Autentické príbehy, nadčasové témy

V objatí čarovných jazier a vysokých pohorí

0

V objatí čarovných jazier a vysokých pohorí

Napriek tomu, že z hľadiska rozlohy patrí Lichtenštajnsko medzi skutočne miniatúrne krajiny, nemôže sa sťažovať na nedostatok pozornosti. Turisti zvyknú byť očarení miestnymi prírodnými krásami, potešenie však nachádzajú aj pri prechádzkach malebnými mestečkami. Pozorujú múzeá a hrady, ale aj pôvabné zákutia s rozmanitými kultúrnymi pamiatkami.

Cestovateľ veľmi rýchlo pocíti vo vzduchu istý pokoj a uvoľnenosť. Terén krajiny je hornatý, na pohľad nádherný, čo pôsobí mimoriadne atraktívne pre turistov milujúcich dobrodružstvo a adrenalín. Kúzelné momenty však určite prežijú aj ľudia, ktorí radi objavujú a spoznávajú neznáme oblasti. Lichtenštajnsko je malebnou krajinou so zaujímavou históriou. V zhmotnenej podobe ju nádherne dokumentujú zachované i polozrúcané hrady i mnohé ďalšie kultúrne pamiatky. Na pozorovateľa pôsobí magicky aj dlhý vynúci sa pás symbolizujúci majestátnu rieku Rýn. Príjemne šokuje i krása vysokých vrchov a širokých údolí.
Celú krajinu je možné rozdeliť na 2 kraje a 11 obcí. Čo znie skutočne zaujímavo, v Lichtenštajnsku sa nachádza menej ľudí ako spoločností. Miniatúrne kniežatstvo je rozvinuté z hľadiska strojárstva, elektroniky a jemnej mechaniky, navyše poskytuje výhodné podmienky zanietencom podnikajúcim v oblasti obchodu. Nie je preto prekvapením, že množstvo firiem presúva svoje hlavné sídlo práve do Lichtenštajnska.
Hoci v krajine žije len približne 35 tisíc ľudí, ich životný štandard je na vysokej úrovni. Kvalitatívne sa bez problémov približuje ostatným rozvinutým štátom Európy.

Lichtenštajnsko má zabezpečené železničné spojenie s Rakúskom a Švajčiarskom, teda s oboma susednými štátmi. Krajina nanešťastie nedisponuje medzinárodným letiskom a najbližšie sa nachádza až v Zurichu. Oblasť je však popretkávaná viacerými cyklistickými trasami. Ich dĺžka dosahuje 90 kilometrov.  

Ľudia najčastejšie prichádzajú do Lichtenštajnska kvôli športu, prírode alebo pamiatkam. Stáva sa však často, že krajinu navštívia výlučne s cieľom uzatvárať výhodné obchody.
Medzi najobľúbenejšie terče záujmu turistov patria jednoznačne miestne múzea. Jedno z nich, Národné múzeum umenia nachádzajúce sa vo Vaduze, hlavnom meste krajiny, poriada takmer pravidelne výstavy historického a prírodopisného charakteru, ktoré približujú dejiny a minulosť krajiny.
V najdôležitejšom centre Lichtenštajnska nájde turista aj Lyžiarske múzeum, mapujúce súčasnosť i absolútne počiatky populárneho zimného športu. Prostredníctvom pútavého výkladu i prítomných exponátov si môže cestovateľ rozšíriť dovtedajšie vedomosti.
Záujemcovia o filateliu sa ocitnú v raji počas návštevy Múzea poštových známok. Kultúrne zariadenie dokonca udržiava kontakt s viacerými vášnivými zberateľmi cenín a to nielen priamo z Lichtenštajnska, ale aj z ďalších krajín Európy.

Hornatú krajinu si nie je možné predstaviť bez rozmanitých pamätihodností. Patria k nim prirodzene aj zrúcané i zachovalé hrady a zámky. Niektoré sa vplyvom času znehodnotili, iné odolali a stali sa obdivovanými. V minulosti našli uplatnenie ako účinná obrana pred nepriateľmi, ktorí chceli preniknúť na tamojšie územie, prípadne mocnými a tyranskými vládcami spriadajúcimi odvážne plány. V súčasnosti slúžia opevnenia ako atrakcia (ostatky hradov v Schellenbergu a Schaane) alebo poskytujú útočisko panovníkovi krajiny. (zrenovovaný zámok vo Vaduze)  Osobitou kapitolou je hrad Gutenberg. Nepodľahol síce negatívnym vplyvom času, napriek tomu ostal pre verejnosť neprístupný. Pôsobí mysteriózne a magicky a bol postavený už v 13. storočí. Okolo opevnenia vedie niekoľko cestičiek, ktoré sú ideálne pre prechádzky.

Okrem pôsobivých múzeí a hradov sa v krajine nachádzajú aj moderné zariadenia zamerané na zimné športy. Sú lokalizované v idylickom prostredí, v objatí jazier a pohorí. Napríklad mestečko Steg je vyhľadávané milovníkmi bežeckého lyžovania. Konkurenčné stredisko Malbun prezmenu ponúka výborné podmienky pre lyžiarov-začiatočníkov.
V peknej hornatej krajine sa však dá veľmi dobre praktizovať aj rybolov, horské bicyklovanie,  či paragliding. Nechýbajú ani moderné športy ako squash, či golf, ktoré si získavajú vo svete čoraz viac priaznivcov.  

Na záver by sa snáď hodila jedna užitočná rada. Predtým, než sa rozhodnete vycestovať do Lichtenštajnska, mali by ste pristúpiť k rezervácii hotela. Ubytovacie možnosti sú totiž častokrát aj kvôli turistom značne obmedzené. Keď už budete v krajine, doprajte si nielen príjemnú prechádzku prírodou, ale skúste ochutnať aj z miestych jedál a nápojov. Vínu sa celkom dobre darí v okolí Vaduza a je populárnym nápojom medzi zahraničnými hosťami i miestnymi. Mimoriadne chutia najmä červené odrody. Špecialitkou lichtenštajnskej kuchyne je Kaseknopfl, čo sú malé syrové knedličky zdobené cibuľkou a ribel, jedlo vyrábané z masla, mlieka a pšeničnej múky. Konzumuje sa napríklad s kompótovým ovocím, prípadne čerstvými čerešňami a hruškami. Vhodným nápojom k uvedenému pokrmu je káva.

Marcel Letko                                                 Photos: ISIFA

www.tourismus.li