Autentické príbehy, nadčasové témy

Úsmev Mony Lisy / INTERVIEW

0

Niekedy počas letných dní som navštívil slávny Louvre a, samozrejme, s očakávaním som vyhľadal legendárny Da Vinciho obraz  – Monu Lisu. V posledných rokoch priťahuje čoraz viac obdivovateľov, ktorých ženie do parížskeho múzea zvedavosť. Pomohlo k tomu aj filmové spracovanie Brownovho Da Vinciho kódu. A onedlho sa možno hlad po histórii zvýši, pretože filmový svet očakáva uvedenie druhého diela tohto autora – Anjeli a démoni.

Mňa však zaujal príbeh iného hrdinu. Nie je to ani románový hrdina Robert Langdon, ani samotný Da Vinci. Ide o autora  knihy Mona Lisa, Donalda Sassoona. Profesor histórie na University of London odhaľuje vo svojej knihe všetky tajomstvá, ktorými je tento obraz opradený. Preto som ho oslovil s niekoľkými otázkami.

Narodili ste sa v Káhire, ale od tohto okamžiku ste stále v pohybe. Precestovali ste takmer celý svet, pôsobili na univerzitách v rôznych kútoch našej planéty. Kde sa cítite naozaj doma?
S tým lietaním po svete to nie je až také strašné. Rodičia sa začali sťahovať, keď som mal osem rokov a sťahovali sme sa päťkrát. Ja sám už žijem vyše štyridsať rokov v Londýne, okrem niekoľkých periód, keď som pôsobil na iných miestach. Preto považujem za svoj domov práve Londýn. Ak však premýšľam o sebe, vnútorne som presvedčený „svetoobčan”.

Vaša posledná kniha Mona Lisa: The History of the worlds Famous Painting, ma veľmi nadchla. Je zaujímavé sledovať príbeh jediného obrazu, ktorý tak výrazne rezonuje vo svetovej kultúre. Prečo ste si vybrali práve „La Gioconde” a nie povedzme Venušu od Tiziana, alebo Zrodenie Venuše od Boticelliho?
Mona Lisa je nesporne najznámejším obrazom na svete. Sú, samozrejme, aj iní autori a všetci máme svojich favoritov, no mňa zaujímalo to, čo by sme mohli nazvať „historickým marketingom” tohto jediného obrazu. Prečo stal taký úspešný, oveľa úspešnejší ako iné slávne a výborné diela?

Kniha  Mona Lisa sa pre mnohých stane skutočne novým a neošúchaným pohľadom na túto zaujímavú postavu. Veď veci, ktoré sú až notoricky známe, prestávajú byť niekedy zaujímavé. V čom je podľa vás skrytá príťažlivosť tohto diela? Je to ten slávny, tajomný úsmev?
Moja kniha chce, okrem iného, ukázať, že veľa povestí a klišé o Mone Lise, vrátane legendy o tajomnom úsmeve, sú historky podmienené. Úsmev nikto nepovažoval za tajomný, alebo zvláštny až do polovice 19. storočia. Vtedy o tom začali „fantazírovať” francúzski intelektuáli. Do roku 1850 bola Mona Lisa iba starostlivá manželka a domáca pani. Neskôr sa stala osudovou ženou – „femme fatale”. Nevieme, a asi sa už nikdy nedozvieme, prečo sa niekto na nejakom portréte usmieva. A každý úsmev, ktorého príčinu nepoznáme, je svojím spôsobom záhadný.

V poslednom čase sa Leonardo da Vinci a jeho Mona Lisa stali veľmi populárnymi aj vďaka knihe Dana Browna. S akými pocitmi sledujete túto renesanciu hlbšieho záujmu o Leonarda a jeho dielo? Pomohlo to zvýšiť záujem aj o vašu knihu?
Musím byť jedným z mála ľudí na svete, ktorí nečítal určite výbornú knihu Dana Browna. Prečítal som si iba stránky, ktoré venoval Mone Lise a musím povedať, že boli skutočne akurátne. Som veľmi vďačný za každú popularizujúcu knihu, film, alebo televízny program, ktorý podnecuje ľudí, aby sa chceli dozvedieť viac, možno aj prostredníctvom kníh, ktoré napíše taký málo populárny akademik ako ja. My akademici sa musíme stále snažiť písať aj pre širšie publikum a čo najzrozumiteľnejšie, ako sa dá.

Rád by som sa teraz dostal k autorovi slávnej Mony Lisy. Veľmi pozorne som si prečítal vaše kapitoly o kulte Leonarda da Vinciho. Mnohé generácie obdivovali jeho osobu, život. Aj naša generácia sa rada necháva unášať fantáziou a výsledkom by mohlo byť tvrdenie, že da Vincimu pomáha k sláve skôr jeho tajomstvami opradený životný príbeh…
Všetci obdivujeme génia, a keď celkom nechápeme, čo všetko dokázal. Väčšina ľudí nechápe Einsteinovu teóriu relativity, ale všetci súhlasia s tým, že bol géniom. U Leonarda máme bonus navyše. Vedecký génius (hoci väčšina jeho vynálezov sa v tomto čase nedala vyrobiť), ktorý bol navyše veľkým umelcom.

VIZITKA

Profesor Donald Sassoon sa narodil v Káhire, študoval v Paríži, Miláne, Londýne a v Spojených štátoch. Svoj prvý titul získal v roku 1969 na University College London, MA na Pennsylvania State University a PhD na Birkbeck College. Vyučoval na Westfield College, University of London až do doby, pokým sa nezlúčila s Queen Mary. Okrem toho prednášal na rôznych univerzitách v Európe a v severnej Amerike.

Napísal niekoľko kníh, z ktorých záujem vzbudili – One Hundred Years of Socialism (1996), Mona Lisa (2001), Leonardo and the Mona Lisa (2006), The Culture of European (2006), Mussolini and Rise of Fascism (2007).

Interview by Peter Fritz      Photos: Donald Sassoon archive, ISIFA