Autentické príbehy, nadčasové témy

Trochu napätia do všedného stereotypu života

0
Trochu napätia do všedného stereotypu života

Ak sa chystáte pozrieť si klasiku mesta Washington, zablúďte – hlavne nenápadne – do neďalekého múzea špiónov.

small_1

Neviem ako vám, ale mne sa pri slove múzeum vynorí obraz ľudí viac alebo menej zmätených pred sochami, obrazmi či inými umeleckými výtvormi dneška. Po návšteve v SPY MUSEU som pochopila, že nie je múzeum ako múzeum. Už samotný vestibul je nabitý atmosférou intríg a záhad. Základné praktiky špionáže,  vynachádzavosť a predstavivosť skutočného špióna a vyzvedača pohltia nielen deti, ale aj dospelých. Špióni, agenti, tajní, vyzvedači, „oči-uši kráľovnej”,”zlaté vajcia Churchilla”. Všetci zastretí rúškom tajomstva. A čo je tajomné, je lákavé. A čo je lákavé, je istým spôsobom aj exotické.

O špionáži som vedela asi toľko, že určite existuje mimo môj mikrosvet a že sa mi páčil Pierce Brosnan a la James Bond viac ako Daniel Craig. Možno preto ma o to viac hneď pri vchode uchvátila sklená informačná tabuľa. Netušila som, že zmienka o prvých špiónoch je ešte z čias spred Krista (keď Mojžiš na Boží podnet posiela vyzvedačov zistiť, aký je to kraj, zem, mestá a ľud, ktorý v nich býva (Nm 13, 17-20)). Prekvapil ma údaj, že každá krajina sveta má priemerne sedem špiónov, že najviac tajných agentúr v jednej krajine je 100 a že najväčšia na svete je National Security Agency (NSA) s 38 000 zamestnancami a s ročným účtom za elektrinu vo výške 21miliónov USD.

small

Vedeli ste, že v Amerike je vyše 2 miliónov ľudí s právomocou utajovať dokumenty, že rozpočet U. S. Intelligence je viac ako 30 miliárd USD a denné náklady 82 192 dolárov?

Pred 11. septembrom 2001 sa do služieb CIA denne hlásilo 110 záujemcov… Láka ľudí adrenalín, patriotizmus, nástupný plat 43,5-tisíca USD? Pýtam sa samej seba, či by som brala takýto „lukratívny džob”. Dokázala by som denne čeliť riziku a zaoberať sa bežnými predpojatosťami a omylmi? Trúfla by som si na rolu dvojitej agentky? Uniesla by som konzekvencie z prezradenia, alebo by som užila kyanid ukrytý v ráme okuliarov? Ani nestihnem vysloviť otázku nahlas a naskytá sa mi príležitosť otestovať si vlohy. Prišla výzva vybrať si utajenú identitu, zapamätať si o nej špecifické detaily a naučiť sa z prvej ruky dôležitosť udržania si svojho krycieho mena. Som Maria Alvarez. Osvojujem si maskovanie, vyberám si medzi Navajom a Enigmou, ktoré budem dešifrovať, s námahou dešifrujem ochranné kódy, snažím sa identifikovať zamaskovaných špiónov a ukryté lietadlá, zúčastňujem sa na tajnom odpočúvaní, prechádzam kolenačky vetracou šachtou, visím vo vetre na moste a tŕpnu mi ramená. Prostredníctvom interaktívnych exponátov umeleckého charakteru s audiovizuálnymi efektami, filmu alebo vecí, úspešne trikrát ničím svet detonáciou atómovej bomby. Musím sa vrátiť do Tricks of the Trade – školy pre špiónov, kde viac ako 200 artefaktov ilustruje technické aspekty špionážneho remesla a kde sú opísané esenciálne zručnosti na špionážnu prácu a odbornosť.

small_2

Môj zážitok z múzea pokračuje sériou dôverných galérií skúmajúcich dejiny špionáže, ktoré aj vás prenesú do vami obľúbenej éry histórie. Od trójskeho koňa, kryptogramov sira Francisa Walsinghama, kráľovnú Alžbetu I. cez Matu Hari, sesterstvo špióno, či hlas českej agentky Very Oravec Lasky (túto profesiu začala ako pätnásťročná), až po „Doorway to Hell” – v preklade Moskovská butyrka – legendu Dmitrija Bystrolyotova, cez Dr. NO – masku Gustava Grava – po nedávny Skyfall. Záverečná galéria múzea nazvaná Zbrane hromadného ničenia  vás zoznámi s atómovými a kyber špiónmi, s profesionálmi tajnej služby, ako aj s ich úlohami, ktorým musia čeliť v 21. storočí.

Top secret správa: Na prehliadku múzea nestačia 2-3 hodiny, ako uvádza internet. Hlavne nie, keď budete strácať čas obhliadkou vecí, čo poznáte z detstva, ako napr. skryté kamery v prsteňoch, v prívesku na kľúče, v hodinkách, cigaretách či v gombíkoch; holubov poštárov aj fotografov; nože v opätkoch topánok; UV tajné správy alebo nenápadne nápadné ploštice v zapaľovačoch, telefónoch, pod obalmi kníh, kvetináčoch či v kmeňoch stromov. Venujte pozornosť neštandardným novotám a testovacím misiám. Skúste na vlastnej koži OPERÁCIU ŠPIÓN. V nej sa každý návštevník stane členom malej skupiny s maximálne 15 členmi. Je to skúsenosť, ktorá vás absolútne pohltí. Na jednu hodinu neskutočného dobrodružstva ste americkým špiónom medzinárodnej misie a musíte nájsť nukleárne zariadenia skôr, ako by padli do nesprávnych rúk. OPERÁCIA ŠPIÓN je živá akcia s filmovými postavami, tematickým prostredím, so špeciálnymi efektmi a s bezprostrednými aktivitami, ako vlámanie do sejfu či tajné pozorovanie. Tento zážitok vypracovali v úzkej spolupráci súčasní a bývalí spravodajskí dôstojníci. Zatiaľ čo akcia sa odohráva vo fiktívnej krajine Khandar, zápletka je inšpirovaná skutočnými prípadmi, získanými zo spisov spravodajskej služby.

small_3

Misia Alfa nesplnená. Ja, Maria Alvarez, bohužiaľ, zlyhávam na celej čiare. Ničím dôkazy, vraciam sa do Mexika. Som šťastná, že opúšťam svet ohrozenia života a sabotáže. Stieram masku tváre, v ktorej sa nespoznávam. Nikdy nezabudnem na osobný rozhovor s vyslúžilým agentom CIA Petrom Earnestom. Nič neľutujem. Pochopila som totiž dôležitú vec: V očiach špiónov sme všetci rovnakí. Neverte nikomu, nie ste sami. Ak chcete prežiť, zbytočne nevystrkujte rožky.

Vaša Maria Alvarez
Photos: Spy Museum
www.spymuseum.org