Autentické príbehy, nadčasové témy

Užite si Melbourne naplno

0

Tento raz sme sa rozhodli vybrať až na druhú stranu planéty, do Austrálie. Naše putovanie otvoríme v najkultúrnejšom meste  Melbourne. Hlavné mesto austrálskej provincie Viktória má spolu s predmestiami a prímestskými časťami takmer 4 milióny obyvateľov. Je teda druhým najväčším  mestom v Austrálii. Melbourne síce vzniklo iba v roku 1835, no to nijako neovplyvňuje fakt, že „o zábavu” v ňom majú postarané tak jeho obyvatelia, ako aj návštevníci.

Finančné a kultúrne centrum

Melbourne potvrdzuje, že Austrália – najmenší kontinent sveta – nie je len o klokanoch a opere v Sydney. Je jedno, či milujete moderné alebo klasické umenie, mrakodrapy, viktoriánsku architektúru 19. storočia, či nekonečné a drahé nákupy. V Melbourne nájdete všetko. Všeobecne sa považuje za obchodné, finančné a priemyselné centrum Austrálie, smelo ho možno prirovnať k nemeckému Frankfurtu. Obyvatelia, ktorí sa narodili v Austrálii, tvoria asi 70 percent jeho populácie, zvyšok sú prisťahovalci, predovšetkým Európania. Početná je najmä grécka a židovská komunita. Melbourne je kozmopolitným, prímestským, kultivovaným, ale aj avantgardným mestom. Návštevníci si ho zamilujú pre jeho vynikajúce reštaurácie, nočný život, alebo športové podujatia. Je považované za jedno z najživších miest na svete.

Mesto záhrad a parkov. Aj pod týmto označením je známy Melbourne. Prívlastok mu jednoznačne patrí právom. Krásnych parkov a romantických záhrad je tu neúrekom. K tým najstarším sa radia Flagstaff Gardens, ktorých súčasťou je aj pamätník prvým európskym usadlíkom. Ak sa ocitnete v Melbourne, určite nevynechajte návštevu botanickej záhrady Royal Botanic Gardens, o jej výnimočnosti svedčí aj to, že pomenovanie „royal” jej udelila samotná kráľovná Alžbeta II.


Umenie aj na ulici

Kultúrne pamiatky, múzeá a galérie nájdete v Melbourne takmer na každom kroku. Spomeňme teda aspoň Shrine of Remembrance – monumentálny pamätník padlým v prvej svetovej vojne. Milovníci vizuálneho umenia by nemali vynechať National Gallery of Victoria, založenú už v roku 1861. The Australian Centre for Contemporary Art je zamerané na moderné, súčasné umenie so štipkou avantgardy. Svoje brány otvorilo iba nedávno, v roku 2002. Vstup je, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, zdarma.

Pozoruhodné je typické melbournské pouličné umenie, známe ako public art, alebo street art. Rôzne druhy umenia sú v rámci public art prítomné po celom Melbourne – na stenách domov, na pobreží rieky Yarra, zastávkach mestskej dopravy (mimochodom, výborne organizovanej), na mostoch a podobne. Spomeňme napríklad projekt City lights: Vznikol v roku 1996 a jeho cieľom je meniť tmavé rohy ulíc na svetlom zaliate minigalérie.


Collins Street

Najzámejšou ulicou v Melbourne, ale podľa viacerých i v celej Austrálii, je Collins Street. Dominujú jej budovy viktoriánskeho štýlu, v ktorých sídlia butiky najdrahších svetových značiek. Tie striedajú štýlové kaviarne a výborné reštaurácie. Typickú atmosféru dotvárajú električky prechádzajúce stredom ulice. Popri kávičke a nákupoch netreba zabudnúť na mrakodrapy Rialto towers, ktoré tejto ulici dominujú a ponúkajú fascinujúci výhľad na celé mesto. Ulica je aj sídlom viacerých významných inštitúcií a bánk, nachádza sa tu napríklad pobočka austrálskej centrálnej banky pre provinciu Viktória. Ani priaznivci kultúry neodídu z Collins Street sklamaní – potešia ich dve divadlá a pár kostolov.

Melbourne cup a iné športové podujatia

V Melbourne, rovnako ako aj v celej Viktórii, sa športové podujatia tešia obrovskej obľube a niet mesiaca, kedy by sa nejaký ten športový „event” neuskutočnil. Melbourne cup nie sú len obyčajné dostihy. Ide o kultúrnu a spoločenskú udalosť s viac ako 140-ročnou tradíciou. Účasť na pretekoch je medzinárodná a vďaka televíznym prenosom má Melbourne cup viac než 700 miliónov divákov v 120 krajinách sveta. Tradične sa koná vždy počas prvého novembrového týždňa. Okrem dostihov však Melbourne drží primát aj v iných športových podujatiach. Každoročne sa v Albert Parku jazdia preteky F1, koná sa tu prestížny tenisový turnaj Australian Open a, samozrejme, Melbournčania sú hrdí aj na skutočnosť, že sa tu konali Olympijské hry  – v roku 1956, a tým toto mesto predstihlo svojho večného rivala Sydney.

Nákupy so sprievodcom

Nakupovanie v najjužnejšom veľkomeste sveta – kto by si to nechcel vyskúšať. Melbourne ponúka mnoho skvelých možností na nákupy. Gigantické obchodné centrá, dlhé ulice s desiatkami luxusných butikov a kaviarňami, či malé obchodíky s typickým austrálskym tovarom. Stačí si len vybrať. Medzi najznámejšie obchodné ulice v Melbourne patria Cathedral arcades, Royal arcades, Degraves street a už spomínaná Collins Street. Z nákupných centier je najznámejším Chadstone Shopping Centre. Ak je nakupovanie a míňanie peňazí vašou skutočnou vášňou, vyskúšajte melbournské Shopping Spree Tours. Typický ružový autobus so sprievodcom vás za 74 dolárov prevedie po najväčších a najznámejších nákupných uliciach a centrách, v cene je aj ľahký obed. Mimoriadne zaujímavým spôsobom, ako spoznať krásy mesta Melbourne, je aj Chocoholic Tour – obdoba Shopping Spree Tour pre priaznivcov čokolády. Lákavo znie aj Old Coffe Tour pre nadšencov kofeínového nápoja.

František Kvarda    
Photos: (Visions of Victoria) – White Studios, Gavin Hansford, Peter Dunphy,      
                                              David Hannah

www.visitmelbourne.com