Autentické príbehy, nadčasové témy

Toskánsky vidiek budete milovať

0

Je v ňom niečo magické, čo nás núti vracať sa sem znova a znova. Snívať o ňom. Mnohí z nás by chceli vlastniť domček na vytýčenom kopci obkolesený viničom a olivovým hájom. Striedaním ročných období vidieť slnečnice, vlčí mak či levanduľu na jednom mieste. Farby, slnko a teplo vytŕčajú svoje mocné lúče zo všetkých strán. Z tej nádhery sa až krúti hlava a na opis postačia dve slová: la dolce vita.

Všetko sa začína vínom

Môj zážitok s toskánskym vidiekom sa spája s rozsiahlymi vinicami vinárstva Poggio Gagliardo pri malebnej dedinke Montescudaio. Mojou, celkom milou úlohou bolo viesť degustácie miestnych vín pre turistov. V praxi to znamená, že som skupinky poznaniachtivých a hlavne smädných turistov previedla po viniciach, ukázala im zákutia tajných pivníc so sudmi plnými zázračného moku, až kým som ich neusadila v degustačnej miestnosti, kde sa začala cesta za poznaním.

Sedíte v chládku príjemnej pivnice, ochutnávate vína vyrábané z miestnych odrôd viniča, okolo ktorého ste sa nedávno prechádzali a viete, že ste tu  z jediného dôvodu: priniesla vás sem vášeň k vínu. Aby ste si vedeli vychutnať vône a chute, zďaleka nemusíte mať someliérske znalosti. Pohár decentne chytíte za stopku medzi palec a ukazovák, jemne ním zakrútite tak, aby sa víno otočilo okolo vnútornej osi pohára. Vďaka tomu dáte možnosť vyniknúť vôni. Jemne k nemu nosom privoňajte, zavrite oči a vnímajte. Až potom dáte priestor chuťovým bunkám. Napite sa, ale nevypite ho. Nechajte víno chvíľu  plávať v ústach, cíťte jeho trpkosť aj sladkosť a pokúste sa identifikovať  jednotlivé odrody. Presne takto som učila ľudí degustovať a takto vznikali najrôznorodejšie názory a vnemy.

O kvalite vína tu niet najmenších pochýb, pretože vinič rastúci na toskánskom území  zalievajú ostré slnečné lúče a správnu vlhkosť vzduchu im zabezpečuje blízke more. Preto nie je nezvyčajné, že obživou väčšiny miestnych ľudí je práve výroba vína. Veľmi dobre sa tu darí aj olivovým hájom, z ktorých sa vyrábajú tie najchutnejšie panenské olivové oleje na svete. Mimochodom, aj tie je možné degustovať.

Investícia do sna

Napadlo vám niekedy, že tento sen sa ľahko môže stať vašou každodennou realitou? Nehnuteľnosti stále patria k najlepším investíciám a mnohí Slováci našli šťastie v kopcoch malebného toskánskeho vidieka. Azda najlepším návodom ako kúpiť,  zreštaurovať,  zútulniť a oživiť vilu v ruinách ponúka kniha Pod toskánskym slnkom. Ani americká spisovateľka Frances Mayes netušila, aké dobrodružstvo ju pri budovaní svojej Bramasole postihne. Niet však pochýb, že niekde medzi viničom a slnečnicami našla svoje šťastie. Lebo tu ľudia ešte stále pestujú a vyrábajú, kupujú a vymieňajú a bohatstvo sa meria aj počtom hektárov viničných plání.


Vyskúšajte a neoľutujete

Tiež si vravíte, že toto nemá s vychýreným „dolce vita” nič spoločné? Neverili by ste, koľko pozitívnej energie môžete objaviť na vidieku. Skúste si to najprv na „cudzom” než sa rozhodnete pre vlastné. Ak sa ubytujete v miestnych ubytovacích zariadeniach „agriturismo”,  na vlastnej koži môžete okúsiť ako chutí život na farme alebo vo vinárstve. Ide síce o jednoduchšie ubytovanie, ale nachádzajúce sa priamo v autentickej atmosfére pravého vidieckeho života. Domáci vás radi zapoja do vinobrania či zberu olív – ak prejavíte záujem.

Možno je načase, aby ste si okrem pracovných úborov nacvičili aj talianske frázy. Miestni obyvatelia srdečne ocenia každú snahu o komunikáciu v ich spevavej reči. Aj na štúdium jazyka sú pre turistov vytvorené skvelé podmienky. Predstavte si školu, ktorej triedy nie sú klasickými študovňami, ale miestnosťami v etruskom kaštieli. Presne toto nájdete v pobrežnom meste Castiglioncello. Škola Pasolini sídliaca v kaštieli Castello Pasquini je otvorená celoročne a pre všetky vekové skupiny. Z okna ľahko dovidíte na blízke more a profesionálni domáci vás už za týždeň dokážu naučiť základy jazyka. A od zvládnutia jazyka je už k dolce vita ozaj veľmi blízko.

Words & Photos: Veronika Nováková

www.turismo.intoscana.it