Hľadať

Údolie šťastia v Hongkongu

Ak by ste kdekoľvek na svete hľadali dostihovú dráhu obklopenú mrakodrapmi a navyše uprostred zelenej oázy v centre svetovej metropoly, sotva by ste našli niečo čo i len podobné dostihovému stánku v Hongkongu. Vitajte v chráme svetových dostihov, vitajte v „Údolí  šťastia „.

Nielen pre dostihových nadšencov, ale i pre náhodných turistov je dostihová dráha Happy Valley (Údolie šťastia) miestom vrcholného športového zážitku, ktoré sa vďaka svojej elektrizujúcej atmosfére radí nielen k najvzrušujúcejším dostihovým, ale i športovo-spoločenským stánkom na svete. Pre tých, ktorí sú zvyknutí na rafinovanú atmosféru britských dostihov, na striedme podmienky amerických dostihových dráh, nájde v šialenej atmosfére v Happy Valley prostredie, ktoré je aj pre skúsených návštevníkov dostihových podujatí nepredstaviteľné, garantujúce doživotný zážitok, navyše za účasti svetovej dostihovej elity. Netreba ani dodávať, že mítingy v Happy Valley sú predovšetkým spoločenskou udalosťou a tomu zodpovedá aj ich viac než štyridsaťtisícová. návštevnosť počas každého dostihového večera. Zámerne spomíname večera, nakoľko ide o miesto, kde sa až na výnimky jazdí uprostred týždňa a to iba pod žiarou reflektorov.  Práve prítomnosť reflektorov a jedinečná kulisa okolitých mrakodrapov dodáva atmosfére Happy Valley nenapodobiteľné kúzlo. Pýchou tohto areálu je plnoautomatizovaný systém prijímania stávok, ktorý zabezpečuje vášnivým hráčom všetok luxus, vrátane tých najaktuálnejších informácií ohľadne výsledkov, formy a všetkých možných štatistík. K tomu slúži aj možnosť sledovať dostihy na veľkoplošných video obrazovkách o rozmeroch 20 x 5.8 metrov, ktoré lemujú samotnú dráhu.

História tej pôvodnej sa datuje od roku 1845. Vznikla na močarisku, keďže to bola jediná rovinatá plocha na ostrove. Prakticky celá následná divoká výstavba Hongkongu bola sústredená okolo tejto dostihovej dráhy. Okolo nej sa vypínajú moderné mrakodrapy, v ktorých majitelia apartmánov s výhľadom na dostihovú dráhu organizujú počas dostihov pravidelné veľkolepé večierky priamo na balkónoch a terasách. Vznik dostihovej dráhy sa prvotne pripisoval záujmu o dostihy zo strany britských prisťahovalcov žijúcich v Hongkongu. Vo veľmi krátkej dobe po vzniku dostihového stánku sa stali v Hongkongu zápolenia štvornohých atlétov a ich džokejov veľmi populárne. V súčasnosti predstavujú jedinú možnosť legálneho stávkovania, čo je vďaka miestnej mentalite ľudí asi rozhodujúcim faktorom predurčujúcim jeho veľkú popularitu. V skutočnosti sú dostihové mítingy natoľko populárne, že počas sezóny sa cesty vedúce k Happy Valley pre dopravu úplne uzatvoria, len aby sa dali zvládnuť masy divákov. Úvodné dostihy sa tu konali v decembri roku 1846. Tento „ rímsky amfiteáter“, ako ho zvyčajne nazývajú miestni fanúšikovia, zažil aj svoje tragické chvíle, podobne ako ten skutočný, rímsky. Na konci. februára 1918 zomrelo pri požiari počas dostihového mítingu viac ako 600 ľudí, čo je dodnes najväčšia športová tragédia v histórii Hongkongu.

Keď sa v roku 1973 prvý raz konali večerné dostihy, zaznamenali okamžitý úspech. Len vďaka ziskom dosiahnutým z prevádzkovania stávok v Happy Valley bol už o päť rokov neskôr otvorený ďalší dostihový stánok v Hongkongu – Sha Tin. Niečo zo zisku si pre seba ponechalo aj „Údolie šťastia“, ktoré prešlo v roku 1995 kompletnou prestavbou dostihovej dráhy.
Dostihy v Hongkongu sú mimoriadne obľúbené, zarábajú a patria tak komerčne k najlukratívnejším športom. Počas dostihovej sezóny, ktorá trvá dlhých deväť mesiacov (od septembra do júna) dokáže len samotné Happy Valley, utŕžiť zo stávok viac ako 91 miliárd HKD. Pritom neuvádzam objem stávok z druhého dostihového komplexu – Sha Tin, ktorý sa špecializuje na organizovanie víkendových dostihov. Nie je verejným tajomstvom, že objem tržieb zo stávok počas jedného dostihového večera na Happy Valley je porovnateľný s objemom stávok na všetkých dostihoch v západnom svete počas celého roka! Podobne je verejne známe, že príjmy z dostihov tvoria väčšinovú časť príjmov mestskej pokladnice. Celý proces je pod dozorom Hong Kong Jockey Club, ktorý vlastní monopol na dostihy a stávky v celom regióne a je najväčším platiteľom daní i donátorom pre veľké množstvo charitatívnych organizácií. Za svoje privilegované postavenie vďačí najmä viac ako šiestim miliónom stávok uzatvorených počas každého dostihového mítingu!

Na záver by som vyjadril prianie, aby sa aj vám raz naskytla možnosť zažiť vrcholný dostihový zážitok priamo v Hongkongu, najlepšie v Happy Valley a nebudete určite ľutovať.

Boris Mojto                                                   Photos: HKJC Press

www.happyvalleyracecourse.com

Mohlo by sa Vám páčiť