Hľadať

Turecko láka aj na jeseň

Turecko láka aj na jeseň

Nestihli ste dovolenku v lete? Nebuďte nešťastní, ale berte to ako devízu. More, slnko a pláž si môžete plnými dúškami užívať aj teraz, na konci septembra. Cestovné agentúry ponúkajú viacero zájazdov do južných krajín.

Ak o mori a teple uvažujete, odporúčame, v prípade ak nemáte záujem o mimoriadne vzdialené destinácie, vybrať si z nasledovných možností: Egypt, Tunisko, Turecko, juh Španielska, južné ostrovy Grécka.


Turecká Alanya

Variácií je teda dosť. Predstavme si dnes bližšie známu oblasť Alanya v Turecku. Krajine, ktorá dýcha históriou a predstavuje spojnicu medzi európskym a ázijským kontinentom.
Alanya, ktorá sa nachádza asi sto kilometrov od známejšej Antalye, je preslávená svojimi nekonečnými plážami, ovocnými záhradami a plantážami a historickým starým mestom. Nakupovanie je neoddeliteľnou súčasťou dovolenky v Turecku. Na tradičnom bazáre v Alanyii môžete tu kúpiť všetko – šperky, tašky z ťavej a oslej kože. Nechýba moderný textilný a kožený tovar. Tak samotná Alanya, ako aj dlhé pobrežie, ponúka nespočetne veľa možností ubytovania. Sú tu hotely bežných, ale aj najluxusnejších kategórií – vyberie si každý.

Stredisko leží na Tureckej riviére a patrí k najznámejším. Jeho dominantou a devízou je dlhá piesočnatá pláž s názvom Kleopatra Beach. Za zmienku stojí aj Červená veža z roku 1226. Jej súčasťou je etnografické múzeum. Oplatí sa vidieť aj starý hrad Citadela, múry ktorého majú dĺžku až 6,5 km. Zaujímavá je tiež jaskyňa Damlatas – jej výzdoba vznikala 15 tisíc rokov. Teplota v jaskyni dosahuje 22 stupňov. Ovzdušie je veľmi priaznivé pre astmatikov. 


História Turecka

Prvé zmienky o osídlení Turecka, ako uvádza portál destinacie.sk, sa datujú od 7. tisícročia pred n.l. Okolo r. 2000 pred n.l. prichádzajú na územie Turecka Chetiti, ktorí sa zaslúžia o materiálny rozkvet celej oblasti. Turecko sa kultúrne rozvíjalo aj vďaka krétskej a mykénskej kultúre z Grécka. Žiaľ, ďalšie prenikanie kultúry zastavila trójska vojna. O ďalšie problémy sa postarali obyvatelia Perzie z dôvodu veľkej rozpínavosti. Do zápasu o územie Turecka sa pridali aj Rimania, ktorí tu stavali svoje provincie. Významnú premenu zaznamenala Byzancia za vlády cisára Konštantína Veľkého, ktorý vybudoval známy Konštantinopol.

Turecko je určite krajinou, ktorá je hodná vašej návštevy. A jesenné obdobie je na to, vzhľadom na vysoké ale nie extrémne teploty, mimoriadne vhodné. Šťastnú cestu!

Jakub Steiner                                 Photos: ISIFA

www.tourismturkey.org

Mohlo by sa Vám páčiť