden Gate Bridge, neslávne známym väzením Alcatraz i nádhernými zákutiami. Spoznajte s nami desať najzaujímavejších miest, ktoré vo vás zanechajú spomienky na celý život.

1. Golden Gate Bridge
Obľúbený symbol San Francisca. Most, ktorý môžete vidieť miliónkrát a nikdy sa vám nezunuje. Prejdite sa po ňom a obdivujte unikátny výhľad na mrakodrapy, celý záliv a mnohé z kopcov tohto prekrásneho mesta.

2. Električky
Cink cink. Nastupovať! Užite si vzrušujúcu jazdu a vietor vo vlasoch po najstrmších uliciach San Francisca. Navštívte tiež Cable Car Museum a objavte ako tento dômyselný systém funguje.

3. Alcatraz
Nenechajte si ujsť fascinujúcu prehliadku tohto bývalého federálneho väzenia umiestneného na rovnomennom ostrove uprostred sanfranciského zálivu. Prejdite sa po väzenskom komplexe, nádvorí väznice a objavte krásu miestnej záhrady. Nechajte sa v bloku D na chvíľu zatvoriť do jednej z ciel a predstavte si život, aký tu kedysi viedol známy Al Capone.

4. Fisherman´s Wharf
Výrazná vôňa rýb a kyslého chlebového cesta sa neustále šíri ovzduším tejto oblasti. Rybárov a ich úlovky v súčasnosti nahradili moderné talianske reštaurácie špecializujúce sa na pokrmy z darov mora. Na Pier 39 sa nezabudnite pristaviť pri miestnej kolónii tuleňov a započúvajte sa do hlasnej kakofónie ich „rozhovorov“.

5. Chinatown
Mesto v meste. Grant Avenue je čínskou štvrťou pre turistov, s typickými dračími lampami, strechami pripomínajúcimi čínske pagody a malými obchodíkmi s čerstvou zeleninou, rybami, čajom, či korením rozloženými na preplnených uliciach. Poohliadnite sa po rodinných reštauráciách a miestnych chrámoch.

6. North Beach
Malé Taliansko – aj tak túto štvrť miestni volajú. Známa pre množstvo výborných talianskych lahôdok, kaviarničiek a skvelých reštaurácií. Vyštverajte sa strmým kopcom na Telegraph Hill a obdivujte výhľad na záliv z veže Coit Tower, ktorej výstavbu zasponzorovala výstredná sanfranciská priekopníčka a filantropka Lilie Hitchcock Coitová.

7. Golden Gate Park
Vytvorený v 90. rokoch 19. storočia sa tento park radí k jedným z najväčších mestských parkov na svete. Rozprestiera sa od Tichého oceánu až k centru San Francisca a je oázou zelene a pohody, v ktorej celkom určite nájdete pokojné útočisko pred ruchom veľkomesta. Ponúkne vám však množstvo športových, ale i kultúrnych aktivít, takže nudiť sa zaiste nebudete.

8. Haight Ashbury
Aj keď v miestnych viktoriánskych domoch v súčasnosti bývajú hlavne bohatšie stredné vrstvy, v 60. rokoch minulého storočia tu prebývali tisíce priaznivcov hnutia hippies. Dnes patrí táto oblasť s rôznorodou zmesou ľudí, s vynikajúcimi obchodíkmi s oblečením, knihami, či hudbou a dobrými kaviarňami k najhlučnejším a najneobvyklejším miestam v celom San Franciscu. 

9. Union Square
Svoje meno dostalo toto námestie podľa veľkých manifestácií, ktoré sa tu konali počas občianskej vojny na podporu Únie v 19. storočí. Pôvodné chrámy, pánske kluby a synagógu v súčasnosti nahradili moderné obchody najznámejších značiek, dizajnérske butiky a kancelárie vychytených firiem. Zelené námestie obkolesené palmami leží priamo v srdci nákupnej štvrte a je rajom pre nákupných maniakov. 

10. Mission Dolores
Je najstaršou budovou v San Franciscu. Zachovaná v pôvodnom stave od svojej výstavby v roku 1971 stelesňuje staré španielske koloniálne korene. Vo vnútri objavíte krásny maľovaný  a pozlátený barokový oltár a v malom múzeu je umiestnená expozícia vzácnych historických dokumentov.  Súčasťou komplexu je aj starý cintorín, na ktorom odpočívajú sanfranciskí priekopníci.

Michaela Fuleková                                       Photos: ISIFA, Michalea Fuleková, Press

www.sanfrancisco.travel

Mohlo by sa Vám páčiť