Hľadať

Už tento víkend okúsi centrum Bratislavy módne chuťovky

Presne tri dni nás delia od začiatku výnimočného podujatia Fashion LIVE!, ktoré prinesie celý rad módnych chuťoviek pre širokú verejnosť vo forme prehliadok a showroomov. S blížiacim sa termínom módnej prezentácie vrcholia aj všetky potrebné prípravy. Návrhári vylepšujú svoje kolekcie a my sme mali možnosť zistiť, ako práve oni prežívajú finálne momenty pred prehliadkou.

Keďže väčšina návrhárov mala už kolekcie pripravené na nedávno zrušenú akciu, získali tým pádom vo svoj prospech tri týždne navyše. Tento extra čas využívajú naplno a svoje kolekcie zdokonaľujú do najmenších detailov. Vyvrcholenie prípravného procesu zahŕňa aj rôzne iné aspekty módnej prehliadky, ako napríklad zladenie vlasov a make-upu, kastingy na predvádzanie jednotlivých modelov, výber hudby. Možno teda povedať, že návrhári majú nabitý program a plné ruky práce.

Situáciu najlepšie zhrnula návrhárka Jana Kuzmová, ktorá sa práve chystala do Viedne zohnať posledné materiály: „Čím viac času mám, tým viac sa nedokážem od práce odpútať. Čakám na deň D, keď budem mať prehliadku. To znamená, že budem musieť skončiť a nebudem sa k prípravám vracať. Mám viac času na pochybovanie a neustále rozmýšľam, či niečo nemám  zmeniť alebo vylepšiť. Teším sa, keď budem mať možnosť konečne všetko odprezentovať.“ Hotová pánska kolekcia pozostávajúca z 15 modelov pre Lukáša Kimličku znamenala, že sa do prezentácie rozhodol pridať ďalších 5 kúskov. „Tým, že som dostal čas navyše, chcem predstaviť verejnosti viac, došperkovať, doladiť a vylepšiť kolekciu,“ tvrdí slovenský módny dizajnér.

Súčasťou posledných príprav je aj kombinovanie a zlaďovanie doplnkov. Petra Poórová má svoje odevy hotové, no okrem skombinovania modelov jej ostala ešte jedna náročná práca – došívanie gombíkov. Tím Borisa Hanečku pár dní pred akciou robí nasledovné: „Fitujeme, skúšame, špendlíme. Kombinujeme jednotlivé veci tak, aby sedeli ako celok, čiže prípravy sú v plnom prúde. Taktiež dávame dokopy hudbu a šijeme pokrývky hlavy.“  Skutočne zaujímavé prehliadky budú mať Ľubica Poncik a Ateliér 343 Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorého členovia čerpali inšpiráciu z folklóru. Ľubica dolaďuje detaily a to najmä na doplnkoch, ktoré sú ručne vyrobené. „Už sa neviem dočkať, keď budú modely prezentované na sobotňajšej prehliadke,“ vyjadrila sa.

Podujatie Fashion LIVE! prináša po prvý raz na Slovensko koncept dizajnérskych showroomov. Podujatie je spojením aktívnej prezentácie dizajnérov a značiek vo White Showrooms s autorskými módnymi prehliadkami na Black Stage. Koncept je nastavený podľa predlohy zahraničných fashion weekov a ich cieľom je komunikovať s odbornou verejnosťou a zároveň ponúknuť možnosť nákupu modelov od dizajnérov pre koncových zákazníkov. Projektová manažérka Slovak Fashion Council (SFC) Zuzana Bobiková: „Nie je vždy ľahké mať možnosť prísť do ateliéru módneho návrhára a dať si od neho ušiť model. Showroom prináša dizajnérske kolekcie bližšie k zákazníkovi a dizajnérovi ponúka možnosť získať bezprostrednú reakciu na svoje modely.“

White Showrooms dávajú slovenským aj českým dizajnérom a značkám príležitosť osloviť a uzavrieť obchod s bežným zákazníkom. SFC tento rok pozval do Bratislavy niekoľko nákupkýň zo zahraničia. Svoju účasť prisľúbila spoluorganizátorka Viedenského Fashion Weeku Maria Oberfrank či Katarína Kral, ktorá v Prahe vlastní dva multibrandové obchody zamerané na predaj slovenského a českého dizajnu. Jedným z hlavných cieľov SFC je prinášať na Slovensko profesionálov v oblasti marketingu a predaja, aby pomohli našim dizajnérom v efektívnejšom rozširovaní svojich značiek na trhu. Talent a kreativita slovenských dizajnérov je porovnateľná s tými svetovými, potrebujú však nástroje na dlhodobú podporu a udržateľnosť obchodných príležitostí.

Fashion LIVE! prinesie:
26.10.2013 o 10.30 hod: Fashon LIVE! Talk, Café Berlinka (SNG)

Program BLACK STAGE – módne prehliadky v Starej Tržnici
26.10.2013                                          27.10.2013
16.00 hod. Ľubica Poncik                15.00 hod. INPERIA
17.00 hod. Petra Poórová                16.00 hod. VŠUV Ateliér 343
18.00 hod. Boris Hanečka               17.00 hod. Jana Kuzmová
19.00 hod. Lukáš Kimlička              18.00 hod. LA FEMME
20.00 hod. Marcel Holubec W.       19.00 hod. Jakub Polanka
                                                             20.00 hod. Lenka Sršňová

WHITE SHOWROOMS – dizajnérske showroomy:   
26. – 27. 10. 2013 od 12:00 do 21:00 v centre KONTAKT na Ventúrskej ulici 12
26.10. 2013 od 19:00 – 24:00 Late Night Shopping

Words: Dollpem Media                                        Photos: PRESS

Mohlo by sa Vám páčiť